Koliko će roditelji potrošiti novca na početku školske godine?
Ljetni odmori su završeni, školska zvona sve bliže odjekuju, najavljujući početak nove školske godine. I dok za roditelje jesen donosi ponos i radost što ispraćaju školarca na putu prema novim izazovima, pred njima se tek otvara novi izazov – financijski. Školski pribor, odjeća i obuća među prioritetima su o kojima roditelji moraju misliti na početku školske godine.
Smanjili izdatke za hranu
Prema istraživanju Irske lige kreditnih sindikata (ILCU) za 2024. godinu, ukupni troškovi povratka u školu ove godine prosječno iznose oko 1086 eura po osnovnoškolskom djetetu, dok je za srednjoškolce taj trošak skočio na 1401 euro po djetetu. Samo na osnovni školski pribor bit će potrošeno u prosjeku oko 183 eura, dok najveći dio budžeta otpada na kompjutersku opremu i mobitele. Euronews izvještava da se mnogi roditelji okreću metodi “kupi sad, plati kasnije”, pri čemu je gotovo 20 posto roditelja koristilo kreditne kartice za plaćanje školskog pribora i drugih potrepština. Dok većina roditelja koristi svoju ušteđevinu ili prihode za ove troškove, 28 posto ih se oslanja na dug, pri čemu prosječni dug za školski pribor iznosi 368 eura, što je povećanje od 62 eura u odnosu na prošlu godinu.
Visoki troškovi školske opreme prisiljavaju mnoge roditelje na kupovinu samo najosnovnijeg, a istraživanje pokazuje da su roditelji suočeni i s porastom drugih troškova. Čak 46 posto roditelja već je otkazalo nebitne aktivnosti i usluge kako bi novac preusmjerili tamo gdje je najpotrebniji, dok je 13 posto njih smanjilo izdatke za hranu kako bi pomogli u plaćanju školskih troškova. Za 31 posto roditelja, porodični praznici su luksuz kojeg se najlakše mogu odreći u korist školskog pribora.
Učestvovanje u vanškolskim aktivnostima
Istraživanje također otkriva da značajan postotak roditelja (42%) i dalje omogućava djeci učestvovanje u ljetnim aktivnostima kako bi osigurali njihov razvoj, socijalne i obrazovne prilike.
Kako bismo dali uvid u cijene koje se kreću ove godine posjetili smo nekoliko online sajtova za prodaju školskog pribora i opreme. Tako je naprimjer školske ruksake moguće pronaći po cijeni od 168,30 KM kao i za 39,60 KM. Sveske za 1,60 KM, notes od 3,20 KM i više, dok se pernice ovisno o motivima i materijalu mogu pronaći za 6,20, 9,60 kao i po cijeni od 23,60 KM, flomasteri su 8,50 KM…
Ovi troškovi, koji pogađaju cijelu Evropu, uključujući i našu zemlju, samo su dio finansijskog tereta s kojim se roditelji suočavaju. Blizu 90 posto roditelja već se suočava s većim računima za režije i namirnice.
Tako naprimjer, domaćinstva u Bosni i Hercegovini jesen i zimu dočekuju sa višim računima za struju. Iako je bilo najavljeno poskupljenje električne energije za 10 posto, profesor Politehničkog Fakulteta Univerziteta u Zenici Samir Lemeš, kazao je za N1 kako je primijetio da je poskupljenje zapravo iznosilo 23,3 posto za nižu i višu tarifu.
Nivo cijena u BiH u maju 2024. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine bio je viši za 2,0 posto. Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 0,9 posto. Na godišnjem nivou, u julu 2024. u odnosu na isti mjesec lani, u prosjeku je zabilježen rast nivoa cijena za 1,8 posto. Ovi podaci ukazuju na kontinuirani trend rasta cijena, posebno u kategorijama koje čine značajan dio potrošačke korpe.