Zašto umjetna inteligencija još nije spremna za primetime?

featured image

10. mar 2024. 15:28

AI alati kao što je ChatGPT postali su mejnstrim, a kompanije koje stoje iza ovih tehnologija ulažu milijarde dolara u opkladu da će promijeniti način na koji živimo i radimo.

Ali uz to obećanje dolazi i stalni niz zabrinjavajućih naslova, od kojih neki ističu potencijal AI da proizvede pristrasnosti ili nepreciznosti kada odgovara na naša pitanja ili naredbe. Generativni AI alati, uključujući ChatGPT, navodno krše autorska prava. Neki su, uznemirujući, korišteni za stvaranje intimnih slika bez pristanka druge strane.

Nedavno je koncept “deepfakes” došao u središte pažnje kada su se pornografske slike Taylor Swift koje je stvorila umjetna inteligencija proširile društvenim medijima, naglašavajući štetni potencijal koji predstavlja glavna tehnologija umjetne inteligencije.

Predsjednik SAD-a Joe Biden pozvao je Kongres tokom svog obraćanja o stanju u Uniji 2024. da donese zakone kojima će se regulirati umjetna inteligencija, uključujući zabranu “imitiranja AI glasom i još mnogo toga”. Rekao je da zakonodavci moraju “iskoristiti obećanje umjetne inteligencije i zaštititi nas od njene opasnosti”, upozoravajući na rizike tehnologije za Amerikance ako se ne provjere.

Njegova izjava uslijedila je nakon nedavne lažne kampanje robotskih poziva koja je oponašala njegov glas i ciljala na hiljade primarnih birača New Hampshirea u onome što su vlasti opisali kao pokušaj miješanja u izbore uz pomoć umjetne inteligencije. Čak i dok stručnjaci za dezinformacije upozoravaju na prijetnje umjetne inteligencije po ankete i javni diskurs, malo njih očekuje da će Kongres usvojiti zakon kojim će obuzdati AI industriju tokom izborne godine koja izaziva podjele.

Pixaby

To ne zaustavlja velike tehnološke kompanije i AI firme, koje nastavljaju da privlače potrošače i kompanije novim karakteristikama i mogućnostima.

Nedavno je kreator ChatGPT-a OpenAI predstavio novi AI model nazvan Sora, za koji tvrdi da može kreirati “realistične” i “maštovite” video zapise od 60 sekundi iz brzih tekstualnih upita. Microsoft je svom skupu proizvoda, uključujući Word, PowerPoint, Teams i Outlook, softver koji koriste mnoge kompanije širom svijeta, dodao svog AI asistenta, Copilot, koji radi na tehnologiji koja podupire ChatGPT. I Google je predstavio Gemini, AI chatbot koji je počeo da zamjenjuje funkciju Google Assistant na nekim Android uređajima.

Zabrinuti stručnjaci

Istraživači umjetne inteligencije, profesori i pravni stručnjaci zabrinuti su zbog masovnog usvajanja umjetne inteligencije prije nego što regulatori budu imali mogućnost ili volju da je obuzdaju. Stotine ovih stručnjaka potpisalo je pismo ove sedmice tražeći od kompanija AI da izvrše promjene politike i pristanu da se pridržavaju nezavisnih procjena za sigurnosnih razloga i odgovornosti.

“Generativne AI kompanije trebale bi izbjegavati ponavljanje grešaka platformi društvenih medija, od kojih su mnoge efektivno zabranile vrste istraživanja koje imaju za cilj da ih pozovu na odgovornost, uz prijetnju pravnim postupcima”, navodi se u pismu.

Dodaje se da su neke generativne AI kompanije suspendovale račune istraživača i promijenile svoje uvjete usluge kako bi odvratile neke vrste evaluacije, uz napomenu da “oslabađanje nezavisnih istraživača nije u interesu AI kompanija”.

Pismo je stiglo manje od godinu dana nakon što su neka od najvećih imena u tehnologiji, uključujući Elona Muska, pozvala laboratorije za umjetnu inteligenciju da prekinu obuku najmoćnijih AI sistema na najmanje šest mjeseci, navodeći “duboke rizike za društvo i čovječanstvo”. ” (Pauza se nije dogodila).

“Najviše zabrinjavajuća stvar koju vidim oko AI je stalni jaz između obećanja i prakse”, rekao je za CNN Suresh Venkatasubramanian, informatičar i profesor na Univerzitetu Brown.

Venkatasubramanian, koji je 2021. imenovan u Ured Bijele kuće za nauku i tehnologiju kako bi pomogao u savjetovanju o politici umjetne inteligencije, je među stručnjacima koji su potpisali najnovije pismo.

“Pristup glavnim generativnim AI sistemima u širokoj upotrebi kontroliše nekoliko kompanija”, rekao je Venkatasubramanian, napominjući da ovi sistemi lako prave greške i mogu proizvesti štetan sadržaj. „Bez mogućnosti da nezavisno procjene umjetnu inteligenciju i uz strah od pravnih prijetnji, istraživačima će i dalje biti veoma teško da obave važan posao procjene bezbijednosti, sigurnosti i pouzdanosti generativnih AI sistema.”

Rekao je da očekuje da kreatori ove politike i posao koji obavlja Ured za upravljanje i budžet Bijele kuće, koji nadgleda viziju predsjednika Bidena u cijeloj izvršnoj vlasti, razjasne i postave “pravila puta”.

Arvind Narayanan, profesor informatike na Princetonu, koji je također potpisao pismo, složio se, rekavši za CNN da je posebno zabrinut zbog tempa kojim se AI ubrzava; brzina daleko veća od naše sposobnosti da joj se prilagodimo.

“Tehnološke kompanije su se obogatile na poslovnom modelu u kojem ostvaruju profit od prednosti novih tehnologija, dok troškove tih tehnologija snosi društvo”, rekao je Narayanan, priznajući da je to bio slučaj mnogo prije generativne AI.

Pixaby

„Potrebne su ograde za određene štete, ali one neće popraviti osnovni poslovni model“, dodao je.

On vjeruje da bi mogle biti potrebne i hrabrije reforme, kao što je oporezivanje AI kompanija za finansiranje mreža socijalne sigurnosti.

Za sada, današnji generativni AI korisnici moraju razumjeti ograničenja i izazove korištenja proizvoda koji su još uvijek prilično daleko od mjesta gdje bi trebali biti.

Pitati AI o AI

Kada je CNN pitao ChatGPT da li su on (i drugi generativni AI alati) spremni za masovno usvajanje, odgovorio je: “Da.” Ali dodala je upozorenje: „Kontinuirani napori na rješavanju etičkih, društvenih i regulatornih izazova kritični su za odgovorno i korisno masovno usvajanje.“

“Uprkos širokoj upotrebi, studije još nisu pokazale značajno povećanje produktivnosti”, napisao je Gemini. “Zaposlenicima će možda trebati više obuke kako bi u potpunosti iskoristili generativnu umjetnu inteligenciju.”