Šta je dezinvestiranje? I da li će studenti na američkim univerzitetima odnijeti pobjedu?

featured image

29. apr 2024. 08:27

Dok Propalestinski protesti nastavljaju da se šire po glavnim američkim univerzitetima , pojavila se objedinjujuća poruka.

Od Univerziteta Princeton u Nju Džersiju do Univerziteta Južne Kalifornije u Los Anđelesu, mogu se čuti uzvici: „Otkrijte! Divest! Nećemo stati, nećemo mirovati!”

Znakovi koji označavaju perimetar studentskog kampa na zapadnom terenu Univerziteta Kolumbija prikazuju sličnu poruku — od grupe Columbia University Apartheid Divest — koja glasi: „Odložite sve finansije, uključujući zadužbinu, od korporacija koje profitiraju od izraelskog aparthejda, genocida i okupacije u Palestina.”

Izrael negira optužbe za genocid .

Specifičnosti zahtjeva studentskih demonstranata za oduzimanje imovine razlikuju se po obimu od škole do škole.

Ta koalicija u Kolumbiji želi da škola oduzme svoju zadužbinu od 13,6 milijardi dolara od bilo koje kompanije povezane s Izraelom ili preduzeća koja profitiraju od rata između Izraela i Hamasa. Lideri protesta su u govorima spominjali prodaju dionica velikih kompanija.

Drugi studenti, poput onih na Univerzitetu Cornell i Yaleu, traže od svojih škola da prestanu ulagati u proizvođače oružja.

Druge zajedničke teme uključuju zahtjeve univerziteta da otkriju svoja ulaganja, prekid akademskih veza s izraelskim univerzitetima i podršku prekidu vatre u Gazi.

Univerziteti su do sada uglavnom odbijali da se povuku, a neki stručnjaci sumnjaju u efikasnost takve kampanje. Ali studenti ostaju nepokolebljivi u svojim zahtjevima.

Pixaby

Pa šta je to, tačno, što oni zahtevaju?

Šta to znači: Koncept prodaje izgleda prilično jednostavan po nominalnoj vrijednosti – investitor ili institucija prodaje svoje dionice kompanije kako bi izbjegli saučesništvo u aktivnostima koje smatraju neetičkim ili štetnim.

Ta akcija ima za cilj ne samo preraspodjelu sredstava za etičnije investicije, već i davanje javne izjave koja može izvršiti pritisak na kompaniju ili vladu da promijeni politiku.

Postoji istorija studentskih aktivista koji su ciljali na zadužbine tokom demonstracija. 1980-ih, studenti su uspješno uvjerili Kolumbiju da se oslobodi aparthejda u Južnoj Africi.

Nedavno su se Kolumbija i drugi univerziteti oslobodili fosilnih goriva i privatnih zatvora.

Ali brzi pogled ispod haube pokazuje da stvari nisu tako jednostavne. Kritičari tvrde da dok dezinvestiranje može biti efektivan izraz neodobravanja i poziva na promjenu, njegov stvarni utjecaj na korporativno ponašanje i tržišne trendove je slabiji.

Cijene dionica ostaju stabilne: Istraživanja pokazuju da postoji vrlo mala korelacija između kampanja prodaje i vrijednosti dionica ili ponašanja kompanije, rekao je za CNN Witold Henisz, prodekan i direktor fakulteta za okoliš, društvenu i upravljačku inicijativu na The Wharton School Univerziteta Pennsylvania. .

Ekonomisti iz sistema Univerziteta u Kaliforniji proučavali su uticaj koji su rasprostranjeni pokreti prodaje imali na Južnu Afriku 1980-ih i otkrili da gotovo da nema efekta na cijenu dionica.

Istraživači su tvrdili da je to vjerovatno zato što je “bojkot prvenstveno preusmjerio dionice i operacije sa ‘društveno odgovornih’ (investitora) na ravnodušnije investitore i zemlje.”

Kada prodajete dionice, rekao je Henisz, u suštini dajete glas nekome kome je manje stalo do problema i odustajete od vlastitog glasa.

Dezinvestiranje može biti dobro, rekao je, “ali može imati neugodne ishode.”

Zaista je rijetkost da ima dovoljno prodavača i malo dovoljno kupaca da stvarno promijeni cijenu kapitala, dodao je.

Zagovornici prodaje osporavaju da je njegova vrijednost u podizanju svijesti i stigmatizaciji partnerstava sa ciljanim režimima ili industrijama.

Razdvajanje interesa: Univerzitetska ulaganja su sada mnogo komplikovanija nego što su bila 1980-ih. Mnogim zadužbinama upravljaju menadžeri imovine i ulažu se u neprozirne fondove privatnog kapitala.

“Ekonomija je sada toliko globalna da čak i kada bi univerzitet odlučio da će naložiti svojim dominantnim upravljačkim grupama da se odvoje od Izraela, bilo bi gotovo nemoguće razdvojiti se”, rekao je Nicholas Dirks, bivši kancelar Kalifornijskog univerziteta Berkeley .

Što se tiče poziva na odustajanje od bilo koje kompanije s izraelskim vezama, “nije mi jasno da je zaista moguće u potpunosti odustati od kompanija koje na neki način dodiruju zemlju s tako bliskim političkim i trgovinskim vezama sa SAD-om”, rekao je Dirks .

Kako bi se to moglo završiti: Ipak, studenti u školama širom Sjedinjenih Država kažu da neće prekinuti svoje proteste dok administratori univerziteta ne ispune njihove zahtjeve.

Pregovori između administracije Kolumbije i studentskih demonstranata napreduju, ali su i dalje sporni.

Međutim, malo je vjerovatno da će većina škola pristati na prodaju ili davati bilo kakve politički nabijene izjave, rekao je Dirks, koji je i bivši potpredsjednik Fakulteta umjetnosti i nauka Kolumbije. “Postoje zajednički ciljevi koje ljudi imaju, a to su osigurati da studenti mogu biti studenti i da fakultet može obavljati neke upravljačke uloge,” rekao je on.

Razgovori o vraćanju suspendovanih studenata na posao i brisanju njihovih dosjea vjerovatno će biti tačke pregovora, rekao je on. „Pokušat će pronaći način da dođu do kraja godine i da studenti završe nastavu i diplomiraju.”