Kina vidi strane prijetnje ‘posvuda’: Obavještajna služba počela koristiti društvene mreže, nadgledaju svaki segment društva
U videu kojim se obilježava Dan obrazovanja o nacionalnoj sigurnosti, kineska glavna špijunska agencija ima oštru poruku za Kineze: strani špijuni su posvuda.
Dok svira zlokobna muzika, muškarac širokog lica, otvorenih očiju, prerušava se u uličnog modnog fotografa, laboratorijskog tehničara, biznismena i vozača dostave hrane – čak postavlja zamku na internetu – kako bi prikupio osjetljive državne tajne iz raznim mjesta i industrije.
“U moru ljudi, možda ga nikada niste primijetili. Njegov identitet je promjenjiv i teško je pronaći gdje se nalazi”, kaže narator. „Oni su posvuda, lukavi… i podmukli, a možda su upravo ovdje u našim životima.”
Na kraju, kineska policija uhvati špijuna u dramatičnoj zasjedi nakon što su organi državne sigurnosti primili višestruke dojave od javnosti.
“Mogu se maskirati u bilo koga. Ali među gomilom vi i ja zajedno štitimo nacionalnu sigurnost”, zaključuje narator. “Mi 1,4 milijarde ljudi smo 1,4 milijarde linija odbrane.”
Propagandni pritisak
Trominutni video je najnoviji propagandni pritisak od strane moćne kineske civilne špijunske agencije, Ministarstva državne sigurnosti (MSS), da mentalno naoruža kinesku javnost protiv onoga što vidi kao rastuću prijetnju strane špijunaže.
Pod Xi Jinpingom, najautoritarnijim kineskim liderom u posljednjih nekoliko decenija, ozloglašena tajna špijunska agencija ove zemlje drastično je podigla svoj javni profil i proširila svoje nadležnosti, piše CNN.
Od organizacije u sjenci bez ikakvog vidljivog javnog lica, MSS je transformisan u veoma vidljivo prisustvo u javnom životu.
U kineskim gradovima plakati i slogani koji promiču nacionalnu sigurnost sada su uobičajeni prizor na trotoarima, vozovima podzemne željeznice, kampusima i bilbordima. Na društvenim mrežama, ministarstvo ima ogroman broj pratilaca gotovo svakodnevnim komentarima, kratkim video zapisima ili čak stripovima koji upozoravaju na navodno sveprisutne prijetnje zemlji.
Prema MSS-u, strani špijuni su sveprisutni i infiltriraju se u sve – od aplikacija za mapiranje do meteoroloških stanica. Ministarstvo je također objavilo detalje onoga što tvrdi da su špijunske aktivnosti koje provode američke i britanske špijunske agencije i detaljno je navela kako su kineski državljani koji studiraju ili rade u inostranstvu navodno bili regrutirani od strane CIA-e.
Prošle sedmice, u sklopu dokumentarnog filma povodom obilježavanja Dana obrazovanja o nacionalnoj sigurnosti, MSS je otkrio da je kineski naučnik osuđen za prodaju državnih tajni stranoj obavještajnoj agenciji pogubljen 2016. U dokumentarcu nije eksplicitno pominjena koja država, ali njegove slike pokazuju američku zastavu i zgradu američkog Kapitola.
Jačanje nacionalne sigurnosti
Transformacija MSS-a dio je Xi-jevog snažnog zaokreta za jačanje nacionalne sigurnosti suočenih s pojačanim geopolitičkim tenzijama i rastućim domaćim izazovima.
Kako se odnosi između SAD i Kine narušavaju, MSS je poduzeo značajne napore da pruži smjernice drugim vladinim agencijama i širem društvu, rekao je Xuezhi Guo, profesor političkih nauka na Guilford koledžu u SAD-u.
“Ovi napori imaju za cilj jačanje svijesti o borbi protiv špijunaže i poboljšanje sigurnosnih mjera u svjetlu evoluirajućeg pejzaža špijunskih prijetnji”, rekao je on. „Cilj je osnažiti kineske građane i entitete sa znanjem i vještinama potrebnim za jačanje njihove budnosti i efikasno sprečavanje špijunskih aktivnosti.
