Aleksandra Perišić povodom učešća na Power Women’s Summitu: Svaki sport je za žene, samo pratite svoje snove
Kako smo nedavno najavili, ekskluzivni učesnik prvog Forbes Adria Power Women‘s Summit-a, koji će biti održan 4. septembra u Beogradu biće i Aleksandra Perišić, osvajačica srebrne medalje u tekvondou na nedavno završenim Olimpijskim igrama u Parizu.
Brojne medalje na takmičenjima, a prevashodno na Olimpijadama, pokazale su da Srbija ima odlične tekvondiste i dale su podstrek i inspiraciju mladim ljudima da se bave ovim sportom i vjeruju u svoje snove.
Jedna od njih je i Aleksandra Perišić, reprezentativka u tekvondou i članica kluba Azija. I ona je, kao i njene prethodnice Tijana Bogdanović i Milica Mandić ovaj veliki sportski uspjeh ostvarila sa svega 22 godine. Srebro je osvojila u kategoriji do 67 kilograma.
Ovo nije jedini uspjeh i u dosadašnjoj karijeri, može se pohvaliti sa čak 43 medalje na različitim takmičenjima.
Kada je riječ o učešću na Forbes Adria Power Women’s Sumitt-u, Aleksandra kaže za Forbes Srbija da se nada da će jedan ovakav skup pomoći prije svega mnogim mladim devojkama koje su na prekretnici u karijeri i da će učesnice samita uspjeti da ih ohrabre u tome da vjeruju u sebe i svoje snove.
„Nadam se da ću im svojim primjerima pokazati da mogu sve postići koliko god im je teško, i da mogu pobjediti sve prepreke koje im nailaze pa iako im je u nekim sferama možda za nijansu teže nego muškarcima. Samo im treba vjera, trud i međusobna podrška. Vjerujem u vas!“, poručuje Aleksandra uoči prvog regionalanog Forbes događaja u Sava centru.
Aleksandra na samit u Beograd dolazi zajedno sa svojim trenerom Petrom Butalom Kovačić i one će govoriti na temu „She for breaking barriers“.
„Mjesto mi je u sportu“
Iako se shodno temama konferencije i učesnicama nameće pitanje vidi li Aleksandra sebe možda jednog dana nakon sportske karijere u nekom biznisu, otvoreno kaže da, imajući u vidi njene godine, nije još sigurna, ali da za sada sebe, i nakon takmičarske karijere, vidi ipak i dalje u sportu.
„Da li će to biti u ulozi trenera ili neka druga strana sporta, vidjet ćemo s godinama, ali sam sigurna da mi je mjesto baš ovdje“, uvjerena je ova šampionka.
I da se ne bavi tekvondom, kaže svakako bi opet bila u sportu.
„Volim ples, to mi je neka možda neostvarena želja. Također, mnogo volim i pratim odbojku, tako da mogu reći da su to moja dva sporedna izbora“, priča Aleksandra Perišić.
Sportski uspjesi
Kada je riječ o tome ima li razlika u vezi zastupljenosti žena u borilačkim vještinama u odnosu na muške kolege, Aleksandra objašnjava da u ovom sportu kilaža predstavlja veliki dio discipline i rada.
„Muškarci lakše skidaju kilograme nego žene i osim toga nisam primjetila neke druge veće razlike do sada“, dodaje.
Kaže da se u sportu na svu sreću nije susrela da predrasudama i da smatra da je svaki sport namijenjen jednako i za muškarce i za žene.
„Ne treba slušati komentare drugih ljudi, uvijek će se naći oni koji će pričati nešto što ne želite da čujete tako da samo pratite svoj put, želje i snove, trudite se i radite za ono što želite i sve će doći na svoje“, savjetuje sve koji imaju takve dileme ili se suočavaju sa lošim komentarima.
Više puta je isticala da joj je uzor Milica Mandić, a tekvondo je za Aleksandru više od sporta: „Bila je to ljubav na prvi pogled, sestra me je povukla u taj sport i od prvog dana sam se osjećala sigurno u njemu“, prisjeća se.
Izazovi, ali i vjetar u leđa
Tekvondo je inače disciplina koja se bazira na tehnici, brzini, fleksibilnosti i samopouzdanju. Aleksandra je u dosadašnjoj karijeri imala i velike izazove sa kojima je morala da se izbori.
Objašnjava kako je u tome uspjela:
„Sa 17 godina imala sam tešku operaciju koljena što je bio veliki izazov za mene, ali znala sam da mi je ovde mjesto i koristila sam taj period da ojačam na mentalnom nivou. Bilo je teško vratiti se, ali sav trud, želja i rad su počeli da se isplaćuju i sve je počelo Evropskim prvenstvom 2022. kada sam za medalju dobila olimpijsku šampionku Mateu Jelić. Nakon toga dobila sam vjetar u leđa i krenule su da se redaju ostale evropske, svjetske i grand pri medalje , pa sve do najveće, srebra na Olimpijadi“, priča svoj sportski put mlada Aleksandra.
Kaže da joj je medalja odnosno treće mjesto na Evropskom prventsvu 2022. bila veoma bitna i da je ona „početak svega“. Potom je otišla korak napred i osvojila zlato na Evropskom prvenstvu do 21 godine, srebrnu medalju na Svjetskom prvenstvu, kao i na Gran priju u Mančesteru.
Prije godinu dana ponijela je zlato na Evropskim igrama, zatim na Gran priju u Kini i Evropskom u olimpijskim kategorijama, a onda je kao šlag na tortu ove godine došlo srebro na Olimpijskim igrama.
Medalje za tekvondo u Srbiji
Tekvondo je sport koji se iz godine u godinu sve više razvija u Srbiji, a na Olimpijskim igrama su sportisti Srbije postigli zapažene rezultate.
Srbija je na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. osvojila prvu olimpijsku medalju u istoriji tekvondo sporta. Milica Mandić je tada stigla do zlatne medalje, što je bila prva zlatna medalja za Srbiju na tom takmičenju.
Četiri godine kasnije, na Olimpijskim igrama u Rio de Ženeiru 2016. godine, Tijana Bogdanović je osvojila srebrnu medalju.
Na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. godine, Srbija je osvojila dvije medalje u tekvondou. Milica Mandić poslije Rija gdje nije osvojila medalju, uspjela je da ostvari izuzetan uspjeh i opet osvoji zlatnu medalju, čime je postala prva srpska olimpijska šampionka koja je uspjela da osvoji dvije zlatne medalje.
Tijana Bogdanović je osvojila bronzu, što je bio njen drugi uzastopni olimpijski podijum u karijeri.
Ovom klubu šampionki od sada, nakon Olimpijade u Parizu pripada i Aleksandra Perišić.