Ovo su naočale koje podstiču mlade da više čitaju: Slike se mijenjaju pred očima

Inovacije Forbes Srbija 6. jun 2025. 15:52
featured image

6. jun 2025. 15:52

Naočale proširene stvarnosti , nazvane Snap Spectacles, generiraju slike i zvukove iz knjiga koje korisnici čitaju. Ove naočale su proizvod saradnje između Nacionalne biblioteke Singapura , kreativne agencije LePub i kompanije Snap Inc., koja stoji iza popularne aplikacije Snapchat.

Kako uređaj funkcioniše

Sočiva koriste OCR tehnologiju u realnom vremenu za pretvaranje teksta u digitalni format , kao i generativnu vještačku inteligenciju za stvaranje vizuala. Uređaj već ima zvučnike unutra, tako da je vizuelni efekat samo dodatak iskustvu čitanja.

Mašinsko učenje se koristi za prepoznavanje teksta i njegovog sadržaja, ali i za aktiviranje odgovarajućih slika i zvukova, uključujući škripanje vrata, udaljene glasove ili zvukove prirode.

naočale, čitanje, proširena stvarnost, AR naočale
Snap AR / Ferrari / Profimedia

Uređaj prvo skenira tekst dok korisnik čita. Zatim se pred očima pojavljuju slike s pratećim zvučnim efektima. I sve se to događa u skladu s tempom čitanja. Na taj način se stvara atmosfera knjige, a čitalac se dodatno upoznaje s pričom.

Cijeli projekt je osmišljen kako bi potaknuo mlade ljude da više čitaju.

„ Naš cilj nije zamijeniti tradicionalno čitanje. Želimo ga poboljšati dajući knjigama novu dimenziju. Ove naočale su poziv da se ponovo otkrije radost duboke, smislene veze s tekstom. Kada se ljudi ‘zakače’ za priču, nadamo se da će je htjeti pročitati do kraja“, kaže Štefan Schwartz, kreativni direktor agencije LePub.

naočale, čitanje, proširena stvarnost, AR naočale
Snap AR / Ferrari / Profimedia

Viši menadžer Snap AR Studija iz Pariza, Anton Gilbert, naglasio je važnost novih načina interakcije sa svijetom.

„Misija Snap AR studija u Parizu je educirati i inspirirati svijet o mogućnostima proširene stvarnosti u umjetnosti, obrazovanju i kulturi“, rekao je Gilbert.

Još uvijek u fazi testiranja

Iako je trenutno u beta testiranju, očekuje se da će biti dostupan javnosti za probno korištenje kasnije ove godine.

„Oduševljeni smo što sarađujemo s LePub-om i Snapom kako bismo istražili načine za poboljšanje iskustva knjiga i priča za sve. Ovo je dio kontinuiranih napora Nacionalne biblioteke da sarađuje s partnerima kako bi eksperimentirala s novim iskustvima koja mogu potaknuti znatiželju i probuditi strast za čitanjem i učenjem“, zaključuje Jean Tan, glavna bibliotekarka i glavna službenica za inovacije Nacionalne biblioteke Singapura.

Autor Hristina Kovačević