BILL GATES – od tehnokratskog tiranina do tehnološkog milijardera

LIDERI Ika Ferrer Gotić 13. nov 2023. 16:47
featured image

Foto: Reuters

13. nov 2023. 16:47

Bill Gates, kultna ličnost u području tehnologije i biznisa, suosnivač je Microsoft Corporation, velike kompanije u svijetu softvera za osobne računare. Rođen 28. oktobra 1955. u Seattleu u Washingtonu, Gatesov neizbrisiv trag u modernoj eri svjedoči njegovoj vizionarskoj sposobnosti.

Rani život

Gates je od malih nogu pokazivao sklonost prema tehnologiji i takmičarski duh, uprkos tome što je bio manji građom od svojih vršnjaka. Roditelji su ga u početku ohrabrivali da nastavi pravnu karijeru, ali njegova strast za tehnologijom uskoro će zauzeti centralno mjesto.

Gates je pohađao pripremnu školu Lakeside, gdje je počeo da istražuje svijet programiranja. Njegovo putovanje u svijet tehnologije je zaista počelo kada je, zajedno sa kolegom Paulom Allenom, osnovao Lakeside Programmers Club. To je dovelo do različitih programskih nastojanja, postavljajući teren za stvaranje Microsofta.

Njegov nevjerovatan talenat pojavio se u ranom djetinjstvu, kada je pisao svoj inauguracioni softverski program sa nepunih 13 godina. U srednjoj školi, on i njegova grupa programskih čudaka digitalizovali su platni sistem svoje škole. Ova mladalačka inovacija bila je samo početak Gatesovog puta u svijet tehnologije.

On i Paul G. Allen, prijatelj iz djetinjstva, upustili su se u nepoznatu teritoriju i osnovali Traf-O-Data, poduhvat fokusiran na prodaju sistema za brojanje prometa lokalnim vlastima. Gates i Allen su zajedno studirali na Univerzitetu Harvard koji je postavio scenu za njihovu revolucionarnu saradnju. Godine 1975. njih dvojica su krenuli da rade na prilagođavanju BASIC-a, široko korišćenog programskog jezika, za mikroračunare. Ovaj ključni projekat otvorio je put rođenju Microsofta, tehnološkog giganta.

Profesionalni život i kompanije

Gatesov uticaj u nastajanju industrije mikroračunara porastao je kada je Microsoft licencirao MS-DOS, operativni sistem, kompaniji International Business Machines Corporation (IBM) za njihov revolucionarni personalni računar, IBM PC. Ovaj razvoj je postavio standard za čitavu industriju računara. Uprkos napetosti između Microsofta i IBM-a, Gates se vješto pozicionirao kao nezamjenjiv izvor ključnog softvera za kompjuterskog giganta. Uspjeh Microsofta katapultirao je Gatesa u carstvo ogromnog bogatstva, čineći ga jednim od najbogatijih pojedinaca na svijetu. Iako je u početku više volio da ostane diskretan, nije mogao izbjeći reflektore jer se Microsoft suočio s antimonopolskim nadzorom, te je Gates postao istaknuta javna ličnost u tehnologiji i filantropiji.

Prepoznat po svojoj izuzetnoj oštroumnosti i inovativnosti, Gates je reagovao na rastuće interesovanje za internet sredinom 90-ih. Preusmjerio je Microsoftov fokus na softverska rješenja za potrošače i preduzeća zasnovana na internetu, razvio Windows CE operativni sistem za ne-računarske uređaje, uspostavio Microsoft mrežu za konkurentske internet providere kao što je America Online, i proširio svoj utjecaj kroz akvizicije poput Bettmannove foto arhive.

Njegov doprinos proširio se na filantropiju, jer je, zajedno sa svojom tadašnjom suprugom Melindom, osnovao Fondaciju William H. Gates, koja je kasnije postala Fondacija Bill & Melinda Gates. Ova fondacija je odigrala ključnu ulogu u finansiranju globalnih zdravstvenih inicijativa, obrazovnih projekata i dobrotvornog rada. Međutim, 2021. godine Bill i Melinda Gates su objavili da se razvode nakon skoro tri decenije braka.

