Rusija ima novu kliznu bombu od preko tri tone, ali nejasno je zašto
Kada je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu nedavno došao u inspekciju tvornica oružja u Nižnom Novgorodu, jedno oružje odskakalo je od svega ostalog: ogromna bomba od preko tri tone, mnogo veća od radnika koji su na njoj radili.
Opremljena krilima i satelitskim navođenjem, bomba FAB-3000 iznimno je moćna, rekao je državnim medijima penzionisani ruski poručnik i vojni analitičar Viktor Litovkin: “Ovo su strašno moćne bombe koje izazivaju nevjerovatno uništenje.”
Nije se dovoljno ulagalo u precizno oružje
No, kao klizna bomba, FAB-3000 također je glomazna i vrlo vjerovatno nedovoljnog dometa. Ne treba se previše brinuti zbog nje, već zbog ruskih kliznih bombi koje nisu toliko nepraktične za svakodnevnu upotrebu: FAB-500, FAB-1000 i FAB-1500.
Ruske zračne snage uglavnom nisu učestvovale u prvoj polovini rata u Ukrajini. Kada se ukrajinska protuvazdušna odbrana oporavila od inicijalnog šoka, postalo je iznimno opasno za ruske avione prelijetati iznad ili preko linije fronte.
Budimo jasni, to su Rusi morali činiti kako bi napali ukrajinske snage. Ruske zračne snage, za razliku od onih za Zapada, nisu mnogo ulagale u precizno oružje dugog dometa.
To se počelo mijenjati prošle godine. Na svoje bombe su počeli pričvršćivati krila i opremu za satelitsko navođenje i tako stvorili primitivne verzije američkih i francuskih bombi.
Izbacivanjem ovih bombi – koje Ukrajinci nazivaju “KAB” – s udaljenosti od nekih 40 kilometara, ruski bombarderi mogli su uništiti ukrajinske položaje bez da se izlože najmoćnijoj ukrajinskoj protuvazdušnoj odbrani.
Izbacivanje kliznih bombi postala je standardna taktika ruskih snaga, i ključ svih (skromnih) napredaka koje su ostvarili u svojoj skupoj zimsko-proljetnoj ofenzivi. Svakodnevno izbacivanje stotinu ili više kliznih bombi sa zemljom je sravnilo ono što je ostalo od Avdiivke, nekadašnjeg ukrajinskog uporišta na istoku Ukrajine, i natjeralo ukrajinski garnizon na povlačenje sredinom februara.
“Ove bombe u potpunosti uništavaju svaki položaj,” napisao je Egor Sugar, vojnik ukrajinske 3. jurišne brigade koja je štitila ukrajinski garnizon pri povlačenju.
Ipak, kampanja bombardiranja kliznim bombama nije stala na Avdiivki. Rusi su ove godine izbacili 3.500 bombi FAB-500, FAB-1000 i FAB-1500, kaže ukrajinski general-pukovnik Ivan Kavriljuk. To je šesnaest puta više u odnosu na čitavu prošlu godinu, dodaje on.
Najbolji ukrajinski protuvazdušni sistemi, Patrioti američke izrade, imaju domet od 150 kilometara i u teoriji mogu pogoditi bombardere prije nego oni izbace svoje bombe, ali samo ako se dovočljno približe fronti.
Nemilosrdno bombardiranje
Navodno se upravo to dogodilo u februaru, kada je ukrajinska protuvazdušna odbrana srušila 13 ruskih aviona Suhoj u 13 dana. Ipak, takva strategija dovela je do katastrofe 9. marta, kada je ruski dron spazio konvoj Patriota tridesetak kilometara od linije fronte na istoku i na njih poslao balistički projektil Iskander koji je raznio najmanje dva bacača.
Ukrajinci su preostale sisteme povukli, a Rusi su nastavili sa svojim nemilosrdnim bombardiranjem. Istovremeno, nova krila su povećala domet standardnih ruskih kliznih bombi s 40 na oko 65 kilometara, što je ukrajincima dodatno otežalo posao.
Uzevši u obzir da ruske zračne snage mogu bombardirati ukrajinske pozicije praktični nekažnjeno, ne postoji jasna potreba za bombama od tri tone. “Djeluju pretjerano snažno za napade na ukrajinske pozicije,” zaključio je ukrajinski obavještajni tim za sukobe.
Osnovni problem je da bomba FAB-3000 vjerovatno ne može niti stati u avion Su-34, što znači da bi ruske zračne snage morale posegnuti za bombarderima Tupolev Tu-22M.
Bomba od 3,3 tone nema dobar klizni učinak, što znači kako bi se ti bombarderi morali približiti na svega nekoliko kilometara od linije fronte i izložiti se vrlo velikoj opasnosti.
Važno je naglasiti kako ruske zračne snage često bombarderima napadaju ukrajinske gradove, ali nikada ne šalju svoje vrijedne bombardere Tupolev u Ukrajinu. Umjesto toga izbacuju krstareće rakete s udaljenosti od nekoliko stotina kilometara.
Dokle god Rusija ima dovoljno manjih bombi i dovoljno bombardera Su-34 koji ih mogu izbacivati, bomba FAB-3000 trebala bi ostati neobična iznimka, pogotovo ako se koristi kao klizna bomba. Slanje toliko glomazne i teške bombe iznimno je riskantno, pogotovo uzevši u obzir efikasnost manjih kliznih bombi.
Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: Don’t Fear Russia’s 3.3-Ton Glide Bomb. It’s Massive Overkill When A 1.1-Ton Glide-Bomb Will Kill You Just Fine.
(Prevela: Nataša Belančić)