Ko su ove godine bili najplaćeniji fudbaleri na svijetu?

BOGATSTVO Forbes 17. okt 2023. 13:54 > 17. okt 2023. 14:05
featured image

17. okt 2023. 13:54 > 17. okt 2023. 14:05

Justin Birnbaum, novinar FORBES-a

Astronomski ugovori sa Saudijcima i Profesionalnom fudbalskom ligom MLS-om potresli su fudbalski univerzum ove godine. Ali niz velikih imena – uključujući Ronalda, Messija i Neymara – ostaje na vrhu tabele.

Kako bi se uvjerio Neymar da napusti francusku Ligu 1 i pridruži se Saudijskoj profesionalnoj ligi, odnosno njegovom novom klubu, Al Hilalu, bilo je potrebno isplatiti mnogo novca, budući da se on smatra kraljem fudbala. Ova 31-godišnja brazilska zvijezda navodno je dobila vilu sa osobljem, flotu luksuznih automobila i pristup privatnom avionu, kao i bonuse za timske pobjede i objave na društvenim mrežama i dozvolu da živi sa svojom djevojkom u Kraljevini u kojoj je zabranjeno živjeti zajedno s partnerom prije braka. To je sve povrh procijenjenih 80 miliona dolara kompenzacije na terenu (112 miliona dolara ukupne zarade) koje će Neymar dobiti za igranje ove sezone.

Al Hilal si to može priuštiti. Klub je jedan od četiri nad kojima je Saudijski fond za javna ulaganja od 700 milijardi dolara (u imovini) preuzeo kontrolu u junu i ključni je dio velikih sportskih ambicija Kraljevine. Baš kao što su to učinili sa LIV Golfom, Saudijci su željni da uzdrmaju globalni fudbalski pejzaž i stvore novu destinaciju za vrhunske talente. I ne stide se da troše astronomske količine novca kako bi privukli najveće zvijezde fudbala.

Prema Deloitteu, klubovi iz Saudijske profesionalne lige potrošili su samo jednu milijardu dolara za kupovinu 94 igrača iz inostranstva tokom ljetnog prelaznog roka 2023. To čak ne uzima u obzir zapanjujuće iznose koji su ponuđeni igračima koji su odbili da napuste svoje evropske klubove, uključujući paket od 1,1 milijardu dolara koji je navodno ponuđen kako bi se osiguralo da Kylian Mbappé pređe iz Paris SaintGermaina na godinu dana ili navodni trogodišnji ugovor vrijedan 1,6 milijardi dolara koji je ponuđen Lionelu Messiju prije nego što je odlučio da igra za Miami South Beach.

Ukupno, predviđa se da će jedanaest najplaćenijih fudbalera svijeta ove sezone zaraditi 995 miliona dolara bez poreza i naknada agentima, a petorica će prijeći devetocifrenu granicu. To je zapanjujućih 53% porasta u odnosu na prošlogodišnju listu, na kojoj je deset igrača rangirano na rekordnih 652 miliona dolara zajedno. Igrači Saudijske profesionalne lige osvojili su četiri mjesta ove godine i čine više od polovine ukupnog broja u 2023., prvenstveno zbog svojih unosnih poslova na terenu.

Cristiano Ronaldo, koji je bio na vrhu liste najplaćenijih fudbalera u 2021. godini, zauzima prvo mjesto s očekivanom ukupnom zaradom od 260 miliona dolara. Njegova odluka da se ranije ove godine preseli u saudijski Al Nassr, nakon neurednog raskida sa Manchester Unitedom, zapravo je pokrenula egzodus u Kraljevinu. Predviđa se da će Ronaldo zaraditi 200 miliona dolara na terenu, ali se vjeruje da njegov ugovor uključuje i finansijske poticaje iz komercijalnih ugovora koje je dogovorio klub. I dok je Al Nassr vjerovatno otkupio dio njegovih prava na imidž, Ronaldo i dalje ima unosan portfolio podrške (uključujući Nike i Jacob & Co), zarađujući oko 60 miliona dolara godišnje.

