Koliko europarlamentarci zarađuju sa strane i ko su rekorderi

BIZNIS Forbes Hrvatska 16. dec 2024. 10:11
featured image

16. dec 2024. 10:11

Zastupnici u Evropskom parlamentu (EP) mogu raditi i druge poslove, ali moraju biti transparentni i prijaviti sukob interesa, kao i prihode. Transparency International EU otkrio je da je ove godine, u novom sazivu EP, čak 74 posto zastupnika prijavilo dodatne poslove.

Europarlamentarci zarađuju oko 100 hiljada eura godišnje ako primaju samo platu za mjesto zastupnika. Ali mogu raditi i druge poslove, na primjer biti članovi nadzornih i upravnih odbora, konsultanti, savjetnici, mogu imati dionice u raznim kompanijama ili imati svoje poslove. Nema propisanog ograničenja koliko mogu zaraditi, ali svaki dodatan posao i potencijalni sukob interesa moraju objaviti.

”Postoje teoretska ograničenja u pogledu vrsta dodatnih poslova koje mogu obavljati, jer ne mogu se baviti plaćenim lobističkim aktivnostima koje su direktno povezane s procesom odlučivanja EU”, kažu iz Transparencyja i dodaju da da nema jasno navedenih poslova koji bi spadali u ovaj domen, zastupnici to tumače kako hoće. Zato ne čudi da je istraživanje pokazalo da čak 159 zastupnika koji rade „sa strane“ rade za organizacije koje aktivno lobiraju za promjenu EU pravila.

Logično bi bilo da ako na primjer, rade u autoindustriji, u Evropskom parlamentu ne rade na zakonima i pravilnicima koji se tiču te industrije. Ali to nije tako, a Transparency International je objavio listu zastupnika koji zarađuju najviše. ”Otkrili smo da su europarlamentarci ovaj put prijavili više dodatnih aktivnosti nego na kraju prethodnog mandata. Naime, 74 posto europarlamentaraca, ili tri od četiri, imaju neku vrstu dodatne aktivnosti, što pokazuje naše najnovije istraživanje o novom Evropskom parlamentu. Gotovo trećina europarlamentaraca prijavila je barem jednu aktivnost koja donosi prihod, čiji se ukupni godišnji prihod procjenjuje na 6,3 miliona eura”, piše u objavi.

Rekorderi

Rekorder je Gheorghe Piperea, rumunski zastupnik koji je i potpredsjednik Europskih konzervativaca i reformista (ECR). Piperea godišnje zaradi 657.000 eura dodatno, većinski preko svoje advokatske kuće i Pravnog fakulteta u Bukureštu na kojem predaje. Uz to, stečajni je upravnik i sudija arbitražnog suda u Bukureštu.

Foto: Facebook

Slijedi ga Francuz Laurent Castillo, član Europske narodne partije (EPP), s 231.633 eura dodatne zarade godišnje. On je ljekar, predaje na fakultetu i ima svoju privatnu praksu, što nije čudno. Ali, Kastilo je vlasnik 23 posto holdinga NISSORL, koji je specijalizovan za zdravstvo. Od toga godišnje zaradi 103 hiljade eura.

Treći na listi je Italijan Roberto Vannacci iz stranke Lega, odnosno grupacije Patrioti za Evropu, s oko 200 hiljada eura. Vannaći je italijanski general koji na konto te funkcije do 2023. godišnje zaradio po stotinjak hiljada eura. Prošle godine je napisao i knjigu o politici, „Svijet naglavačke“, zbog koje je u 2024. godini zaradio 200 hiljada eura.

Pet zastupnika koji najiše dodatno zarađuju, Izvor: Transparency International EU

Hrvatski zastupnici bez većih prihoda

Kad su hrvatski europarlamentarci u pitanju, nema prevelike zarade. SDP-ovci, koji pripadaju grupaciji S&D, Biljana Borzan i Tonino Picula nemaju druge prihode osim plate koju dobijaju kao zastupnici. Romana Jerković zaradi dodatnih 6 hiljada eura godišnje kao profesorica na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Marko Vešligaj, kao gradonačelnik Pregrade je zarađivao oko 1.600 eura mjesečno neto sve do juna 2024 (prijavio je za prvih 5 mjeseci 2024. osam hiljada eura). Od trenutka kad je zamijenio pokojnog Predraga Matića u Evropskom parlamentu, odrekao se i gradonačelničke plate. Vlasnik je porodične farme za koju navodi da ne generiše profit, a kao član Evropskog odbora za regije je dobio 720 eura.