Naglasak na vanjskim prijetnjama također pomaže Pekingu da odvrati kritike kod kuće zbog vlastite politike prebacujući krivicu na “strane sile” – priručnik koji je kineska vlada u više navrata primjenjivala tokom perioda nezadovoljstva javnosti, posljednji put zbog protesta krajem 2022. protiv Xijevih tvrdih mjera kako bi spriječili Covid.
A sve veći domet špijunske agencije znak je sve veće sekuritizacije kineskog života i društva pod Xijem, gdje se “nevjerovatno širok spektar pitanja može smatrati prijetnjom nacionalnoj sigurnosti”, rekla je Sheena Chestnut Greitens, direktorica Programa za politiku Azije na Univerzitetu Teksas u Austinu.
Visok profil
MSS je rođen iz ponovne procjene kineskih nacionalnih bezbjednosnih potreba ranih 1980-ih, kada je zemlja izašla iz decenija političkih previranja i samonametnute izolacije pod predsjedavajućim Mao Cedungom kako bi prihvatila tržišne reforme i otvorila se svijetu.
Osnovan je 1983. spajanjem obavještajnog odjela vladajuće kineske Komunističke partije i kontrašpijunažne jedinice u policijskim snagama. Nadgleda obavještajne i kontraobavještajne službe kako unutar Kine tako i u inostranstvu, s provincijskim i općinskim ograncima koji se protežu po cijeloj zemlji.
Često se poredi sa kombinacijom CIA-e i FBI-a, iako je MSS dugo djelovao pod većim velom tajne, bez službene web stranice ili bilo kakvih javno navedenih kontakata ili glasnogovornika.
Ali kineska špijunska agencija postepeno je izašla iz sjene jer Xi stavlja nacionalnu sigurnost kao ključni prioritet.
2015. godine, MSS je uspostavio svoju prvu javnu tačku za kontakt tako što je uspostavio dežurnu liniju i web stranicu kako bi podstakao ljude da prijave svaku sumnjivu prijetnju državnoj sigurnosti. Iste godine Kina je 15. april odredila kao Dan obrazovanja o nacionalnoj sigurnosti.
A 2020. godine, ministarstvo je počelo da proizvodi promotivne materijale – od postera do animacija – u okviru namenske kancelarije pod nazivom Propagandni studio nacionalne bezbijednosti.
Sljedeće godine, MSS je dao neviđena pisana pitanja i odgovore državnim medijima, po prvi put predstavivši javnosti svoju ulogu i kanale za zapošljavanje. Kasnije tokom godine, zvaničnik zadužen za edukativni i propagandni rad špijunske agencije pojavio se u udarnom informativnom programu državne televizije CCTV – rijetko pojavljivanje koje su zabilježili državni mediji .
Najdrastičniji potez dogodio se prošlog augusta kada je agencija debitirala na društvenim mrežama : pokrenula je službeni nalog na WeChat-u, najpopularnijoj kineskoj društvenoj aplikaciji, sa pozivom na okupljanje “svih članova društva” da se pridruže njenoj borbi protiv strane infiltracije. Njihove objave redovno skupljaju stotine hiljada pregleda i državni mediji ih naširoko dijele.
Pojačali multimedijalnu aktivnost
I ove godine ministarstvo je pojačalo svoju multimedijalnu aktivnost. U januaru je pokrenula seriju stripova pod nazivom “Shenyin Special Investigation Squad”, u kojoj se nalazi tim od pet tajnih policajaca koji love strane špijune – zavjere za koje se navodi da su inspirisane stvarnim kontrašpijunažnim operacijama.
U jednom dijelu, grupu likova stranog izgleda prati tajna policija dok pokušavaju da izvade strateške rijetke zemne metale pod krinkom istraživanja za razvoj nekretnina; u drugom, tajni agent MSS-a dobija posao u konsultantskoj firmi da istraži njena sumnjiva djela, uključujući njene veze sa stručnjacima u ključnim osjetljivim oblastima.
“Odluka MSS-a da uspostavi prisustvo na društvenim mrežama je anomalija s obzirom na njen tradicionalno niski profil”, rekao je Greitens sa Univerziteta Teksas, koji je proučavao kineski sigurnosni aparat.
Jedan od razloga za promjenu može biti ministar državne sigurnosti Chen Yixin, koji je imenovan krajem 2022. godine, navodi Greitens.
