Mila Litvinjenko na Forbes Adria Power Women's Summit-u: Pol nije prepreka za uspjeh

EVENTS Forbes Srbija 5. aug 2024. 08:58
featured image

5. aug 2024. 08:58

Vlasnica poznatog make-up brenda Aura, Mila Litvinjenko, bit će jedna od govornica na prvoj Forbes Adria konferenciji u Beogradu 4. septembra.

Mila je još 1996. osnovala kompaniju za proizvodnju i promet kozmetike u Nišu. Počela je sa svega nekoliko radnika i nekoliko proizvoda. Danas u asortimanu imaju više od 500 aktivnih bar kodova i više od 100 zaposlenih, pretežno žena.

Proizvodi Aure prisutni su u 17 zemalja među kojima su i zemlje bivše SFRJ. Takođe, stigli su i do Azije na istoku i Sjedinjenih Američkih Država na zapadu.

Mila Litvinjenko će na konferenciji u Beogradu govoriti o tajni uspjeha ove domaće make-up linije i poziciji lokalnih brendova u industriji ljepote i tome kako su uspjeli u tome da domaći proizvodi danas stoje rame uz rame s brojnim proizvodima svjetske klase.

Ono što Mila posebno ističe je da je važno voljeti posao koji radite i da osim za lidera to mora da važi i za ljude koji rade u kompaniji, da oni budu inspirisani i motivisani.

Ohrabruje sve veći broj žena u preduzetništvu

Uoči konferencije u Beogradu, Litvinjenko za Forbes Srbija kaže da je raduje to da je u posljednjih nekoliko godina procenat žena preduzetnica u malim i srednjim preduzećima povećao.

Budući da u vrijeme kada je počinjala nije bilo mnogo žena koje su pokretale svoj biznis, kako u Srbiji tako i šire, sada kaže da poznaje veliki broj njih koje su se odvažile na ovakav korak.

Mila Litvinjenko

„Posljednjih godina se mnogo više govori o ženskom preduzetništvu, žene imaju priliku kako uživo, tako i preko digitalnih mreža da slušaju iskustva drugih žena. Sigurna sam da je ta dostupnost informacija doprinijela u mnogome da se broj žena koje se odlučuju da pokrenu svoj biznis poveća“, navodi Mila Litvinjenko.

Savjetuje sve žene koje se odvaže na ovaj korak da prikupe što više informacija o onome čime žele da se bave odnosno da prije pokretanja posla čuju iskustva drugih, da se upoznaju sa pravnom regulativom, finansijama i „dobro izvuku svaki segment posla kojim žele da se bave“.

Ukazuje međutim da je danas teško planirati, ali da mora da se postavi osnovni plan aktivnosti, kao i da budu strpljive i predano idu ka svom cilju i planovima.

ticket.rs

Prisjeća se da u vrijeme kada je pokrenula biznis u prvih desetak godina bilo podsticaja od države koji su bili namijenjeni isključivo ženama, a da danas postoji više programa i inicijativa koji podržavaju žene poduzetnice, pored subvencija i mentorstva, programi edukacije, kao i da različite nevladine organizacije rade na osnaživanju žena u biznisu.

Konferencije poput summita koji organizuje Forbes, kaže, važne su jer pomažu u tome da se uspješne poduzetnice istaknu dajući im u isto vrijeme i platformu da podijele svoje priče, iskustva, izazove.

„Medijska pokrivenost konferencija povećava vidljivost ženskih lidera i njihovih biznisa. Konferencije i samiti pružaju mogućnost umrežavanja sa drugim preduzetnicima, mentorima… Događaji ovog tipa često nude praktične savjete i strategije za prevazilaženje poslovnih izazova. Kolektivna energija i entuzijazam mogu biti inspiracija za učesnice da ostvare svoje poslovne ciljeve“, kaže sagovornica.

Takođe, ovakvi događaji prema njenom mišljenju, donose benefit ženama koje već imaju poduzetničko iskustvo, kao i onima koje su na pragu poduzetničkih voda.

Moguće je uskladiti profesionalni i poslovni život

Aura

Mila Litvinjenko kaže da lično nije osjetila da joj je teže u biznisu zato što je žena i da se kroz sve ove godine uvjerila da u poslovnom svijetu uspjeh zavisi prije svega od stručnosti, upornosti, posvećnosti.

