Završena aukcija rijetkog primjerka Rimac Nevere, kupac je iskeširao vrtoglavu cifru?
Početna cijena iznimno rijetkog Rimac Nevere iznosila je 674 hiljade eura, a prodana je za 1,73 miliona eura.
Hiperautomobil Rimac Nevera Time Attack, godinu staro limitirano izdanje, koje se smatra iznimno rijetkim, jer ih je proizvedeno samo desetak, prodan je na aukciji Sotheby's Motorsporta u New Yorku, koja je završila u četvrtak. Novi automobil takvog modela prodaje se po cijeni od 2,85 miliona eura, dok je onaj koji ima samo 2.912 prijeđenih kilometara nakon 32 aukcije dosegao 1,73 miliona eura, izvijestio je Forbes Hrvatska.
Barem od augusta prodaje ga američka firma Graham Rahal Performance, koja prodaje luksuzna vozila. Iz dostupnih podataka može se pretpostaviti da ga nisu uspjeli prodati, pa su ga stavili na aukciju.
Početna cijena bila je gotovo tri puta niža od konačne cijene i iznosila je samo 674.000 eura. Isprva se činilo da za Neveru nema velikog interesa, ali onda su cijenu podigli čak 32 puta i aukciju završili na 1,73 miliona eura. To je jedini automobil ovog modela ikada prodan u Sjedinjenim Državama.
Rimac Nevera Time Attack od 1,888 konjskih snaga postiže skok od nule do 100 kilometara na sat za oko 1.8 sekundi. Maksimalna brzina koju postiže je 417 kilometara na sat, a maksimalni domet je 647 kilometara.
Firma koja ih prodaje također se nadmetala za Neveru
Učesnici aukcije uglavnom učestvuju pod registracijskim imenima, iz kojih se ne može vidjeti o kome se radi, ali postoje iznimke. Ovaj put, kao što i samo ime govori, učestvovala je i kompanija Naples Motorsports koja, između ostalog, prodaje Neveras, a najvjerojatnije ih i servisira. Napulj je bio taj koji je pružio informacije o povijesti automobila koji je prodan na aukciji, točnije da je servisiran prošlog mjeseca.
Firma se na aukciji za automobil nadmetala uglavnom sa učesnikom registriranim pod imenom “isaacjm”, što je na 17 aukcija podiglo cijenu s 914.000 na 1,15 miliona eura. “Isaacjm” je tada nastavio aukciju, ali na kraju je najvišu cijenu ponudio sudionik pod imenom “Kwolf3669”.
Autor članka: Bojan Bajgorić Šantić, Forbes Hrvatska.