Čovjek od povjerenja
Chen je naširoko viđen kao Xijev pomoćnik od povjerenja, jer je služio pod njim godinama dok je Xi bio pokrajinski zvaničnik u provinciji Zhejiang. I on ima iskustvo u korištenju društvenih mreža da odnese zvaničnu poruku kući.
“Chen godinama govori da su novi mediji važni za usmjeravanje javnog mnjenja o političko-pravnom i nacionalnom sigurnosnom radu stranke. Dakle, čini se da on stavlja svoj lični pečat na rad Ministarstva”, rekao je Greitens.
Osim toga, kineska Komisija za nacionalnu sigurnost – moćno tijelo na čijem je čelu Xi – odobrila je dokument o jačanju javnog obrazovanja o radu nacionalne sigurnosti prošlog maja, koji „čini se da pruža pokriće na visokom nivou za rad MSS-a ovdje“, dodala je.
Široka nadležnost
Čini se da su upozorenja MSS-a usmjerena na širok raspon ciljeva.
U jednom postu iz prošle godine, agencija je rekla da je otkrila stotine “ilegalnih” meteoroloških stanica koje su špijunirale za strane zemlje, uključujući osjetljive lokacije poput vojnih baza, imovine odbrambenih kompanija i velikih regija za proizvodnju žitarica.
U drugom, agencija je upozorila na komentare koji nastoje da “ocrne” kinesku ekonomiju kroz “lažne narative” koji promovišu pad Kine – nazivajući takve kritike pokušajem napada na njen socijalistički sistem i “strateški obuzdavanje i suzbijanje Kine”.
„Stvari koje su se ranije mogle smatrati čisto naučnim ili čisto u domenu poslovanja i ekonomije sada imaju taj sigurnosni sloj“, rekao je Greitens. “Bilo da se radi o prikupljanju podataka ili istraživanju tržišta od strane strane konsultantske kuće.”
Prošlog maja, CCTV je izvijestila da su državne sigurnosne vlasti izvršile raciju u nekoliko ureda Capvision , međunarodne konsultantske firme sa sjedištima u Šangaju i New Yorku. Do toga je došlo nakon što su vlasti izvršile raciju u pekinškom uredu američke firme Mintz Group, koja je specijalizirana za korporativnu dubinsku analizu, dok su privela petoricu njenog lokalnog osoblja i ispitale zaposlenike u šangajskom ogranku američke konsultantske firme Bain.
Širok opseg prijetnji na radaru MSS-a usko je povezan sa Xijevim „sveobuhvatnim konceptom nacionalne sigurnosti“, sveobuhvatnim okvirom koji uključuje više od 20 komponenti državne sigurnosti. Pokriva sve od politike, ekonomije, odbrane, kulture i ekologije do kiberprostora, velikih podataka i umjetne inteligencije, a proteže se od dubokog mora i polarnih regija do svemira.
Kina je također proširila svoj ionako široki zakon o kontrašpijunaži, bacajući širu mrežu na ono što država smatra potencijalnim činovima špijuniranja.
Sada obuhvata “mnogo širi spektar aktivnosti, uključujući ono što neki u stranoj poslovnoj zajednici doživljavaju kao uobičajeno, svakodnevno poslovno ponašanje”, rekao je Guo sa Guilford Collegea. “Ova ekspanzija se također proširuje na ovlaštenja države da istražuje i zaplijeni elektronske uređaje, kompjutere i digitalnu imovinu, što izaziva povećanu zabrinutost u vezi s sajber-sigurnošću.”
Pojačani fokus Kine na nacionalnu sigurnost proizlazi ne samo iz onoga što ona vidi kao pogoršanje međunarodnog okruženja – posebno njenog rivalstva sa SAD, već i zabrinutosti zbog usporavanja kineske ekonomije. Imovinska kriza i neisplaćene plate već su izazvale sporadične proteste, a pogoršanje ekonomske krize moglo bi izazvati dodatne domaće nemire.
Kroz naglasak na nacionalnu sigurnost, rekao je Guo, Xi strateški preusmjerava dio kritike i krivice za neuspjehe svoje politike na vanjske sile.
‘Konfliktne poruke’
Propagandne i obrazovne kampanje MSS-a – kao i njegove izdašne novčane nagrade za dojave o nacionalnoj sigurnosti – podstakle su entuzijazam na internetu za hvatanje stranih špijuna.