Stil upravljanja

Iako je bio aktivan softverski programer u ranim godinama Microsofta, Gates je prvenstveno služio kao menadžer i izvršni direktor kompanije. Posljednji put je službeno sudjelovao u razvojnom timu dok je radio na TRS-80 Model 100. Međutim, nastavio je pisati kod za Microsoftove proizvode do 1989. Naime, kada je predstavljen Microsoft Excel, Gatesov entuzijazam je proistekao iz inovativne prirode programa, a ne iz njegovog potencijala za profit.

U značajnoj tranziciji, Gates je 15. juna 2006. najavio da će se povući iz svoje uloge u Microsoftu kako bi posvetio više vremena filantropskim aktivnostima. Ova promjena je uključivala dvogodišnji proces tokom kojeg je postepeno delegirao svoje odgovornosti na dva nasljednika. Ray Ozzie je preuzeo vodeću ulogu u menadžmentu, dok je Craig Mundie nadgledao dugoročnu strategiju proizvoda. Ova tranzicija je završena 27. juna 2008. godine.

Privatni život

Bill Gates je intrigantna figura s nizom ličnih interesa i jedinstvenim pristupom životu. On je strastveni čitalac i posjeduje kućnu biblioteku čiji je plafon ukrašen citatom iz “Velikog Gatsbya”. Osim knjiga, uživa u bridžu, tenisu i golfu. Gates održava pomno planiranu dnevnu rutinu, srodnu rutinama američkih predsjednika.

Dok bi njegovo bogatstvo i obimna poslovna putovanja mogli ukazivati na raskošan životni stil, Gates je letio ekonomskom klasom na komercijalnim letovima sve do 1997. kada je nabavio privatni avion. Ima sklonost ka umjetnosti i nauci, što je vidljivo iz njegove kupovine Leonarda da Vinčijevog Codex Leicestera 1994. za 30,8 miliona dolara i ulaganja od 30 miliona dolara u sliku Lost on the Grand Banks iz 1885. godine.

Gates se oženio Melindom French 1994. godine. U vrijeme njihovog braka, Gatesu je Melinda dala dozvolu da provede ograničeno vrijeme sa svojom bivšom djevojkom, poslovnom ženom Ann Winblad. Bill i Melinda imaju troje djece: Jennifer, Rory i Phoebe. Živjeli su u prostranoj, zemljom zaštićenoj vili s pogledom na jezero Washington. Bill i Melinda su 2021. objavili da se razvode, okončavši 27-godišnji brak. Javni imidž Billa Gatesa značajno je evoluirao tokom godina, od “tehnokratskog tiranina” do “tehnološkog milijardera koga bi htjeli zagrliti”, uglavnom zahvaljujući njegovim filantropskim nastojanjima, uključujući Fondaciju Billa i Melinde Gates. Međutim, otkrića o njegovim romantičnim vezama i vezama s Jeffreyjem Epsteinom dovela su do složenije percepcije javnosti.

Gatesovo ogromno bogatstvo učinilo ga je istaknutom figurom na Forbesovoj listi milijardera. On je dugi niz godina nosio titulu najbogatije osobe na svijetu, uz fluktuacije zbog promjena u vrijednosti dionica Microsofta i njegovih dobrotvornih priloga. Uprkos svom bogatstvu, zalagao se za veće poreze, posebno za bogate. Tokom godina, Gates je zadržao svoje prisustvo u poslovnom svijetu kroz ulaganja, osnivajući Corbis 1989. i služeći u upravnom odboru Berkshire Hathawaya od 2004. Njegov poduzetnički i filantropski put učinio je njegov život zanimljivim, čineći Billa Gatesa jednom od najutjecajnijih osoba na svijetu.