Japanska letjelica danas slijeće na Mjesec, prenos uživo

Tokijska kompanija „ispace“ pokušat će danas drugi put da spusti svoj lunarni lender Resilience na bližu stranu Mjeseca, samo dvije godine nakon što je prvi pokušaj završio neuspjehom.
Lunarni lender, nazvan Resilience (Otpornost), pokušat će da sleti na Mjesec u 15:17 po istočnoameričkom vremenu (EDT) (21:17 po srednjoevropskom). Događaj će biti prenošen uživo na zvaničnom sajtu kompanije „ispace“ i na YouTube kanalu, a prenos će početi u 14:10 EDT (20:17).
Svemirska letjelica pokušaće da sleti u oblast Mare Frigoris („More hladnoće“), duguljasto i usko lunarno more koje se nalazi u dalekom sjevernom dijelu sjeverne hemisfere Mjeseca. More na Mjesecu je tamna ravnica nastala kada je lava ispunila udubljenja nastala udarima meteorita.
Prozor za slijetanje otvoren je od 6. do 8. juna, pa je moguće da se tačno vrijeme spuštanja promijeni. Prema navodima „ispace-a“, postoje i tri rezervne lokacije za slijetanje.
Ovaj pokušaj dio je misije pod nazivom „ispace SMBC x Hakuto-R Venture Moon“. Letjelici je potreban 141 dan da stigne do Mjeseca od kada je 15. januara lansirana raketom SpaceX Falcon 9.
Šta se dešava nakon slijetanja
Ako slijetanje bude uspješno, mali rover nazvan „Tenacious“ (Uporan) izvest će demonstraciju tehnologije, pokušavajući da pomoću male lopate prikupi regolit – prašinu i polomljeno kamenje na površini Mjeseca – dok se bude kretao po lunarnom tlu. Rover će slati podatke lenderu, uključujući i slike sa svoje HD kamere.
Također, u lenderu „Resilience“ nalaze se i:
- oprema za elektrolizu vode,
- eksperiment za proizvodnju hrane,
- sonda za mjerenje radijacije u dubokom svemiru,
- spomen-ploča od legure,
- i model kuće nazvane „Moonhouse“ („Mjesec-Kuća“) koju je dizajnirao švedski umjetnik Mikael Genberg.
Japan na Mjesecu
Tokom prvog pokušaja slijetanja 25. aprila 2023, „ispace“ je izgubio kontakt sa lenderom Hakuto-R, što je ukazivalo na rušenje prilikom slijetanja. Međutim, 19. januara 2024. Japanska agencija za istraživanje svemira (JAXA) uspješno je spustila lender SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), iako je letjelica završila – naopako.
Time je Japan postao peta zemlja koja je ostvarila meko slijetanje na Mjesec, nakon Sovjetskog Saveza (današnje Rusije), Sjedinjenih Američkih Država, Kine i Indije.

„Ispace“: Mjesečev šatl, eksploatacija i buduće misije
Predstavljajući se kao globalna kompanija za istraživanje Mjeseca, „ispace“ planira da uspostavi česte i jeftine „mjesečeve šatlove“, prvenstveno za potrebe rudarskih kompanija. Dalje, planirane su nove misije sa alternativnim lenderima za 2026. i 2027. godinu.
Dana 3. juna, „ispace“ je objavio da je potpisao ugovor vrijedan oko 2,9 miliona dolara sa Evropskom svemirskom agencijom (ESA) za lansiranje rovera MAGPIE — Mission for Advanced Geophysics and Polar Ice Exploration (Misija za naprednu geofizičku i polarnu istraživačku ekspediciju).
Jamie Carter, saradnik Forbesa
Update: Japan Is About To Land On The Moon — How To Watch It Live