Ovo su naočale koje podstiču mlade da više čitaju: Slike se mijenjaju pred očima

Naočale proširene stvarnosti , nazvane Snap Spectacles, generiraju slike i zvukove iz knjiga koje korisnici čitaju. Ove naočale su proizvod saradnje između Nacionalne biblioteke Singapura , kreativne agencije LePub i kompanije Snap Inc., koja stoji iza popularne aplikacije Snapchat.
Kako uređaj funkcioniše
Sočiva koriste OCR tehnologiju u realnom vremenu za pretvaranje teksta u digitalni format , kao i generativnu vještačku inteligenciju za stvaranje vizuala. Uređaj već ima zvučnike unutra, tako da je vizuelni efekat samo dodatak iskustvu čitanja.
Mašinsko učenje se koristi za prepoznavanje teksta i njegovog sadržaja, ali i za aktiviranje odgovarajućih slika i zvukova, uključujući škripanje vrata, udaljene glasove ili zvukove prirode.

Uređaj prvo skenira tekst dok korisnik čita. Zatim se pred očima pojavljuju slike s pratećim zvučnim efektima. I sve se to događa u skladu s tempom čitanja. Na taj način se stvara atmosfera knjige, a čitalac se dodatno upoznaje s pričom.
Cijeli projekt je osmišljen kako bi potaknuo mlade ljude da više čitaju.
„ Naš cilj nije zamijeniti tradicionalno čitanje. Želimo ga poboljšati dajući knjigama novu dimenziju. Ove naočale su poziv da se ponovo otkrije radost duboke, smislene veze s tekstom. Kada se ljudi ‘zakače’ za priču, nadamo se da će je htjeti pročitati do kraja“, kaže Štefan Schwartz, kreativni direktor agencije LePub.

Viši menadžer Snap AR Studija iz Pariza, Anton Gilbert, naglasio je važnost novih načina interakcije sa svijetom.
„Misija Snap AR studija u Parizu je educirati i inspirirati svijet o mogućnostima proširene stvarnosti u umjetnosti, obrazovanju i kulturi“, rekao je Gilbert.
Još uvijek u fazi testiranja
Iako je trenutno u beta testiranju, očekuje se da će biti dostupan javnosti za probno korištenje kasnije ove godine.
„Oduševljeni smo što sarađujemo s LePub-om i Snapom kako bismo istražili načine za poboljšanje iskustva knjiga i priča za sve. Ovo je dio kontinuiranih napora Nacionalne biblioteke da sarađuje s partnerima kako bi eksperimentirala s novim iskustvima koja mogu potaknuti znatiželju i probuditi strast za čitanjem i učenjem“, zaključuje Jean Tan, glavna bibliotekarka i glavna službenica za inovacije Nacionalne biblioteke Singapura.
Autor Hristina Kovačević