Naftna industrija ostvarila rekordne prihode, ko su lideri i koliko miliona barela dnevno proizvode
U trećem tromjesečju ove godine, najveće naftne kompanije širom svijeta izvijestile su o značajnom povećanju neto dobiti, što odražava trenutne ekonomske i geopolitičke prilike. Prema najnovijim izvještajima, Shell, britanska energetska kompanija, postigao je najveći kvartalni dobitak među velikim naftnim igračima, iako je daleko najveću zaradu ostvario saudijski gigant Saudi Aramco.
Saudi Aramco, koji je u vlasništvu saudijske vlade, izvijestio je o neto dobiti od više od 27 milijardi dolara u trećem tromjesečju 2024. godine, prenosi Statista. Ovaj rezultat zasigurno je posljedica snažnog utjecaja globalnih ekonomskih i geopolitičkih prilika na tržište nafte, koje su oblikovale cijene nafte i plina.
Dominacija državnih kompanija
Uporedimo samo drugi kvartal 2022. godine, u njemu je Saudi Aramco ostvario gotovo 50 milijardi američkih dolara neto dobiti, dok je ExxonMobil prihodovao 17,9 milijardi dolara. Očita razlika upravo svjedoči koliko variranje cijena nafte i plina može utjecati na poslovanje ovih kompanija.
Najnoviji izvještaji pokazuju da državne kompanije nastavljaju dominirati globalnom naftnom i plinskom industrijom. Tako je, Sinopec (China Petroleum & Chemical Corporation), kineska državna kompanija, učvrstila svoju poziciju vodeće svjetske naftne i plinske kompanije po ostvarenim prihodima. U razdoblju od 12 mjeseci zaključno sa julom ove godine, pokazuju podaci Statiste, Sinopec je ostvario impresivnih 441,79 milijardi američkih dolara prihoda, čime je nadmašio sve ostale konkurente u industriji.
Saudi Aramco vodeća je svjetska naftna kompanija kada je riječ o dnevnoj proizvodnji nafte, s nevjerovatnih 11 miliona barela dnevno. Ovo je značajno više u poređenju s ExxonMobilom, američkomfirmo koja sa 2,5 miliona barela dnevno prednjači među javnim kompanijama koje nisu u većinskom vlasništvu nijedne države.
ExxonMobil, sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama, ostvario je 331,46 milijardi američkih dolara prihoda u razdoblju od 12 mjeseci do jula 2024., čime je treći na globalnoj ljestvici po ostvarenim prihodima.
Prilagođavanje naftnih kompanija novoj realnosti
Suočene s rastućim pritiskom ulagača mnoge naftne i plinske kompanije bile su primorane diverzificirati svoje portfolije i povećati udio imovine koja nije povezana s fosilnim gorivima. Ovaj trend potiču i investicijski fondovi te upravitelji imovinom, koji sve više nagrađuju kompanije koje su spremne investirati u održive izvore energije.
Iz izvještaja Statiste se može zaključiti da evropske velike naftne kompanije prednjače u ovoj tranziciji, tražeći prilike u sektoru čiste energije gdje mogu iskoristiti svoju stručnost za brzo stjecanje tržišnog kolača.