Šta znamo o turskom milioneru koji nakon kupovine engleskog kluba najavljuje ulaganja i u NK Maribor
Turčin Acun Ilicali, koji je za Sportklub potvrdio da planira ulagati u nogometni klub Maribor, obogatio se producirajući televizijske emisije. Prije dvije godine kupio je nogometni klub Hull City koji danas igra u drugoj engleskoj ligi.
Engleski nogometni klub Hull City prije desetak godina doživljavao je pravi procvat. Pod vodstvom Stevea Brucea, Tigersi su dvaput promovirani u englesku Premier ligu i tamo su 2013. postigli svoj najbolji plasman u historiji, 16. mjesto. Godine 2014. stigli su do finala FA Cupa, najstarijeg nogometnog takmičenja na svijetu, gdje su morali priznati premoć velikom Arsenalu. Iste sezone igrali su i kvalifikacije za Evropsku ligu, ali nisu uspjeli.
Tada je klub, za koji je u tom razdoblju igrao i bivši kapetan slovenske reprezentacije Robert Koren , zapao u krizu.
Miljenik publike Bruce se oprostio, interes obožavatelja presušio. Hull City je 2020. ispao u treću englesku ligu.
No 2022. godine otočki klub preuzima turski medijski magnat Acun Ilicali preko kompanije Acun Medya. Tigrovi sada ponovo koketiraju s prvom engleskom ligom, piše Guardian . Bivši igrač Liam Rosenior postao je glavni trener , a svojim “ekspresivnim i hrabrim” stilom igre i važnim kupovinama igrača osigurao je uspon kluba. Trenutno zauzimaju sedmo mjesto u drugoj ligi Engleske.
Turski milioni i u Mariboru?
Turski milioner potvrdio je ove sedmice za Sportklub da je zainteresiran i za Nogometni klub Maribor. Sastanak i početak uvodne faze pregovora potvrdili su i u utorak u Ljudskom vrtu, gdje već duže vrijeme priželjkuju ulazak strateškog partnera.
“U okvirima slovenske ekonomije i uz sponzorska sredstva koja su na raspolaganju, doista je teško održati projekt na nivou koji bi spojio dugoročnu financijsku stabilnost s konkurentskim ambicijama”, rekao je Bojan Ban, direktor Maribora, prvoligaša prije nekoliko dana.
Uprava kluba je na temelju istraživanja uvjerena da je turski poduzetnik pogodan dugoročni strateški partner, ali razgovori još nisu gotovi. “Nakon iskazanog obostranog velikog interesa za zajedničkom saradnjom, na redu je sljedeća faza, usuglašavanje strategije zajedničkog djelovanja i konkretizacija stvari”, pojasnio je Ban.
Ko je medijski mogul
Acun Ilicali započeo je karijeru kao novinar na Show TV-u. Radio je kao sportski reporter, a kasnije je napravio vlastitu emisiju kojom je obišao svijet.
Godine 2004. osnovao je produkcijsku kompaniju Acun Medya koja posjeduje turske televizijske kanale TV8 i TV8.5, kao i portal za streaming sadržaja Exxen. Njegova firma dovela je nekoliko licenciranih TV emisija u Tursku, uključujući The Voice, Survivor, Ples sa zvijezdama. Sami su kreirali takmičarsku emisiju Exatlon koja se emitirala i u Sloveniji.
Acun Medya ima produkcijske kuće u SAD-u, Meksiku, Brazilu, Kolumbiji, Rumunjskoj, Grčkoj i Mađarskoj. U februaru ove godine kupila je još jednu polovinu vlasničkog udjela njemačkog TV sportskog kanala Sport1 za 30 miliona eura.
Prema celebritynetworth.com, Ilicalova imovina vrijedi stotinu miliona dolara (93,3 miliona eura po trenutnom kursu). Ovaj 55-godišnji biznismen otac je četvero djece, a svoju vilu, između ostalog, ima i u Miamiju.
Medijski prijatelj turskog predsjednika
Prema Bloombergu, Acun Ilicali uspješno plovi mutnim vodama turskog političkog i medijskog prostora. Prema analizi BBC-ja, ovime dominiraju provladini mediji, a kritički glasovi u novinama ograničeni su na nekoliko niskotiražnih publikacija.
Podsjetimo, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji je prošle godine osvojio treći mandat na čelu države, nakon neuspjelog puča 2016. godine, koji je desetkovao medijsku industriju i preplašio oglašivače, pokrenuo je čistku navodnih protivnika.
Ilicali ne želi pričati o politici, ali očito zna kako se dopasti moćnima u domovini. U prošlosti je, prema Bloombergu, objavljivao fotografije na kojima igra nogomet s Erdoganom.
Kada je 2013. preuzeo TV8 od predsjedničina saveznika, ukinuo je informativni program rekavši da želi stvoriti program koji će “ljude usrećiti”. Za Rošadu je saznao nakon antivladinih protesta koji su bjesnili u Istanbulu.
Ceren Sozeri, stručnjak za komunikacije na Univerzitetu Galatasaray u Istanbulu, rekao je za Ilicalija da je “vjerovatno jedini mogul u Turskoj koji može zarađivati u medijima”. Prema Sozeriju, on ima talent i viziju, ali će Erdoganova podrška nedvojbeno igrati ključnu ulogu u njegovom uspjehu.