Biljana Borzan u Evropskom parlamentu, Foto: S&D

HDZ-ova Nikolina Brnjac, koja kao i ostali HDZ-ovci pripada EPP grupaciji, je prijavila da je kao ministarka dobijala oko 2.300 eura mjesečno koje više ne dobija, a kao docentkinja na Fakultetu saobraćajnih nauka oko 2.200 eura mjesečno. Ali prijavila je da te prihode više ne dobija, pa je i ona samo na zastupničkoj plati od oko osam hiljada eura. Sunčana Glavak uz platu zastupnice, godišnje zaradi i oko 2 hiljade eura kao asistentkinja na Univerzitetu Sjever. Karlo Ressler, Davor Ivo Stier i Željana Zovko imaju samo zastupničku platu od oko 8.700 eura mjesečno. Tomislav Sokol zarađuje „sa strane“ najviše od svih HDZ-ovih europarlamentaraca, oko 11 hiljada eura godišnje. Četiri i po hiljade od naučno nastavne djelatnosti u području prava na Hrvatskom katoličkom univerzitetu, a šest hiljaada na Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta.

Tomislav Sokol u Evropskom parlamentu, Foto: EPP

Gordan Bosanac iz Možemo!, koji je dio Zelenih, ne zarađuje dodatno, već prima poslaničku plaću od 8.700 eura mjesečno. Isto je sa Stephenom Nikolom Bartulicom iz stranke Domino. Iako se u javnosti dovodi u vezu s Heritidž (Heritage) fondacijom i u prošlosti je njihove predstavnike primao u Saboru, nema informacija o tome ima li neku funkciju u toj fondaciji, koja se inače bavi promovisanjem i lobiranjem za uvođenje konzervativnih zakona i mjera u SAD-u. Došli su pod lupu javnosti s Donadlom Trampom (Donald Trump), jer su njihovi članovi napisali „Project 2025“.

Dodatna zarada po političkim strankama u Evropskom parlamentu

Potencijalni sukobi interesa

Dok se hrvatski europarlamentarci ne bave pretjerano dodatnom zaradom i poslovima, Transparency International EU je našao 23 zastupnika koji se bave dodatnim poslovima, ali nijesu prijavili koliki prihod od toga dobijaju. Sveukupno su našli 1.700 dodatnih aktivnosti kojima se bave zastupnici. Neke od njih su odmah označene sumnjivima. Tako je njemački Ginter Zidl (Günther Sidl) iz grupacije S&D član Odbora za životnu sredinu, a istovremeno sjedi u savjetodavnom odboru za održivi razvoj EVN-a, jedne od najvećih evropskih kompanija koje se bave energentima. Za to dobija pet hiljada eura godišnje.

Günther Sidl, Foto: Facebook

Stefan Köhler iz EPP-a je član odbora za životnu sredinu i Odbora za agrikulturu, a godišnje od Bavarskog udruženja farmera dobija oko 51 hiljadu eura. Ima i svoju farmu na kojoj godišnje zaradi oko 30.000 eura. Inače, ukupni dodatni godišnji prihod mu je 144.800 eura. Njegova stranačka koleginica Monika Hohlmeier je u Nadzornom odboru kompanije BayWa AG, koja je na međunarodnom niovu aktivna u energetici, agrikulturi i građevini. Za to dobija 75 hiljada eura godišnje. 

Filip Turek iz Češke, član grupacije Patrioti za Evropu, je konsultant u autoindustriji na čemu zarađuje oko 120 hiljada eura godišnje. Paralelno sjedi u tri odbora: za životnu sredinu, industriju i unutrašnje tržište.

Najviše dodatnih prihoda imaju članovi konzervativnih i desnih stranaka pa je tako u prvih deset po zaradi, samo je jedan zastupnik, Engin Eroglu iz Renew Europe, s lijevog spektra.

Kad se gleda prosjek zarade po političkim grupacijama, Evropski konzervativci i reformisti zarađuju najviše, s prosjekom od 55 hiljada eura godišnje po zastupniku. Nakon njih slijede EPP, Patrioti za Evropu, Renew Europe i S&D.

Ovakve situacije bacaju sjenku na nezavisnost i etičnost poslanika pa su predložene i mjere zabrane da zastupnici dodatno zarađuju ili volonterski rade za kompanije i institucije koje lobiraju za promjenu zakona i regulativa, bolju analizu pravilnika i veza u životima zastupnika.

Autor: Laura Šiprak, Forbes Hrvatska