Forbes je izabrao Top 50 fintech startapa za 2024.

LISTE Forbes 14. feb 2024. 10:23
featured image

14. feb 2024. 10:23

Uprkos finansijskim poteškoćama u industriji, neki startupi – posebno oni koji posluju u okviru usluga za druga preduzeća – cvjetaju. Evo Forbes Fintech 50 za 2024. godinu.

Prošla godina bila je bolna za industriju finansijskih tehnologija, pri čemu su akcije fintech kompanija opale 50% ispod vrhunca dostignutog krajem 2021. godine, čak i dok je S&P 500 dostigao nove visine.

Finansiranje rizičnim kapitalom za fintech startape je još više depresivno – opalo je više od 70%, sa 141 milijarde dolara širom svijeta u 2021. na 39 milijardi dolara u 2023. godini, prema podacima CB Insights-a. I otpuštanja i prodaja po niskim cijenama su se proširili.

Ipak, naša nova lista Fintech 50 za 2024. godinu prepuna je izuzetnih preduzetnika koji su se prilagodili i procvjetali u ovom okruženju.

Tri kategorije u kojima su oni koji uglavnom rade za druge firme – Plaćanja, Walstreet i kompanije i poslovno bankarstvo – ostvarile su najbolje rezultate.

One su činile 27 od 50 odabranih kompanija i sedam od 13 novih dobitnika priznanja na ovogodišnjoj listi, našem devetom godišnjem spisku najinovativnijih preduzeća u oblasti fintech-a.

To nije iznenađujuće u vrijeme kada startupi koji služe potrošačima više nemaju na raspolaganju prividno neograničena sredstva rizičnog kapitala za ogromne marketinške kampanje, a sektori nekretnina i kripto se suočavaju sa jedinstvenim izazovima.

FILE PHOTO: Representation of bitcoin cryptocurrency is seen in this illustration taken January 11, 2024. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Novi članovi liste

Kao prava paradigma ovog možda dosadnog, ali inovativnog i vrijednog trenda pružanja usluga preduzećima: novi član liste DataSnipper.

Baziran u Nizozemskoj, koristi umjetnu inteligenciju za uparivanje podataka sa računa ili bankovnih izvoda sa zapisima o troškovima, čime štedi mnogo sati računovođama, koji su trenutno rijetka roba.

DataSnipper već ima 1.400 klijenata, uključujući Deloitte, Ernst & Young, KPMG i PwC, i nakon što je pet godina rastao bez eksternog finansiranja, upravo je prikupio 100 miliona dolara, a procijenjena vrijednost mu je milijardu dolara.

Cyber bezbjednost je još jedna oblast fintech-a usmjerena na poslovanje koja je snažna, podstaknuta kontinuiranim rastom hakovanja i ransomware napada.

Kompanije na listi, Coalition i At-Bay, koriste tehnologiju – i duboko znanje osnivača o tome kako hakeri funkcionišu – kako bi osvojile sve veći dio tržišta od 11 milijardi dolara za cyber bezbjednost.

Slično tome, finansijska prevara, dodatno pojačana umjetnom inteligencijom, stvara prilike za fintech preduzetnike.

Tri povratničke kompanije

Tri povratničke kompanije na našoj listi – Alloy, Persona i SentiLink – usmjerene su na zaustavljanje individualnih prevaranata, dok novajlija Middesk pomaže svojih 600 klijenata, uključujući tradicionalne banke i druge fintech kompanije, da verifikuju da li su preduzeća koja pokušavaju da otvore račune ili uzmu kredite legitimna.

Da bismo identifikovali takve pobjednike, naš tim od devet novinara i urednika analizirao je stotine kompanija, procijenjujući sve, od noviteta proizvoda do rasta prihoda i tima lidera.

Intervjuisali smo i izvršne direktore i unutrašnje stručnjake industrije. Da bi bili razmatrani, startupi moraju imati sjedište ili značajne operacije u Sjedinjenim Državama i ne smiju biti dio kompanije listirane na berzi.

Dvije kategorije koje su sve manje zastupljene na našoj listi su nekretnine i blockchain i kripto. Visoke kamatne stope i dalje pogađaju sektor nekretnina, šteteći startupima koji su zavisni od prodaje nekretnina, refinansiranja hipoteka ili vrednosti komercijalnih nekretnina.

Samo dvije kompanije iz oblasti nekretnina

Samo dvije kompanije u oblasti nekretnina našle su se na ovogodišnjoj listi.

Što se tiče blockshainaa i kripta, sa osnivačem FTX-a i sada osuđenim kriminalcem Samom Benckmanom-Fridom koji u zatvoru čekaja presudu, i osnivačem Binance-a Changpegom koji je priznao krivicu za višestruka kršenja Zakona o bankarskoj tajni i povukao se sa mjesta izvršnog direktora, industrija okreće novu stranicu.

FILE PHOTO: Silhouette of mobile device user is seen next to a screen projection of binary code in this picture illustration taken March 28, 2018. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Glavni fokus sada je na kompanijama koje mogu da je vode kroz period pojačanog regulatornog nadzora kako bi izgradile održiviji rast.

To se oslikava u ovogodišnje tri kripto i blockchain Fintech 50 firme – kompanije za infrastrukturu Chainalysis, Fireblocks i novajlija Gauntlet – koje imaju fokus na regulatornu usklađenost, bezbjednost i optimizaciju ekonomskih modela (i minimizaciju rizika) za decentralizovano finansiranje.

Za razliku od toga, još 2022. godine, devet kripto kompanija našlo se na Fintech 50 listi, uključujući i FTX, koji su investitori procijenili na ogromnih 32 milijarde dolara, čime je postao treća najvrijednija fintech kompanija u Americi.

