Merim Jusufbegović i Adi Pandžić, bh. inovatori 3D štampanja u medicini: Njihovom tehnologijom značajno je smanjeno zračenje u dječijoj radiologiji
U svijetu savremene medicinske tehnologije ključno je biti radoznao i otvoren za nove ideje. Radovi Merima Jusufbegovića i Adija Pandžića, bh. istraživača i predavača na Fakultetu zdravstvenih studija i Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, to najbolje potvrđuju. Ovaj dvojac, koji svojim postugnućima pokazuje da Bosna i Hercegovina može biti pionir na polju nauke, medicine i tehnologije, nekoliko godina sarađuju na projektima koji su donijeli značajan napredak u oblasti 3D štampanja u medicinske svrhe. Zajedno su objavili tri naučna rada koja su prepoznata na međunarodnom nivou, ali njihovo najveće dostignuće do sada je izrada tzv. fantoma glave – makete koja se koristi za testiranje i baždarenje radioloških uređaja. Ovo je prvi put da je ovakva maketa izrađena pomoću 3D štampača upravo u Bosni i Hercegovini.
Korist za pedijatrijske pacijente
“Za 3D štampanje glave, kao i drugih dijelova tijela važno je da imamo snimke pacijenta u medicinskom formatu slike poznatom kao DICOM. Pomoću specijaliziranih programa snimke koristimo da pravimo virtualni model tog dijela tijela. Nakon što smo ga napravili, slijede dodatne provjere, a nakon toga učitavamo model u program koji je posebno namijenjen za 3D štampanje. Slijedi posljednja provjera, nakon koje određujemo orijentaciju, te sistem podrške za 3D štampu”, pojašnjava Jusufbegović za Forbes BiH.
Korištenjem ovog 3D štampanog modela glave smanjeno je zračenje tokom skeniranja na CT-aparatima za više od 45 posto, što predstavlja značajan napredak u sigurnosti ovih pretraga, posebno za djecu.
“Protokol za optimizaciju parametara snimanja već je koristio Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, a planiramo ga ponuditi svim zdravstvenim ustanovama u BiH. Ovom tehnologijom zaista smo uspijeli da optimiziramo parametre snimanja za pedijatrijsku populaciju i smanjimo dozu zračenja za dobnu skupinu od 0-1 za 45.1 posto, kao i za dobne skupine 1-2 za 42,6 posto, 2-6 za 38,8 posto, te dobnu skupinu 6-10 za 32,3 posto. To su značajne redukcije zračenja, a analizama i u razgovoru sa radiolozima utvrdili smo da ne gubimo na dijagnostičkoj tačnosti odnosno nema gubitka dijagnostičkih informacija što je najvažnije”, kaže Jusufbegović i naglašava: “Djeca su posebno ranjiva grupa pacijenata zbog svoje radio senzitivnosti, i smanjenje doze zračenja tokom snimanja pedijatrijskih pacijenata nije samo važno već i neophodno.”
U narednom periodu fokus će im, govore, biti na stvaranju složenijih anatomskih modela kao i naprednih hirurških vodiča, a nadaju se i saradnji sa međunarodnim istraživačkim centrima i univerzitetima.
Prijenos znanja kroz radionice također je jedan od njihovih ciljeva, a na to mladi istraživači i studenti koji žele ući u svijet medicinske tehnologije i učiti o najnovijim dostignućima i praktičnim primjenama 3D štampanja u zdravstvu neće dugo čekati, jer ovaj dvojac će u Sarajevu organizirati SaMED konferenciju koja će trajati od 19. do 22 septembra ove godine.
“Dugoročno, u planu nam je saradnja sa ministarstvima i regulatornim agencijama na razvoju smjernica i standarda za sigurnu i efikasnu upotrebu 3D štampe u medicini. Cilj je pozicionirati BiH kao lidera u ovoj inovativnoj oblasti i na kraju, poboljšati zdravstvenu zaštitu za naše sugrađane”, govori Merim.
Njihovim inovacijama ovdje nije kraj. Jusufbegović i Pandžić su napravili i 3D laringoskop – uređaj koji se koristi tokom invazivnih medicinskih procedura, te model ruke na kojem će se obučavati mladi doktori.
Koliko je izazovno baviti se naukom u BiH
Na pitanje koliko je izazovno raditi na inovacijama poput ovih u našoj zemlji uzimajući u obzir ograničene resurse i podršku naš sagovornik kaže:
“Iskreno, jako je teško i izazovno generalno baviti se naukom u BiH pogotovo kada ste prvi u nekoj oblasti. Uz pomoć kolege Adija Pandžića sa kojim radim na svim ovim projektima teško da bi išta od nabrojanoga bilo realizirano. Njegova početna infrastruktura kao i znanje iz oblasti aditivne proizvodnje bile su ključne. Također, bez podrške Fakulteta zdravstvenih studija na čelu sa prof.dr. Arzijom Pašalić bilo bi nemoguće uzimajući u obzir da u početku nismo naišli na razumijevanje institucija gdje smo aplicirali na projekte u cilju da se bavimo naučno istraživačkim radom te da oformimo prvu 3D laboratoriju za štampanje u medicini na ovim prostorima. Najveći trenutno izazov su nam resursi u smislu potrošnog materijala koji nam je neophodan za daljnja istraživanja.”
Tehnologija 3D štampanja je još uvijek relativno nova, posebno u Bosni i Hercegovini, što znači da postoji mnogo prostora za istraživanje i otkrivanje.
“Moja poruka mladim istraživačima i studentima koji žele uploviti u ovaj svijet je jednostavna: ne bojte se eksperimentisati, postavljati pitanja i pomjerati granice. Izazovi s kojima se danas suočavate samo će vas učiniti vještijim i iskusnijim istraživačima u budućnosti”, zaključuje Jusufbegović.