Evropski sud odbio rusku tužbu: Švicarska kompanija, kćerka Gazproma, mora se držati plinske direktive
Opći sud Europske unije odbacio je tužbu koju je podnijelo društvo Nord Stream 2 AG, objavljeno je u srijedu na oglasnoj ploči tog suda. Društvo, koje je odgovorno za plinovod koji nikada nije pušten u rad, žalilo se na pravila EU o razdvajanju vlasništva u prijenosu plina.
Konkretno, pravila unutrašnjeg tržišta EU na prirodni plin obuhvaćaju i plin trećih zemalja koji se prenosi po teritoriju članice EU, što kompaniji nikako ne odgovara jer plinovod vodi do Lubmina u Njemačkoj. Tvrtka je inače osnovana u Švicarskoj, a jedini dioničar je rusko javno dioničko društvo Gazprom. Glavni elementi pravila plinskog tržišta u EU uključuju razdvajanje vlasništva, omogućavanje pristupa trećim stranama, nediskriminirajuće tarife i transparentnost. Od Općeg suda su tražili da pobije direktivu na koju se žale i da naloži Europskom parlamentu i Vijeću da snose troškove sudskog procesa.
Nord Stream 2 AG je naveo da je prije nego što su dva članka direktive, koje smatraju problematičnima, izmjenjena, već uložili puno u izgradnju plinovoda, a nisu smatrali da će ovaj plinovod pasti pod tu direktivu. Zbog toga, kažu, je EU trebao uzeti u obzir posebne okolnosti u ovom slučaju. ”Tužitelj tvrdi da je činjenica da su plinovodi koji nisu dovršeni prije 23. svibnja 2019. jedini plinovodi između države članice i treće zemlje u odnosu na koje se operatori ne mogu pozvati ni na izuzeće na temelju članka 36. kako je izmijenjen ni na odstupanje na temelju članka 49., izvor pravne nesigurnosti.”, pišu u tužbi. Tvrde i da je direktiva pod koju pada Nord stream 2 posebno usmjerena protiv njih i da zato nema zakonitu pravnu osnovu.
Mogli su zaustaviti ulaganja
Sud se s njima nije složio, pa je odbio tužbu i zahtjeve koje imaju. Postupak inače traje od 2019. godine kad su prvi put pred sudom pokušali osporiti Direktivu, ali je sud odlučio da je tužba nedopuštena. I krenulo je šetanje po sudovima: s Općeg suda EU su otišli pred Sud Europske unije da se žale, taj sud je vraio predmet Općem sudu EU koji je sad opet odbacio tužbu. U svom obrazloženju, sud tvrdi da se ni 2019. godine Nord stream 2 nije mogao izuzeti od Direktive pod koju pada, a to što su odlučili ulagati u plinovod nepovratna sredstva je, zapravo, njihov problem. ”Tužitelj je odlučio ulagati u kontekst u kojem je više institucija Unije jasno i dugo izražavalo volju da obveze predviđene Direktivom 2009/73 primijene, kao prvo, na plinovode između države članice i treće zemlje općenito i, kao drugo, konkretno na plinovod Nord Stream 2.”, piše u obrazloženju. Drugim riječima, odlučili su o ulaganju na dan donošenja izmjena Direktive iako su znali da će izmjene biti donesene, pa je to zapravo samo njihov loš poslovni potez za kojeg im Europski parlament ni EU ne mogu biti krivi.
Nisu priložili dokaze
Upozoravaju da je Europska komisija još 2010. godine u odgovoru ruskom ministru energije navela da plinovodi između države članice i treće zemlje podliježu obvezama predviđenima Direktivom na teritoriju zemlje članice EU. A nisu ni dokazali da nisu mogli zaustaviti ulaganja i spriječiti gubitak ulaganja jer nisu dostavili ugovore o kupnji cijevi, ugovor koji se odnosi na tešku betonsku oblogu cijevi i ugovor o postavljanju cijevi, za kojeg tvrde da su sklopljeni ranijih godina.
Autor Laura Šiprak, Forbes Hrvatska