To dovodi do još jedne promjene u odnosu na prethodne godine: 2024. godine nismo rangirali najvrijednije fintech firme, ali smo dodali informacije o tome kada je kompanija posljednji put prikupila sredstva.

To je zato što su procjene vrijednosti fintech kompanija toliko strmo pale sa svojih vrhunaca 2021. godine da su brojevi iskrivljeni prema vremenu kada je kompanija posljednji put prikupila sredstva.

Na primjer, član liste Ramp je impresivno povećao svoju bazu klijenata za 80% u 2023. godini i dostigao 25.000 korisnika svojih korporativnih kreditnih kartica i drugih usluga upravljanja troškovima.

Ipak, kada je prikupio sredstva u augustu prošle godine, procijenjena vrijednost bila je 5,8 milijardi dolara, što je manje od 8,1 milijarde dolara početkom 2022. godine.

Dvije kompanije nestale sa liste

Zanimljivo je da su dvije kompanije koje su se prvi put našle na našoj listi Fintech 50 za 2015. godinu, a zatim nestale sa liste, ove godine ponovo tu: Robo-savjetnik Wealthfront i kompanija za tehnologiju pozajmljivanja Zest AI, koja je promijenila ime iz ZestFinance 2019. godine.

Zahvaljujući djelimično višim kamatnim stopama i dodavanju novog automatizovanog portfolija obveznica, prihod Wealthfront-a je porastao 150% u 2023. godini, dostigavši 200 miliona dolara, dok su sredstva pod upravljanjem porasla na 55 milijardi dolara.

Zest AI je takođe više nego udvostručio svoj prihod u 2023. godini, dostigavši 38 miliona dolara. Koristi umjetnu inteligenciju kako bi pomogao zajmodavcima da povećaju odobrenja uz smanjenje kreditnog rizika.

Neki od novajlija na našoj listi izdvajaju se po jedinstvenim nišama koje su pronašli. Jedan primjer: Carry1st, pokrenut od 37-godišnjeg Kordela Robin-Kokera, licencira i objavljuje mobilne igre u Africi i vodi platformu za plaćanja koja omogućava kupovine unutar aplikacija širom kontinenta za popularne igre kao što je Call of Duty: Mobile.

Još jedan značajan novajlija ostvaruje snažan rast u segmentu koji već ima lidera. Startap Pulley pomaže privatnim kompanijama da prate vlasništvo ili „tabelu vlasništva“.

Kada je njegov veći konkurent Carta u januaru doživio negativne reakcije korisnika zbog dijeljenja osjetljivih informacija o startupima sa investitorima na sekundarnom tržištu, Pulley je iskoristio priliku.

Izvršni direktor i suosnivač Yin Wu je na platformi X ponudio popuste onima koji napuste Cartu kako ne bi plaćali dva ugovora istovremeno.

Pulley sada ima 4.600 klijenata, što je povećanje od 109% od početka 2023. godine. To je daleko od Cartinih 40.000, ali budući da naša lista nastoji da počasti inovatore sa momentumom, Pulley je zamijenio Cartu na listi.

NAZIVKATEGORIJEFINANSIRANJE
AddeparVol strit i kompanije$500 M
AlloyVol strit i kompanije$210 M
Arta FinanceInvestiranje$92 M
At-BayOsiguranje$292 M
AtomicInvestiranje$25 M
CandexPlaćanja$85 M
CapitalizeInvestiranje$15 M
Carry1stPlaćanja$58 M
ChainalysisBlokčejn i kriptovalute$535 M
ChimeLične finansije$2.3 B
CoalitionOsiguranje$770 M
ColumnB2B bankarstvo$50 M
DataSnipperVol strit i kompanije$200 M
EsusuLične finansije$145 M
EthosOsiguranje$400 M
FireblocksBlokčejn i kriptovalute$1 B
FoundB2B bankarstvo$73 M
GauntletBlokčejn i kriptovalute$45 M
GlossGeniusPlaćanja$70 M
GoodLeapB2B bankarstvo$1.6 B
GroundfloorNekretnine$10 M
iCapitalInvestiranje$765 M
Kin InsuranceOsiguranje$264 M
Kudos TechnologiesLične finansije$17 M
Lead BankB2B bankarstvo$100 M
MelioPlaćanja$506 M
MercuryB2B bankarstvo$163 M
MergeVol strit i kompanije$75 M
MiddeskVol strit i kompanije$80 M
MXPlaćanja$475 M
NavanB2B bankarstvo$1.55 B
Next InsuranceOsiguranje$1.1 B
NiumPlaćanja$288 M
PersonaVol strit i kompanije$218 M
PlaidPlaćanja$735 M
PropelLične finansije$90 M
PulleyVol strit i kompanije$50 M
RampB2B bankarstvo$1.67 B
SentiLinkVol strit i kompanije$85 M
StripePlaćanja$8.9 B
SunbitLične finansije$256 M
SureOsiguranje$123 M
TabaPayPlaćanja$2 M
TalaLične finansije$350 M
TrumidVol strit i kompanije$650 M
UnitB2B bankarstvo$170 M
ValonNekretnine$125 M
VestwellInvestiranje$275 M
WealthfrontInvestiranje$230 M
Zest AIB2B bankarstvo$120 M

Džef Koflin, novinar Forbes
Dženet Novak, novinarka Forbes

Izvještavali su i Nina Bambiševa, Stiven Erlih, Emili Mejson, Havier Paz, Marija Gracija Santilana Linares, Rina Torčinski i Henk Taker