Sarajevo nakon deceniju dobilo metal festival – Za Forbes BiH ekipa Primarcha o organizaciji, novcu, izgubljenim živcima: “Želimo dovesti svjetska imena 2025.”
Zadnji metal festival u ovom kapacitetu u Sarajevu desio se 2014. godine u organizaciji Sarajevo Metal Festa i BHHC Bookinga, kada je nastupio kultni death/grind bend iz SAD, Misery Index.
Sarajevo je ovog vikenda, deset godina kasnije, u amfiteatru Doma mladih svjedočilo dvodnevnom metal festu pod nazivom Eternal Flame Metal Fest.
Reakcije na organizaciju, ozvučenje i atmosferu su iznad svih očekivanja, a ekipa iz Primarcha, koji su organizatori festivala, za Forbes BiH govore kako je Sarajevo dobilo metal festival i koliko je zahtjevna organizacija jednog ovako velikog događaja.
Primarch ekipa već godinama u Sarajevu, u lokalnim kafićima, organizira metal night okupljanja. Tu je nastala ideja da se počne sa organiziranjem koncerata.
“2019, povodom jubilarnog 100-tog Metal nighta u klubu Johnny, organizovan je lokalni hard and heavy fest, kad su nastupili bendovi kao što su Cacafuego, Starbridge, Pank Flojd, Agelast, Man Down i drugi. Zbog pandemije i privatnih razloga, festovi 2020. 2021. i 2022. nisu mogli biti održani, da bi sve ponovili 2023. kada je u klubu Johnny (u međuvremenu zatvoren op.a.) održan fest, ali ovog puta mnogo više “metal”, kada su nastupila imena, između ostalih Futurephobia, Inner Sanctum, Misery Crown, Reluctant, Kolac i drugi”, kaže nam Kenan Nizić, jedan od organizatora Eternal Flame Metal Festa.
Organizacija je bila izuzetno teška
Kažu kako je organizacija festivala bila izuzetno teška. Do sad se nisu susretali sa projektom ovog obima, tako da je bio izazov uklopiti sve bitne elemente da bi se festival održao.
“Pošto, ipak, s ovim predstavljamo Grad, moralo je sve biti 100% legalno, od osiguranja, policije i same koordinacije s njom, kontra-diverzione zaštite, medicinske pomoći, do ugovora za izvođače i poreza plaćenog na svaku prodanu ulaznicu. Mi smo bili na raspolaganju sve vrijeme festa za bilo kakvu neplaniranu situaciju, tako da ništa nije bilo prepušteno slučaju.”
Sa prvim sastancima su, kako kažu, krenuli u septembru prošle godine, da bi zadnji održali u martu ove godine. Nije ništa nemoguće kada se okupi dobar tim, napravi plan i krene na vrijeme.
“Simbolično, sa projektnim aktivnostima smo počeli 6. aprila na Dan grada Sarajeva upravo ispred Vječne vatre, a sam Eternal Flame je ciljano planiran za april, da Grad za svoj mjesec dobije novi, veći kulturni događaj i da mlađe generacije, ali i izvođače, na jedan inovativan način bolje upoznamo sa bogatom kulturom i historijom Sarajeva.”
Općina Centar je prije svih prepoznala potencijal u Eternal Flame Festivalu i osigurala im adekvatan prostor, a nadaju se podršci Ministarstva kulture i sporta KS i Turističke zajednice KS, na čije su javne pozive aplicirali i koji su generalno odlična prilika za udruženja koja nemaju izvore finansiranja da osiguraju dodatna sredstva za realizaciju projekata poput muzičkih festivala.
Na spomen metal muzike sponzori okreću glavu
Nekoliko potencijalnih sponzora festivala, kažu, su na spomen metal muzike odbijali ulaziti u daljnje pregovore s njima. Slali su upite i ambasadama koje su ignorisale mailove i pozive.