Saudijci su notorno netransparentni kada je u pitanju njihovo poslovanje, posebno kada je u pitanju potrošnja koja se čini da prkosi poslovnoj logici. Forbes je razgovarao s više od deset insajdera iz industrije kako bi precizirao ove procjene ugovora i postoji snažan konsenzus da bi neki javni izvještaji o platama u fudbalu mogli biti prenapuhani. To bi moglo biti ublažavanje štete po reputaciju igranja u zemlji koja je optužena za pranje ugleda kroz sport kako bi odvratila pažnju od lošeg stanja ljudskih prava. (U nedavnom intervjuu za Fox News, princ Mohammed bin Salman, predsjednik PIF-a, potencirao je ovaj cilj: “Ako će pranje ugleda kroz sport povećati moj BDP za jedan posto, onda ću nastaviti da se bavim time“). Ili jednostavno ove astronomske plate služe za privlačenje više igrača da igraju protiv manje konkurencije u Saudijskoj Arabiji. Iako se povremeno pojavljuju konačne informacije o ugovorima, uključujući dokumente koji su procurili i javne dokumente, fudbalski insajderi sugerišu da su neke od prijavljenih cifara nagađanja, ponekad sastavljena na osnovu izjava posrednika sa ograničenim učešćem u tim poslovima.

Ali ako su samoodrživi prihodi cilj, Saudijskoj profesionalnoj ligi očigledno je potreban održiviji ekonomski model. Kineska Superliga poznata je opomena: njeni klubovi su potrošili više od milijardu dolara na transfere tokom 2016. i 2017. godine, prema Transfermarktu, kako bi doveli zvijezde kao što su brazilski Oscar i Hulk, kao i argentinskog Carlosa Teveza, u svoju rastuću ligu. Ali nakon većeg dijela decenije, veliki fudbalski san Xi Jinpinga postao je noćna mora. Kineska ekonomija je u nevolji, interesovanje investitora je prestalo, broj sponzora i gledaoca se smanjio, klubovi su se borili da isplate plate, a mnogi strani igrači i treneri su dali otkaz, dijelom zbog stroge politike protiv širenja Covid-19. U 2022. klubovi lige kumulativno su potrošili samo 30 miliona dolara na transfere.

U međuvremenu, Saudijska profesionalna liga je već imala svoj dio turbulencija. U proteklih 18 mjeseci, FIFA-in centar za rješavanje sporova saslušao je 21 slučaj koji su igrači podnijeli protiv saudijskih klubova, sa zahtjevima u rasponu od nepravednog raskida ugovora do neisplate plata, navodi The Athletic. Igrači su dobili svaki slučaj, a ukupna suma isplaćena oštećenim sportistima bila je više od 16 miliona dolara. Prošle godine, usred sve veće zabrinutosti oko održivosti plaćanja, FIFPro, međunarodna unija koja predstavlja 65.000 igrača, savjetovala je igrače da se ne sele u Saudijsku Arabiju.

Za sada, Kraljevstvo može da ispiše onoliko čekova sa previše nula koliko želi, zahvaljujući svom velikom izvoru finansijskih sredstava. U međuvremenu, propisi o finansijskom fer-pleju u Evropi spriječavaju klubove da troše više nego što zarađuju, što znači da Liga velike petorke može samo da zadrži korak. Doduše, mnogi saudijski transferi su u završnim fazama svojih karijera, tako da će održavanje interesa za ligu zahtijevati malo kreativnosti. “Svi još uvijek gledaju Ronalda, svi gledaju [Karima] Benzemu i sve ove igrače svjetske klase”, kaže Rossi Biddle, vlasnik sportske marketinške firme XtraTimeFC. “Ali ovim momcima je ostalo još samo dvije godine, mora neko popuniti njihova mjesta”.