Na Douyin, kineskoj verziji TikToka, influenseri su požurili da naprave kratke video zapise koji uče svoje sljedbenike kako da prepoznaju špijune. U odjeljcima za komentare, korisnici su podijelili vlastita iskustva prijavljivanja ili susreta sa osumnjičenim špijunom.
Na Xiaohongshu, kineskoj platformi nalik Instagramu, mlada žena izazvala je pometnju prošle godine nakon što je pozvala hitnu liniju MSS-a da prijavi svog dečka kao osumnjičenog za špijuna. Blogerku su na to ohrabrili komentatori nakon što je u ranijoj objavi rekla da se njen dečko ne može sjetiti tačnih stihova i melodija kineske himne. “Dame, da li je normalno da vaš dečko ne može da pjeva himnu?” pitala je u postu.
Greitens je napomenuo da su prošli primjeri iz drugih zemalja pokazali da pretjerano ohrabrivanje ili podsticanje građana da prijave potencijalne sigurnosne prijetnje može imati suprotne rezultate.
“Tendencija je pretjeranog prijavljivanja”, rekao je Greitens. „Ono što se onda dešava je da zapravo možete dobiti mnogo lažnih pozitivnih rezultata u sistemu koji može imati zaista korozivne dugoročne efekte… potencijalni efekti za kineske građane i strane kompanije zaista bi se mogli brzo gomilati.”
Nemilosrdna upozorenja MSS-a i njegovih sve širih ovlasti već su podigla uzbunu u međunarodnoj poslovnoj zajednici, u vrijeme kada kineska vlada pokušava pridobiti strane investicije kako bi pomogla u revitalizaciji ekonomije koja usporava.
Prošlog mjeseca, dan nakon što je Xi ugostio grupu američkih rukovodilaca u Pekingu i manje od nedjelju dana nakon godišnjeg Foruma za razvoj Kine kojem je prisustvovalo oko 100 globalnih izvršnih direktora, MSS je objavio dramatičan video u kojem upozorava javnost da ostane na oprezu protiv rada stranih konsultantskih firmi kao paravan stranih obavještajnih službi.
Šestominutni “mikro film”, za koji agencija kaže da je zasnovan na stvarnim događajima, prikazuje konsultantsku kuću koja radi u ime neidentifikovane strane špijunske agencije na krađi komercijalnih tajni od kineske kompanije koja želi da izađe u javnost u inostranstvu – i prikuplja osjetljive informacije o vladine industrijske subvencije i kinesko vazduhoplovstvo.
Stručnjaci kažu da takvi video snimci rizikuju da potkopaju centralnu poruku Pekinga da Kina pokušava smanjiti barijere za strane poslove i ulaganja.
“Ovo ukazuje na konfliktne poruke koje dolaze s vrha, kao i na nerazumno prenaglašavanje pitanja nacionalne sigurnosti koje odvraća strane investitore”, rekao je James Zimmerman, partner američke advokatske firme Perkins Coie LLP iz Pekinga.
„Dvosmislenost zakona i nedostatak sudskog nadzora koji bi spriječio sigurnosne agencije da pretjeraju, stvara mnogo neizvjesnosti za strane kompanije.”
Prilagođavanje situaciji
Nakon kineskog napada na konsultantsku industriju, većina stranih konsultantskih kuća prilagodila se novom okruženju, a neki potencijalno kontroverzni rad na dubinskoj pažnji ili utvrđivanju činjenica prešli su izvan kontinentalne Kine, rekao je Zimmerman.
“Neke koji su ostali u Kini zovu na ‘čaj'”, dodao je on, misleći na eufemizam za policijsko ispitivanje. “Ne zato što su pod istragom, već da bi imali zastrašujući efekat i kao podsjetnik da i njih prate sigurnosne agencije.”
Otkako je krajem 2022. započeo svoj treći mandat bez presedana na vlasti, Xi je više puta pozivao zvaničnike da uravnoteže razvoj i sigurnost, nazivajući sigurnost “temeljom razvoja”. Ali vrlo vidljiva upozorenja i racije MSS-a podstakli su zabrinutost među stranim kompanijama da će, ako se čini da se njih dvoje sukobe, sigurnost imati prednost.
MSS je “više vođen politikom nego stvarnošću ili zdravim razumom”, rekao je Zimmerman. “Ali ovo je Kina sa karakteristikama Xi Jinpinga.”