Peking pojačava kontrolu nad kineskim društvenim mrežama
Nova pravila koja pooštravaju ograničenja kineske vlade za internet kompanije u zemlji stupila su na snagu danas, što izaziva zabrinutost oko toga kako će se primjenjivati.
Prošireni Zakon o državnim tajnama prisiljava kompanije – uključujući gigante društvenih medija Tencent, ByteDance i Weibo – da preduzmu mjere ako korisnici objave osjetljive informacije.
Zahtijeva “mrežni operateri” da prate informacije koje dijele korisnici. Pravila također opisuju kako objave treba ukloniti, zapise sačuvati i prijaviti nadležnima, piše BBC.
Ovo je prvo ažuriranje zakona u više od jedne decenije i u skladu je s fokusom predsjednika Xi Jinpinga na nacionalnu sigurnost dok se vlada obračunava s ogromnom kineskom tehnološkom industrijom.
Kada su nova pravila prvi put objavljena u februaru, zvaničnik Nacionalne uprave za zaštitu državnih tajni rekao je državnoj novinskoj agenciji Xinhua da su ona neophodna jer se “čuvanje državnih tajni suočava sa novim problemima i izazovima u novoj eri”.
Dok internet kompanije u Kini već podliježu strogim pravilima, promjene “postavljaju novi standard za aktivno samonadzor i brzu saradnju”, rekao je profesor prava iz Hong Konga, Ryan Mitchell.
Revidirana pravila također proširuju definiciju onoga što se može smatrati osjetljivim informacijama na “državne tajne”, odnosno informacije o donošenju odluka državnih agencija, što bi moglo biti posebno problematično za novinare, uključujući strane dopisnike.
“Glavna briga za nas je neizvjesnost u pogledu toga šta zaista predstavlja ‘državnu tajnu'”, rekao je Jens Eskelund, predsjednik Privredne komore Evropske unije u Kini za BBC.
“Jasna razgraničenja i definicije bi bile od pomoći”, dodao je.
Tajvan je također izrazio zabrinutost zbog novih pravila i rekao da bi mogli ugroziti posjetitelje s ostrva u Kinu.
Vijeće za kopnene poslove Tajpeja saopćilo je da je zakon “veoma nejasan i da može uzrokovati da ljudi prekrše zakon u bilo kojem trenutku”.
Međunarodna advokatska firma Baker McKenzie FenXun rekla je da, iako je definicija onoga što se smatra državnim tajnama “široka i nejasna”, ne bi trebalo da ima značajan uticaj na multinacionalne kompanije koje posluju u Kini.
Novi propisi dolaze u trenutku kada se gigant društvenih medija TikTok i njegova kineska matična kompanija ByteDance suočavaju s pojačanim nadzorom u SAD-u i drugim zapadnim zemljama.
Međutim, nova pravila “ne izgleda uglavnom usmjerena na reguliranje poslovanja kineskih firmi u inostranstvu”, rekao je gospodin Mitchell.