U nastavku, Forbes donosi popis najplaćenijih fudbalera na svijetu:

Ilustracija: Forbes BiH

1. Cristiano Ronaldo – 260 miliona dolara

DOB: 38 godinaKLUB: Al NassrZEMLJA: PortugalFUDBAL: 200 miliona dolaraIZVAN TERENA: 60 miliona dolara
Photo by PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP

Ronaldovi novi poslodavci iz Saudijske Arabije nisu bili sramežljivi oko iskorištavanja igračevog zvjezdanog statusa. Cristiano Ronaldo se pojavio u videu kluba Al Nassra u tradicionalnoj saudijskoj odjeći kako bi promovirao saudijski Dan državnosti, kao i u promo videu za boks meč između Tysona Furyja i Francisa Ngannoua u Rijadu. Ronaldo ima i vlastite sponzorske ugovore, a na njegovom Instagramu u posljednja dva mjeseca pojavile su se reklame za, između ostalih, ClearHerbalife i Binance.

2. Lionel Messi – 135 miliona dolara

DOB: 36 godinaKLUB: Inter MiamiZEMLJA: ArgentinaFUDBAL: 65 miliona dolaraIZVAN TERENA: 70 miliona dolara
Photo by Paul ELLIS / AFP

Takozvani Messijev efekt nije samo pojačao potražnju za kartama – i poslao njihove cijene u nebo – za utakmice Inter Miamija, već i za sve druge klubove u ligi. U utakmici protiv Miamija, u kojoj najveći svih vremena nije ni igrao, klub Chicago Fire zaradio je između 7 i 10 miliona dolara, više nego u svim drugim utakmicama koje su te sezone igrali kod kuće zajedno. Messijev dolazak u SAD također je popraćen nedavno objavljenim dokumentarcem Apple TV-ja, “Messi Meets America” (Messi upoznaje Ameriku).

3. Neymar Jr. – 112 miliona dolara

DOB: 31 godinaKLUB: Al HilalZEMLJA: BrazilFUDBAL: 80 miliona dolaraIZVAN TERENA: 32 miliona dolara
Photo by EVARISTO SA / AFP

Oktobar je bio velik mjesec za Neymara – zabio je svoj prvi gol za Al Hilal, a dobio je i drugo dijete. Neymar je i izvan terena vrlo aktivan: njegova lista sponzora uključuje PumuKonami i Red Bull. Nedavno je brazilski fudbaler objavio i partnerstvo s portugalskom farmom konja Team Campline.

4. Kylian Mbappé – 110 miliona dolara

DOB: 24 godineKLUB: Paris Saint-GermanZEMLJA: FrancuskaFUDBAL: 90 miliona dolaraIZVAN TERENA: 20 miliona dolara
Photo by FRANCK FIFE / AFP

Mbappéova odluka da neće produžiti ugovor s Paris Saint-Germanom uoči početka sezone dovela ga je u sukob s vlasnicima kluba – čak je bio isključen s predsezonske turneje Japanom. Čini se da su u međuvremenu igrač i klub popravili svoj odnos, no sve su glasnije teorije da Mbappé želi napokon ostvariti svoj dječji san igranja u Real Madridu. Slavni španjolski klub, koji ga je i u prošlosti želio dovesti, navodno će ponovno pokušati sljedećeg ljeta.

5. Karim Benzema – 106 miliona dolara

DOB: 35 godinaKLUB: Al IttihadZEMLJA: FrancuskaFUDBAL: 100 miliona dolaraIZVAN TERENA: 6 miliona dolara
Photo by FRANCK FIFE / AFP

Benzema je možda slijedio stope svog bivšeg suigrača iz Real Madrida, Ronalda, kada je odlučio otići u Saudijsku Arabiju, no osvajač Zlatne lopte ponudio je vrlo lično objašnjenje za transfer.

“Želim biti tamo jer mi je važno biti u muslimanskoj zemlji gdje se osjećam da su ljudi poput mene”, rekao je Benzema medijima u junu. “To će mi dozvoliti da živim novi život, jedva čekam da počnem tamo živjeti”.