“Nadamo se da će se stvari okrenuti na bolje u budućnosti. Cijeli festival je koštao preko 30.000 KM, jer na kraju, nameti koje država zahtjeva od nas, da bi sve bilo legalno, koštaju koliko i honorari bendova, tako da će proći još godina dok ne budemo u “plusu”. Ali ne žalimo se, od institucija Kantona tražimo samo da nam “skinu s vrata” troškove koji nemaju veze s muzikom, da bi mi mogli uspješnije raditi svoj posao.”
12 domaćih i regionalnih bendova
Dvanaest domaćih i regionalnih bendova, sa ipak najvećim osvrtom na bh. metal scenu, svirali su u amfiteatru Doma mladih.
“Feedback publike je bio sjajan, jer smo u promociju eventa krenuli već od Nove godine. Marketing plan smo podijelili u nekoliko faza (za svaki mjesec po jednu), da bi na kraju završili sa velikim bannerom na Domu mladih. Da ne bude zabune, i metalci su konzumenti svoje muzike kao što su članovi svake druge subkulture konzumenti svoje, što znači da im morate “prodati” event. Zašto bi neko propustio da se igra sa svojim djetetom tu noć da bi došao baš na tvoj event? To još uvijek mnogim organizatorima po Sarajevu nije jasno”, kaže Nizić.
Naravno, tu je i neizostavan “hejt”, koji je karakterističan za naš grad, dodaje Nizić, i kaže da su mnogi pokušavali sa ih “savjetuju” šta da rade, “pa i da nas ugase samo zato što smo napravili nešto što je podiglo malo više prašine nego obično. Ne vidim zašto i drugi ne bi pokušali realizovati svoju viziju. Nije da imamo ograničen broj evenata u gradu.”
Za potrebe festivala napravili su malu mrežu ugostiljeskih objekata, gdje su bendove i goste sa strane smještali po hostelima u centru grada po najpovoljnijim cijenama koje su mogli dobiti.
“Na kraju, nije uopće bitno da li su fanovi odsjeli baš u našim objektima, bitno je da su došli, da im je bilo lijepo i da će sutra svojim prijateljima preporučiti grad, a i festival.”
Četiri mladića idu s Trebevića
Udruženje Primarch zvanično postoji od prošle godine, gdje su se četiri prijatelja okupili pod motom “ako mi nešto ne uradimo, neće niko”.
“Samo ime “Primarch” je iz lorea tabletop igre Warhammer 40K, što bi u nekom slobodno prevodu značilo “vladar najboljih karakteristika”. Za sam festival je potrošeno živaca što se jednostavno ne može naplatiti. U realizaciju festivala se krenulo prije više od pola godine, da bi se sve ono ključno svelo na zadnji mjesec. Rezultat toga je to što još uvijek nadoknađujemo neprospavane noći, a svakako smo sad na zasluženom odmoru.”
Koliko god ovo nevjerovatno zvučalo, kažu, javilo im se preko deset bendova iz regije i van nje, koji bi da sviraju na festivalu 2025. dok se ovaj još nije ni održao?!
“Tako da u trojstvu, organizator-bendovi-publika, imamo 2/3 pokrivene. Već smo u pregovorima sa dva ili tri svjetska metal imena, znamo koje stvari trebamo poboljšati, znamo šta ostaviti kako jeste, a znamo i s kim više nećemo sarađivati, tako da ćemo rasti, pa dokle, vidjet ćemo.”
Plan za budućnost je imati stalan festival, koji će dovoditi svjetska metal imena, od kojeg će, prije svega, grad imati koristi. U ekipi iz Primarcha su uz Kenana, Hare, Enis i Darko, a veliku pomoć su im pružili ljudi iz Sarajevo Disk Music Shopa i ekipa iz Doma mladih.
“Takođe imali smo sjajnu medijsku podršku, a naročito bih izdvojio ekipe iz portala/radio emisije “Izvan Svake Kontrole” i BHT-ove emisije “Propuh”, koji su nam mnogo pomogli oko promocije, bili tu s nama sve vrijeme festivala i bilježili svaki trenutak. Posebno se zahvaljujem svojoj ženi Emini na nesebičnoj podršci”, kaže za kraj Nizić.