Kako napisati dobar CV

BIZNIS Forbes BiH 19. sep 2024. 10:14
featured image

19. sep 2024. 10:14

Uz dobar životopis povećavate svoje šanse da dobijete intervju i napravite korak naprijed u procesu prijave na posao.

Dobar CV se može napisati na različite načine, ne postoji savršen CV format. Svaki životopis treba da bude napisan prema specifičnoj prijavi za posao i prilagođen situaciji. 

Međutim, postoje neki opći principi koje vrijedi slijediti. Jasnoća je od suštinskog značaja i samo u izuzetnim slučajevima vaš životopis treba da prelazi dve stranice. U svoj životopis uključite sljedeće:

Slika

Razmislite šta želite da komunicirate sa svojim stilom odevanja ili frizurom. Vaš stil može biti individualan i zavisi i od vrste posla za koji se prijavljujete. Također imajte na umu da se slika životopisa obično koristi u malom formatu i stoga je malo vjerovatno da će mali detalji biti vidljivi na slici.

Vaši lični podaci

Da bi poslodavac stekao opštu predstavu o tome ko ste, trebalo bi da u svoj CV navedete svoje lične podatke kao što su ime, datum rođenja i kontakt informacije.

Obrazovanje

Navedite svoje obrazovanje od srednje škole pa nadalje. Navedite naziv škole i datume i trajanje studija. Možete navesti naziv i temu svog diplomskog rada ako smatrate da je ova informacija važna za poslodavca. 

Također navedite kurseve, diplome, stipendije i stažiranja koji mogu biti relevantni za poziciju za koju se prijavljujete.

Pixabay

Radno iskustvo

Vaše radno iskustvo je bitan dio vašeg CV-a. Hronološki navedite poslodavce, pozicije, glavne poslove i trajanje radnog odnosa. Kada se prijavljujete za svoj prvi posao, ovaj dio će naravno biti kratak. Možda bi imalo smisla pisati više o svojim hobijima i interesovanjima.

Poznavanje stranih jezika

Vaše poznavanje jezika treba jasno navesti u biografiji. Posebno navedite svoje pismene i verbalne vještine i svoje razumijevanje jezika. Navedite svoje kurseve jezika u zemlji i inostranstvu.

IT znanje

Navedite svoje iskustvo s raznim kompjuterskim programima i, ako je primjenjivo, s programskim jezicima. Ne zaboravite poznavanje operativnih sistema i Microsoft Office paketa – Word, Excel, Access, PowerPoint. Uvijek navedite verzije programa ili operativnih sistema i nivo vašeg znanja. Navedite samo programe koji su relevantni za poziciju za koju se prijavljujete.

Hobiji

Navedite svoje hobije u svom životopisu. Možete spomenuti putovanje, sport ili volontiranje kako biste poslodavcu dali ličniju sliku o vama. Ako je vaše učenje trajalo duže nego inače, možete pokazati da ste kroz svoje hobije stekli dragocjeno iskustvo. A ako još nemate puno radnog iskustva, ovo je idealna prilika da poslodavcu kažete nešto više o sebi.

Planovi za budućnost

Poslodavci često cijene informacije o vašim planovima za budućnost. Svoj životopis možete dopuniti tako što ćete napisati nekoliko redaka o svojim planovima i ciljevima za budućnost. Ovaj odjeljak je naravno neobavezan u vašem CV-u. Također možete navesti svoje planove za karijeru u pismu za prijavu.

Reference

Kako biste poslodavcu dali što potpuniju sliku o vama, možete dodati neke reference u svoj CV. Naravno, uvijek biste trebali pitati svoje bivše poslodavce za dozvolu prije nego što dodate bilo kakve reference. Reference moraju poslodavcu reći nešto o vama kao osobi, o vašim sposobnostima i ličnim kvalitetima

Ostale informacije

Ne zaboravite da napišete važne datume u svom životopisu, uključujući i kada je napisan. Ne zaboravite da svoj CV navedete jasnim naslovom, kao što je vaše ime, kako bi ga poslodavac lako mogao pronaći među ostalim životopisima.

Prijavno pismo

Predstavljate se i reklamirate svojim propratnim pismom, tako da se morate izdvojiti iz gomile i stvoriti dovoljno zanimanja da poslodavac pročita vaš životopis. 

Poslodavci očekuju da diplomirani studenti posjeduju određene osnovne vještine bez obzira na oblast studija. Ove vještine se često nazivaju prenosivim vještinama. Tipične prenosive vještine su analitičko razmišljanje, socijalne vještine, radno iskustvo na projektima i slično

Važno je naglasiti da posjedujete ove vještine uz vašu specifičnu stručnost u odabranom polju studija. Vaše propratno pismo treba da opisuje kako vaše vještine i iskustvo odgovaraju zahtjevima poslodavca. Mora odgovoriti na pitanje: Zašto bismo vas zaposlili?

   • Budite lični i entuzijasti, ali objektivni i realni. Prijave moraju biti organizirane i lake za čitanje. Kratke rečenice i kratki paragrafi. 

   • Vaša prijava je napisana posebno za ovu poziciju. Jasno dajte do znanja da ste pročitali informacije o kompaniji i njenim aktivnostima.

   • Opišite svoje kompetencije i zašto ste pogodni za ovu poziciju i za ovu kompaniju. Zašto ste zainteresovani za ovaj posao? Zašto ste vi najbolji izbor? Zašto ste zainteresovani za ovu kompaniju? 

   • Pažljivo pročitajte svoju prijavu i poštujte rok za prijavu. Provjerite imate li sve potrebne priloge i navedite ih u aplikaciji.

Prijave putem web stranice

Ponekad je potrebno napisati svoju prijavu koristeći formular na web stranici kompanije. Nekoliko savjeta za online aplikacije:

   • Popunite formular pažljivo i sa fokusom. Popunite formular sa svojom prijavom, kratkim opisom ili ličnim profilom. Popunite što više polja. Koristite što više ključnih riječi kako bi vas poslodavci lako pronašli.

   • Razmislite o tome da kontaktirate svog poslodavca da vidite da li su primili vašu prijavu. Pitajte ima li još nešto što bi željeli znati o vama.

Otvorena prijava za posao

Kada tražite ljetni posao ili ste zainteresovani za rad u određenoj kompaniji, iako kompanija trenutno ne zapošljava aktivno, možete napisati tzv. otvorenu prijavu u kojoj se predstavljate. Otvorena prijava treba da izazove interesovanje na prvi pogled. Mora biti napisana jasno i koncizno.

   • Počnite tako što ćete se predstaviti. Zatim pređite direktno na stvar. Zašto im pišete? Jasno navedete za koju vrstu posla i zaposlenja ste zainteresovani. Navedite kada možete početi raditi i koliko dugo želite raditi.

   • Promovirajte se na pozitivan način. Opišite svoje vještine i iskustvo. Držite se stvari koje su zanimljive i relevantne za kompaniju i poziciju za koju se prijavljujete. Pokažite da ste motivisani, ambiciozni i voljni da naporno radite. Koristite reference ako ih imate.

   • Navedite da ćete u narednih nekoliko dana kontaktirati poslodavca u vezi sa vašom prijavom.

   • Šaljite prijave onim poslodavcima za koje ste zainteresovani, ali ne zaboravite da prilagodite svaku prijavu tako da odgovara potrebama svake kompanije. 

   • Nastavite sa aktivnim pristupom. Razmislite da pozovete poslodavca u roku od četiri do pet dana da se raspitate o vašoj prijavi.