„Ženama može biti teže kada imaju porodične obaveze, kao što je briga o djeci, organizacija kućnog života. Na Balkanu društvo često i dalje očekuje da žene biraju između karijere i porodičnih obaveza. Smatram da je to realnost koju mnoge žene prihvataju i podržavam te vrijednosti jer vjerujem da je moguće uspješno uskladiti profesionalni i porodični život“, dodaje.

Takođe, vrlo važnim smatra balans između privatnog i poslovnog života:

„Normalno je da se desi da po jedna strana prevagne ponekad, ali cilj je da što više budu u ravnoteži“, dodaje.

Žene kao lideri

Mila Litvinjenko

Kada je riječ o ženama kao liderima, navodi da postoje različite karakteristike i da se stilovi liderstva među pojedincima uveliko mogu razlikovati bez obzira na pol.

„Na osnovu dosadašnjeg iskustva mogu da kažem za neke žene da poseduju visoku emocionalnu inteligenciju što im omogućava da reaguju na potrebe svojih timova. Žene pokazuju veću empatiju, sklone su inkluzivnom tipu liderstva, vješte su u multitaskingu i prilagođavanju različitim situacijama. Muški lideri imaju često stil usmjeren na postizanje konkretnih ciljeva i rezultata. Često demonstriraju visok nivo samopouzdanja i odlučnosti što može inspirisati povjerenje i poštovanje među zaposlenima. Uglavnom su skloni struktuiranom i sistematičnom pristupu upravljanju“.

Ističe da iako postoje tendencije koje se mogu primijeniti i kod ženskih i kod muških lidera, liderstvo više zavisi od individualnih vještina, iskustvu i sposobnostima nego o polu.

Navodi da liderstvo zahtjeva neprekidno učenje i usavršavanje.

Litvinjenko kaže da iako postoje sektori u kojima žene tradicionalno imaju veću zastupljenost i uticaj – obrazovanje, njega, socijalni rad, medicina, ljudski resursi, marketing, komunikacije – ipak za nju je podjela biznisa na muške i ženske sve manje relevantna u savremenom poslovnom svijetu i trendovi idu ka većoj ravnopravnosti i integraciji sa fokusom na individualne sposobnosti.

Mila Litvinjenko upozorava da ipak razlike u zaradama između žena i muškaraca i dalje postoje u mnogim dijelovima svijeta uključujući i Srbiju.

„Vaspitana sam da se gledaju postignuća i rezultati, a ne koji ih je pol ostvario. Takav način razmišljanja se nije promjenio i primjenila sam ga i na moju firmu gdje oba pola imaju podjednake mogućnosti za napredovanje. Kada govorimo u širem smislu onda postoji niz strategija na kojima je važno raditi i omogućiti smanjenje razlika: otvorena politika plata, obuke i edukacija, podrška porodičnom životu, borba protiv diskriminacije. Rad na ovim područijima može doprineti stvaranju inkluzivnijeg radnog okruženja gde će svi imati jednake šanse za uspjeh i napredovanje“, dodaje.

Profil uspješne poslovne žene

Aura

Mila kaže da je njeno mišljenje da je uspješna moderna žena ona koja je sposobna da balansira između različitih aspekata svog života, kombinujući profesionalni uspjeh sa ličnim zadovoljstvom i društvenom odgovornošću.

„Njene osobine uključuju samopouzdanje, kontinuiranu želju za učenjem, liderstvo, empatiju, adaptibilnost, kredibilitet. Žena ne treba da gleda na druge žene kao na neprijatelje. Treba da gleda na žene kao na saborce i uzore bilo da se radi o primjerima koje treba slijediti ili izbjegavati. Važno je tražiti pozitivne strane i vrijednosti u drugim ženama, podržavati jedna drugu i učiti iz međusobnih iskustava. Jedino tako možemo zajedno napredovati i ostvariti veće uspjehe“, poručuje Mila Litvinjenko.

Karte po promotivnim cijenama mogu se nabaviti još samo danas na tickets.rs.

Paneli na Forbes Adria Power Women's Summit-u bitće organizovani na engleskom i jeziku Adria regiona. Za sve učesnike osiguran je simultani prevod.