Kina pokušava stabilizirati tržište nekretnina spašavanjem jedne od svojih najvećih kompanija

featured image

13. mar 2024. 13:24

Da kriza na kineskom tržištu nekretnina još ne ide prema svome kraju pokazuje teška situacija u kojoj se našla Vanke, vodeća firma u kineskom sektoru nekretnina. 

Za razliku od agencija S&P i Fitch koje su Vankeov kreditni rejting zadržale na investicijskom nivou, u ponedjeljak ga je Moody's smanjio na Ba1 (junk rejting). 

Poziv bankama

Prije Vanke, u istom problemu su se našle još dvije nekretninske firme, Country Garden i China Evergrande, što je bio alarm za kineske vlasti da učine sve kako bi stabilizirali sektor nekretnina, koji, prema podacima MMF-a čini 20 posto kineske ekonomije, te da i Vanke ne krene putem Country Gardena i Evergrandea, koji su na pragu likvidacije jer nisu uspjeli da izmire dugove prema kreditorima. 

U slučaju Vanke koji je 33,4% u vlasništvu Shenzhen Metroa, kompanije u  vlasništvu državnog regulatora imovine Shenzhena, Kineska regulatorna tijela nedavno su zatražila od velikih banaka da pojačaju financijsku potporu za investitore i pozvala kreditore da razmotre produženje dospijeća privatnog duga, javlja Reuters.

Foto: REUTERS/Stringer

Intervenvija je urodila plodom jer, kako javljaju kineski državni mediji, 12 velikih banaka, uključujući šest najvećih državnih zajmodavaca, u pregovorima je da obezbijede oko 11 milijardi dolara kako bi se ovom, drugom najvećem investitoru u zemlji po prodaji, obezbijedila sredstva da izmiri svoje finansijske obaveze u roku. 

Podsjećamo, Kina probleme na tržištu nekretnina vuče još od 2021.godine, i ovo je jedan od njenih najvećih izazova, budući da tržište nekretnina prema procjeni MMF-a čini 20 posto njene ekonomije. 

Likvidacija zbog kašnjenja u plaćanju duga

Country Garden, je najveći privatni građevinski investitor i također ga nije zaobišla kriza, te mu je kreditor podnio zahtjev za likvidaciju zbog kašnjenja u plaćanju duga. Osim nje, i druge manje firme su imale poteškoće sa otplatom kredita, što je samo probudilo sumnju kupaca, drugih firmi i investitora u stabilnost ovog tržišta. 

U jeku dužničke krize, koju su prouzrokovali slaba potražnja za nekretninama, i kompanije koje zbog pada prodaje nisu ispunjavale svoje obaveze prema kreditorima, Kina se trudila stabilizirati sektor nekretnina, zatraživši od banaka da stabiliziraju kreditiranje investitora i građevinskih firmi. 

Da li će Vanke posljednjom intervencijom biti spašen od stečaja, teško je predvidjeti, njegov pad prodaje u januaru ove godine iznosio je čak 32 posto. Prodaja nekretnina u Kini je 2023,godine pala 6,5 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je ulaganje u nekretnine palo za 9,6%.