Papa Lav XIV nazvao ga je najvećom prijetnjom, a Musk alatom za stvaranje “digitalnog boga”

Uncategorized Forbes 6. jun 2025. 10:39
featured image

6. jun 2025. 10:39

Lav XIV hvali veliki potencijal tehnologije, ali smatra da vještačka inteligencija može predstavljati prijetnju ljudskom dostojanstvu, pravdi i radu. Stoga ju je potrebno kontrolirati kako bi se osiguralo da se koristi za dobrobit svih.

Kao vođe Katoličke crkve, pape su se historijski suočavale s velikim izazovima svog vremena – bilo da se radi o hereticima, kugama ili invazijama. Papa Lav XIV je 2025. godine ograničavanje rizika nekontroliranog razvoja umjetne inteligencije učinio ključnom misijom svog pontifikata.

U svom prvom službenom obraćanju kardinalima, upozorio je na opasnosti koje vještačka inteligencija predstavlja za “ljudsko dostojanstvo, pravdu i rad”. Dva dana kasnije, obraćajući se novinarima, pohvalio je “ogroman potencijal” tehnologije, ali je upozorio da je potrebna odgovornost “kako bi se osiguralo da se koristi za dobrobit svih”.

Baš kao i njegov imenjak iz 19. vijeka, papa Lav XIII , koji je promovirao prava radnika tokom Industrijske revolucije, Lav XIV želi se pozicionirati kao zaštitnik društvenog tkiva suočen s nekontroliranim modernim tehnologijama, izvještava Politico. Papinsko ime koje je odabrao kardinal Robert Prevost “nije bilo slučajno”, rekao je glasnogovornik Vatikana večeri kada je konklava završena.

Veći uticaj na radnike sa nižim kvalifikacijama

„Crkva nas poziva da gledamo u nebo, ali i da hodamo po zemlji u skladu s vremenom“, rekao je za Politico Paolo Benanti , franjevački i vatikanski savjetnik za etiku umjetne inteligencije, dodajući da nije neobično da Crkva nudi stručnost u tako futurističkom području.

„Vatikan želi izbjeći razvoj vještačke inteligencije koja bi mogla naštetiti ljudskim pravima i dostojanstvu, i koja bi nesrazmjerno uticala na radnike s nižim kvalifikacijama“, rekla je Maria Savona , profesorica ekonomije inovacija na Univerzitetu Luiss u Rimu i Univerzitetu u Sussexu, stručnjakinja za vještačku inteligenciju.

Etičari, filozofi i sami tehnološki magnati upozoravali su na rizike kompanija koje stvaraju inteligentne oblike života. Elon Musk , vlasnik kompanije X i tvorac AI bota Grok, upozorio je na “prizivanje demona” kroz neodgovoran razvoj vještačke inteligencije, upoređujući to sa stvaranjem “digitalnog Boga”.

Deregulacija je u trendu

Rad na osiguravanju uloge Svete Stolice u reguliranju umjetne inteligencije započeo je s njegovim prethodnikom, papom Lavom XIV. Papa Franjo je 2020. godine okupio vjerske i političke vođe, kao i kompanije poput IBM-a i Cisca, kako bi potpisali Rimsku povelju o etici umjetne inteligencije, obavezu razvoja tehnologija umjetne inteligencije koje su odgovorne i društveno korisne. U januaru je Vatikan izdao službenu izjavu u kojoj upozorava da bi umjetna inteligencija mogla dovesti do toga da čovječanstvo “postane rob vlastitog rada”.

Kao prvi papa iz Sjedinjenih Američkih Država, zemlje Silicijske doline i doma tehnološke revolucije, i kao diplomirani matematičar, Lav XIV je idealan za nastavak tog puta.

Washington predvodi val deregulacije – predsjednik Donald Trump poništio je sigurnosna pravila koja je uveo njegov prethodnik Joe Biden i predstavio plan vrijedan pola triliona dolara za hardver umjetne inteligencije s vodećom kompanijom OpenAI.

Čak i EU, koja je historijski bila predvodnica u regulaciji umjetne inteligencije, mijenja svoj pristup kako bi se fokusirala na konkurentnost, otvarajući vrata “ciljanim izmjenama” Zakona o umjetnoj inteligenciji i udvostručujući napore za povećanje računarske snage. Na Samitu o umjetnoj inteligenciji u Parizu u februaru, svjetski lideri su više govorili o sklapanju sporazuma nego o uspostavljanju zaštitnih mjera.

Etički i fokusirani razvoj

Za Benantija, uloga Crkve kao “stručnjaka za čovječanstvo” može ohrabriti vođe, posebno u katoličkim zemljama, “da stvore vještačku inteligenciju koja brine o ljudima i usklađena je sa socijalnom pravdom”.

U prvom razgovoru Lava XIV s italijanskim premijerom Giorgiom Melonijem, obojica su se obavezali na nastavak rada na „etičkom i humano usmjerenom razvoju umjetne inteligencije“. Prošle godine, na Melonijev poziv, papa Franjo se obratio liderima G7 o etici umjetne inteligencije.

„Interes Vatikana za umjetnu inteligenciju nije iznenađujući“, rekao je Savona. „Franjo je također bio vrlo aktivan po pitanju klimatskih promjena, što je također savremeno pitanje. Misija crkve je da ostane vjerna svojim temeljnim principima dok se prilagođava svijetu.“