6. Erling Haaland – 58 miliona dolara

DOB: 23 godineKLUB: Manchester CityZEMLJA: NorveškaFUDBAL: 46 miliona dolaraIZVAN TERENA: 12 miliona dolara
Photo by CRISTINA QUICLER / AFP

Haaland je u svim natjecanjima prošle sezone zabio 52 gola i tako srušio rekord među igračima Premier lige. Njegov nevjerojatni uspjeh zapeo je za oko Real Madridu, zbog čega je Manchester City navodno ponovno otvorio pregovore sa svojom zvijezdom iako do isteka trenutnog ugovora ima još četiri godine. Izvan terena, Haaland ima lukrativan ugovor s Nikeom, a pojavio se i na posterima za videoigru EA Sports FC 2024., koja je dobila novi brend nakon završetka partnerstva između EA-e i FIFA-e.

7. Mohamed Salah – 53 miliona dolara

DOB: 31 godinaKLUB: LiverpoolZEMLJA: EgipatFUDBAL: 35 miliona dolaraIZVAN TERENA: 18 miliona dolara
Photo by Paul ELLIS / AFP

Mo Salah gotovo je postao najskuplji igrač Saudijske Arabije u historiji: Al Ittihad navodno je ponudio 190 miliona dolara za transfer. Liverpool je to odbio, što znači da će Salah zasad ostati na AnfielduAdidas je dizajnirao posebne kopačke u čast egipatskog fudbalera, a Salah je nedavno bio tema studije poslovne škole Harvard Business School, i to zbog svoje posljednje runde pregovora.

8. Sadio Mané – 52 miliona dolara

DOB: 31 godinaKLUB: Al NassrZEMLJA: SenegalFUDBAL: 48 miliona dolaraIZVAN TERENA: 4 miliona dolara
Photo by SEYLLOU / AFP

Mané je postao jedan od najuspješnijih fudbalera u historiji Senegala, zabivši 37 golova za reprezentaciju. Sličan uspjeh ostvario je i u klupskoj karijeri, te je u sezoni 2018.-2019. Zlatnu kopačku Premier lige dijelio sa bivšim klupskim kolegom Salahom u Liverpoolu. Prije dvije godine, Mané je potpisao dugoročnu ekstenziju ugovora s brendom New Balance.

9. Kevin De Bruyne – 39 miliona dolara

DOB: 32 godineKLUB: Manchester CityZEMLJA: BelgijaFUDBAL: 35 miliona dolaraIZVAN TERENA: 4 miliona dolara
Photo by VIRGINIE LEFOUR / BELGA MAG / Belga via AFP

U martu je De Bruyne potpisao sponzorski ugovor s McDonaldsom za tržište u njegovoj rodnoj Belgiji. Navijači koji ga žele gledati na terenu ipak će morati pričekati. De Bruyne od početka sezone nije na popisu Manchester Cityja jer se oporavlja od ozljede zbog koje možda neće moći igrati čak pet mjeseci.

10. Harry Kane – 36 miliona dolara

DOB: 30 godineKLUB: Bayern MünchenZEMLJA: EngleskaFUDBAL: 26 miliona dolaraIZVAN TERENA: 10 milona dolara
Photo by Glyn KIRK / AFP

Kane je oduvijek sanjao postati šuter NFL-a, no to će morati pričekati još nekoliko godina budući da je bivša zvijezda Tottenham Hotspursa ovog ljeta potpisala četverogodišnji ugovor s Bayern Münchenom. Istovremeno, Kane nastavlja širiti svoj marketinški portfelj. Potpisao je višegodišnje partnerstvo s Fanaticsom, postavši tako prvi britanski sportaš s ekskluzivnim ugovorom za tvrtkin odjel autografa i memorabilija.

11. Robert Lewandowski – 34 miliona dolara

DOB: 35 godinaKLUB: BarcelonaZEMLJA: PoljskaFUDBAL: 24 miliona dolaraIZVAN TERENA: 10 miliona dolara
Photo by Michael Reaves / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Lewandowski je prošle sezone zabio 33 gola i, iako ima 35 godina, ne djeluje kao da mu je karijera na zalasku. Ipak, to ga nije spriječilo da se fokusira na aktivnosti izvan terena. U aprilu ove godine, kapetan poljske reprezentacije angažirao je CAA da ga zastupa. Lewandowski trenutno ima osam partnerstava, uključujući Nike, Spotify i Oandu, a u njegovoj domovini izdana je serija kovanica s njegovim likom.