Četiri evropske ostrvske destinacije koje treba posjetiti ove godine: Hvar je među odabranima

LIFESTYLE Forbes 8. feb 2024. 09:26
featured image

8. feb 2024. 09:26

Za svakoga ko traži zanimljiva ostrva koje bi posjetio ove godine vrijedi reći da samo u Evropi postoji više od 2.000 naseljenih ostrva (ne računajući evropske zemlje koje su zapravo i same velika ostrva, poput Velike Britanije i Islanda).

Dakle, dok su Santorini, Sardinija, Ibica i Mikonos često omiljena ostrva u Evropi, postoji mnogo drugih manje poznatih koje vrijedi posjetiti, a u nekima od njima će ove godine biti manje gužvi.

U nastavku teksta su četiri ideje koje možda neće biti na vašem “radaru”.

Hvar

Hvar u Jadranskom moru zauzeo je 9. mjesto na CNTraveler nagradi u izboru čitalaca 2023. za najbolja evropska ostrva i lako je shvatiti zašto.

Hvar je najpogodniji za putnike koji žele da pronađu za svakoga ponešto – sjajni restorani i noćni život. Tu su i gosti koji stižu superjahtama, potom i banje, velnes centri za sve koji žele da „napune baterije“ i odmore se, a „mirniji tipovi ljudi“ mogu krenuti ka unutrašnjosti ovog ostrva da istraže vinograde i polja lavande.

Shutterstock/Xenia.Photos

Do Hvara se može doći trajektom ili katamaranom sa kopna Hrvatske, redovnim linijama iz Splita, Dubrovnika i drugih primorskih gradova.

Najbolje vrijeme za posjetu Hvaru je između maja i juna ili u septembru i oktobru kada je vrijeme toplo i sunčano i na ostrvu je tada manje gužve nego tokom sezone u julu i augustu.

Spoljni Hebridi – za karipske vidike sa škotskim vremenom

Spoljni Hebridi, takođe poznati kao Zapadna ostrva su arhipelag uz obalu kopnene Škotske koji se sastoje od 200 ostrva.

Samo nekoliko njih je potpuno naseljeno i dok turisti često idu na ostrvo Luis i ostrvo Haris (koja su ustvari jedno ostrvo, ali ih posmatraju kao dva zbog različitih krajolika), ljubitelji vjetra bi uživali na ostrvu Tajri. To je najravnije i najzapadnije ostrvo, koje vole ljubitelji vjetrova i surferi, oni koji puštaju zmajeve, a zbog dugih karipski bijelih pješčanih plaža i lokalno se zovu Havaji Sjevera.

Shutterstock/Helen Hotson

Njegovih 650 stanovnika je prijateljski raspoloženo prema turistima i gostoljubivi su, a posjetioci obično stižu u julu na muzički festival Tajri posvećen narodu Škotske.

Pristup ovom ostrvu je moguć vazdušnim putem sa međunarodnog aerodroma u Glazgovu ili trajektom iz Obana.

Najbolje vrijeme za posjetu bilo kom od ostrva Spoljnih Hebrida je definitivno ljeto, kada je vrijeme toplo, dani su duži, a voda u moru je 14 stepeni Celzijusa.

Vulkanski Stromboli

Sa svojim prepoznatljivim crnim pješčanim plažama od vulkanskog pepela, evropsko ostrvo Stromboli je dobro mjesto za putnike koji vole luksuzna putovanja.

Ne postoji aerodrom i pristup ostrvu je moguć putem trajekta ili hidroglisera iz sicilijanskih gradova kao što su Milaco i Mesina, kao i sa drugih Eolskih ostrva.

Najbolje vrijeme za posjetu Stromboliju, jednom od četiri aktivna italijanska vulkana je u maju i septembru kada ima manje ljudi koji pokušavaju da pješače blizu veoma aktivnog vulkana ili iskuse veoma opuštenu italijansku seosku atmosferu.

Krenite u pješačenje sa vodičem, idealno u sumrak, da vidite lavu koja žubori i istražite bijele kuće i kaldrmisane ulice prije nego što probate, naravno, italijansku hranu.

Hejmej, za posmatranje islandskih pafina

Hejmej je najveće među zapadnim ostrvima ispod južne obale Islanda. Vjerovatno je najpoznatije po vulkanskoj erupciji iz 1973. godine koja je dovela do potpune evakuacije cjelokupnog stanovništva i prekrila ostrvo sa 200 miliona tona pepela i lave.

Shutterstock/elleon

Danas je tu skoro 5.000 ljudi, kao i milion parova pafina (morske ptice koje podsjećaju na papagaje) koji se razmnožavaju između aprila i kasnog ljeta kada ih putnici mogu posmatrati kako nose ribu svojim mladuncima na liticama. Takođe ima jedan od najslikovitijih golf terena i čuveni festival sa vatrometom i muzikom.

Prilično je lako doći do ostrva, direktnim letovima do i iz Rejkjavika ili možete ići na impresivno 35-minutno putovanje trajektom iz Landeijahofna na islandskom kopnu.

Aleks Ledsom, saradnica Forbes