Zašto su analitičari sigurni kada kažu – Idite na zlato!
“Idite na zlato”, poručuju analitičari Goldman Sachsa u svojoj investicijskoj bilješci u kojoj su upravo zlato označili kao glavnu robu za 2025. godinu. Investicijska banka s Wall Streeta predviđa kako će ovaj plemeniti metal porasti na 3000 američkih dolara po unci do decembra 2025. godine.
“Zlato ostaje naša preferirana zaštita od geopolitičkih i finansijskih rizika, uz dodatnu podršku od neminovnog smanjenja stope Feda i kupovine središnje banke na tržištima u razvoju”, poručio je Goldman svojim klijentima u investicijskoj bilješci prošle sedmice.
Plemeniti metal, kojim se trenutno trguje po približno 2.584 USD po unci nakon što je prošlog mjeseca dosegao više od 2.790 USD, spreman je za značajan rast prema njihovoj analizi.
Svjetsko vijeće za zlato
Tokom 2022. zlato je preokrenulo historijski trend, zabilježivši rast uprkos visokom prinosu na obveznice i rastućim globalnim kamatnim stopama. Međunarodne centralne banke, suočene s finansijskim sankcijama protiv Rusije, značajno su povećale svoje rezerve zlata. Posebno su se istakle centralne banke tržišta u nastajanju, koje su u strahu od potencijalnih sankcija utrostručile kupovinu zlata u posljednje dvije godine.
Prema Svjetskom vijeću za zlato, neto kupovina zlata porasla je za preko 200 posto između juna i jula, dosegnuvši 37 tona. Kina je predvodnik u ovom trendu, postavši najveći globalni kupac zlata. Njeni građani također su intenzivirali kupovinu zlatnih poluga i nakita, čineći gotovo 40 posto globalne maloprodajne potražnje.
Sve navedeno vodi na zaključak da se zlato ne može ignorirati. Izgledi pada američkih kamatnih stopa, pad dolara i zabrinutost oko održivosti američkog duga trebali bi dovesti do slivanja više institucionalnog i maloprodajnog novca u zlato, u njegovom fizičkom obliku i putem berzovnih fondova koji prate robu.
Ključni alat
Goldman Sachs očekuje da će pad američkih kamatnih stopa, slabljenje dolara i rast zabrinutosti oko održivosti američkog duga dodatno povećati institucionalno i maloprodajno ulaganje u zlato. Berzovni fondovi koji prate robu, kao i fizička kupovina zlata, trebali bi profitirati u ovom okruženju.
„Na inauguraciji predsjednika Trumpa vjerovatno će doći do kontinuiranog jačanja američkog dolara, što je kratkoročno negativno za zlato. Međutim, njegova će politika dugoročno vjerovatno biti značajno inflatorna, što će pogodovati zlatu”, kaže Michael Langford, glavni investicijski direktor u Scorpion Minerals, prenosi “The Times”.
Uz to, rastuće trgovinske napetosti i globalna fiskalna neizvjesnost mogli bi potaknuti središnje banke da još više pojačaju svoje rezerve zlata, koje će očito ostati ključni alat zaštite u neizvjesnim vremenima danas.