U svijet nogometa “jer sam sve postigao”
Na pitanje zašto je krenuo u svijet nogometa, Acun Ilicali odgovara da je njegova situacija vrlo slična priči Michaela Jordana koji je nakon završetka košarkaške karijere počeo igrati baseball.
“Došao sam do tačke u medijskom poslu kada sam postigao sve o čemu sam sanjao. “Ni iz čega sam postao heroj”, samouvjereno tvrdi turski milioner. “Mi smo kanal broj jedan u Turskoj, broj jedan turska streaming platforma, mi smo najuspješnija međunarodna produkcijska kompanija iz Turske. Sada se osjećam kao da pokrećem novi posao od nule i ne mogu objasniti koliko me to uzbuđuje.”
Nakon što je 2022. kupio britanski klub, Ilicali je pogledao nekoliko nogometnih klubova. Tako je lani u oktobru privatnim avionom posjetio neimenovani evropski klub kojeg je želio uključiti u svoju mrežu. Pred kraj 2023. nakratko je priključio irski Shelbourne, a navodno je u pregovorima i s klubom iz Grčke. U prošlosti je spominjao ideju o klubu u Africi u kojem bi klijali mladi talenti s mogućnošću karijere u Hull Cityju.
Prema pisanju britanskih tabloida, Ilicali je za posljednjeg platio 30 miliona funti (35 miliona eura). Turski poduzetnik je prije odlaska na otok manje od godinu dana sarađivao i s nizozemskim klubom Fortuna Sittard.
Otočki mediji ga opisuju kao karizmatičnu i “vrlo zaposlenu” osobu. U intervjuu za The i rekao je da je njegov raspored “kao iz naučne fantastike”. Usklađuje upravljanje najvećom turskom medijskom kompanijom kompanijom s pojavljivanjem u nekim emisijama koje producira njegova firma. Njegovi radni dani tako nikada ne završavaju prije ponoći.
Posljednjih godina bilo je nekoliko dolazaka stranih investitora u slovenski nogomet. Olimpija je 2021. dobila novog vlasnika, prije toga su Mura i Celje privukli ruske investitore u svoje redove. 2016. godine promijenjen je pravilnik Nogometnog saveza Slovenije o licenciranju. To omogućuje da kompanija koja se bavi prvotimcima bude u većinskom vlasništvu strateškog partnera. Detalji promjene opisani su u članku: Ko kontrolira slovenski klupski nogomet.
Koji su detalji njegove kupovine
Turski biznismen za medije ne objašnjava financijski aspekt svojih ulaganja. Dapače, za sebe kaže da je ovisnik o riziku i obožavatelj koji ne bi trebao gledati povrat ulaganja.
“Ništa se ne temelji na financijskim izračunima”, rekao je za The i. “Čak i kada sam kupovao privatni avion, pitao sam svog pilota o kupnji. Rekao mi je: ‘Aćun, ako gledaš novac, nemoj kupovati privatni avion’. Isto je i s nogometnim klubom, ne razmišljaj o novcu.”
Kada je ušao u Hull City, rekao je da se zaljubio u istoimeni grad. To je sada rekao i za Maribor. “Jako mi se sviđa grad, jako mi se sviđa stadion i jako mi se sviđaju ljudi koji vode klub.”
No, dolaskom u klub vjerovatno bi želio imati i kontrolu nad upravom. Nakon Ilicalijevog odlaska iz nizozemskog kluba Fortuna Sittard, mediji su pisali da turski biznismen želi imati više utjecaja na klupske poslove, pa tako i na odlučivanje o imenovanju trenera, čemu se uprava kluba navodno protivila.
Što se tiče planova za budućnost, krajem marta rekao je kako oko Hull Cityja žele stvoriti nogometni svijet kroz koji bi “hvatali nove prilike”. “Želimo kupiti još jedan nogometni klub. Išli smo u Grčku i Sloveniju i razgovarali s nekim klubovima, a u tome nam je pomogao i predsjednik UEFA-e (u februaru se u Ljubljani sastao s Aleksandrom Čeferinom , op. a.). U Irskoj nismo mogli biti uspješni i čini se da će Slovenija sada biti žarište”, rekao je.
Vjeruje u rad nekoliko klubova. Na taj bi način trebali dobiti igrače koji još ne mogu igrati za Hull City (naprimjer dok ne dobiju vizu), ali već sada mogu trenirati s drugim klubom.
Prvi privatni partner u Mariboru
Ilicali sada kuca na vrata mariborskog kluba koji je organiziran kao udruga bez privatnog partnera. Kad bi se ugovor doista sklopio, postao bi i prvi strani ulagač u Nogometni klub Maribor Branik. Predsjednik kluba je bivši šef Zavarovalnice Maribor Drago Cotar .
Nogometni klub Maribor u 2022. godini ostvario je 9,4 miliona eura prihoda (podaci za prošlu godinu još nisu dostupni). Gotovo polovinu, četiri miliona eura, čini prihod od prodaje igrača. Po milion i pol dobili su od reklama i nagrada za nastupe u evropskim nogometnim takmičenjima.
Klub je u 2022. godini prvi put nakon 2017. godine zabilježio neto višak prihoda nad rashodima u obračunskom razdoblju. Iznosio je 453 hiljade eura.