Znate li šta je “Vatreni prsten” i zašto je noćna mora Izraela

featured image

24. aug 2024. 21:31

Vjeruje se da je Hezbollah najjača vojna nedržavna grupa na svijetu. Podržana od Irana i sa sjedištem u istočnomediteranskoj državi Libanu, šiitska grupa sudjeluje u sukobima s izraelskim snagama na južnoj granici Libana od 8. oktobra.

Prekogranična neprijateljstva podigla su avet regionalnog požara i izazvala intenzivne diplomatske napore za deeskalaciju tenzija. Iako nije dorastao izraelskoj vojnoj moći, Hezbollahov sve sofisticiraniji arsenal ima potencijal da nanese značajnu štetu Izraelu i njegovim saveznicima u regionu.

An Israeli firefighter walks near smoke and fire following over border rockets launching to Israel from Lebanon, amid ongoing cross-border hostilities between Hezbollah and Israeli forces, in northrn Israel June 12, 2024. REUTERS/Gil Eliyahu

Izrael bi se takođe morao boriti sa strateškom dubinom Hezbollaha. Grupa je dio osovine otpora predvođene Iranom koja obuhvata Jemen, Siriju, Palestinu i Irak. Neke od ovih grupa značajno su pojačale koordinaciju od oktobra, kada je Izrael pokrenuo rat u Gazi nakon što su borci Hamasa napali zemlju. Ova osovina je u Izraelu poznata kao „vatreni prsten“.

Tokom proteklih deset mjeseci, Hezbollahovi partneri u regiji bili su uključeni u tinjajući sukob s Izraelom i njegovim saveznicima. Jemenski Huti sporadično su pucali na brodove u Crvenom moru, arteriji globalne trgovine, kao i na Izrael. Islamski otpor u Iraku, krovna grupa šiitskih frakcija, također je pokrenula napade na američke položaje u toj zemlji. Osovina je uvjetovala prekid tih neprijateljstava prekidom vatre u Gazi, preimenovana u “front podrške” Palestincima u Gazi, kako je opisao visoki lider Hezbollaha.

Hezbollahove borbene snage su se pojavile iz ruševina izraelske invazije na Bejrut 1982. godine. U to vrijeme, to je bila grupa boraca koju je podržavala novonastala iranska Islamska Republika. Nakon toga uslijedio je meteorski porast vojne i političke moći grupe. Godine 2000., njegovi gerilski borci natjerali su izraelske snage da se povuku iz južnog Libana, okončavši okupaciju koja je trajala više od 20 godina. Godine 2006. preživjela je 34-dnevni rat s Izraelom.

FILE PHOTO: Smoke rises above south Lebanon following an Israeli strike amid ongoing cross-border hostilities between Hezbollah and Israeli forces, as seen from Israel's border with Lebanon in northern Israel, May 5, 2024. REUTERS/Ayal Margolin

Tokom pobune u Siriji koja se pretvorila u građanski rat 2010-ih, borila se u ime sirijskog predsjednika Bashara al-Assada. Dok se borio u rovovima tog gotovo decenijskog rata, Hezbollah je postao iskusan u urbanom ratu i učvrstio svoje saveze s drugim grupama koje se bore u Siriji koje podržava Iran. Također je očistio vitalni put snabdijevanja oružjem između Irana i Libanona, preko svojih partnera u Iraku i Siriji, dodatno ojačavajući svoj arsenal.

Tokom svog višedecenijskog sukoba s Izraelom, Hezbollah je bio uključen u asimetrično ratovanje. Nastojao je povećati svoju političku i vojnu moć, istovremeno nastojeći uspostaviti odvraćanje uprkos vojnoj superiornosti Izraela.

Ali Hezbollah pažljivo provlači iglu. Isprovociranje pune vatrene moći Izraela moglo bi značajno da degradira sposobnosti grupe, vraćajući je godinama – ako ne i decenijama unazad – i uništavajući velike dijelove Libana, koji je pokleknuo pod teretom svoje višegodišnje finansijske krize.

Grupa je već izgubila više od 400 boraca, uključujući komandante, u graničnim sukobima s Izraelom od oktobra. Oko 150 civila ubijeno je u izraelskim napadima, prema CNN-ovoj analizi javno dostupnih podataka. Utjecaj na Izrael također je bio značajan, sa preko 60.000 ljudi raseljeno sa njegove sjeverne pogranične oblasti, a desetine ubijenih, uključujući vojnike i civile.

Kako se sukobi na granici nastavljaju, Hezbollah je nastojao, s određenim uspjehom, potkopati hvaljeni izraelski odbrambeni raketni sistem poznat kao Gvozdena kupola. Pokušala je to učiniti tako što je napala svoje platforme i preplavila je rojevima dronova i projektila kratkog dometa kako bi otvorila put drugim projektilima da dođu dublje do izraelske teritorije.

Members of Hezbollah attend the funeral of Taleb Abdallah, also known as Abu Taleb, a senior field commander of Hezbollah who was killed by what security forces say was an Israel strike yesterday night, in Beirut's southern suburbs, Lebanon June 12, 2024. REUTERS/Mohamed Azakir

Hezbollahove šanse za opstanak u sveopštem ratu s Izraelom zavise su od toga da li on može ili ne može nadmudriti ove sisteme koji su posljednjih mjeseci presreli hiljade zračnog oružja iz Irana, Gaze i Libana.

Hezbollah prema procjenama ima na raspolaganju oko 200.000 reaketa koji može upotrjebiti kako bi napao Izrael.

Zbog sve veće moći Hezbollaha, mogući sveobuhvatni rat između Izraela i Libana gurnuo bi Bliski istok u nepoznate vode. Diplomatski napori da se to spriječi će se vjerovatno nastaviti.