Tunel na velikoj nadmorskoj visini najnovija je tačka napetosti na granici Indije i Kine

featured image

22. mar 2024. 09:39

Tunel izgrađen visoko u planinama sjeveroistočne Indije postao je posljednja žarišna tačka u tinjajućem graničnom sporu između New Delhija i Pekinga.

Tunel Sela, koji je početkom ovog mjeseca otvorio indijski premijer Narendra Modi, u Indiji je pozdravljen kao inženjerski podvig – probijen kroz Himalaje na nadmorskoj visini od oko 3.900 metara – omogućavajući brži pristup granici s Kinom.

To je privuklo pažnju Pekinga, čiji je dugogodišnji spor s New Delhijem oko njihove sporne granice od 2.100 milja (3.379 kilometara) doveo do sukoba dvije nuklearne sile posljednjih godina.

To uključuje 2020. kada je borba prsa o prsa između dvije strane rezultirala smrću najmanje 20 indijskih i četiri kineska vojnika u Aksai Chin-Ladakhu na zapadnim dijelovima granice.

I prije nekoliko decenija, spor je doveo do rata.

Kina takođe polaže pravo na indijsku državu Arunačal Pradeš, gdje je tunel izgrađen, kao svoju, iako je to područje dugo funkcionisalo kao indijska teritorija.

REUTERS/Ann Wang

Kineski zvaničnici su proteklih dana osudili projekat tunela i Modijevu posjetu državi, optužujući New Delhi da poduzima korake za podrivanje mira duž granice.

“Zahtijevamo od indijske strane da prekine svaku akciju koja bi mogla zakomplikovati pitanje granice… kineska vojska ostaje vrlo budna i odlučno će braniti nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet”, rekao je glasnogovornik Ministarstva odbrane prošle sedmice, koristeći kineski naziv “Zangnan” ili Južni Tibet za Arunačal Pradeš.

Indija je uzvratila u utorak, osudivši “apsurdne tvrdnje” Pekinga i rekavši da to područje “jeste i uvijek će biti sastavni i neotuđivi dio Indije”.

Američki Stejt department je također iznio svoje mišljenje tokom konferencije za novinare u srijedu podržavajući suverenitet Indije nad Arunachal Pradeshom i izražavajući snažno protivljenje „svakim jednostranim pokušajima da se unaprijede teritorijalne pretenzije upadima ili zadiranjem“ preko linije stvarne kontrole (LAC), ili de facto granice, piše CNN.

Peking je uzvratio i na ovo, optužujući Washington da “ne štedi napore da izazove i iskoristi sukobe drugih zemalja kako bi služio svojim sebičnim geopolitičkim interesima”.

Prepirka – koja naglašava duboke tenzije koje su u pozadini odnosa između dvije najveće azijske zemlje – dolazi u trenutku kada je Indija blizu nacionalnih izbora za koje se očekuje da će dati glasnu podršku Modijevoj hinduističkoj nacionalističkoj platformi.

Members of the People's Liberation Army (PLA) casts their votes at the closing session of the National People's Congress (NPC) at the Great Hall of the People in Beijing, China March 11, 2024. REUTERS/Florence Lo

Modi je u petak takođe otputovao u Butan “s ciljem daljeg učvršćivanja partnerstva između Indije i Butana”, napisao je na platformi društvenih medija X. Udaljena himalajska država koja graniči sa Arunachal Pradeshom također ima spornu granicu s Kinom, a New Delhi je oprezan od mogućeg dogovora između lidera tamo i u Kini oko tog spora.

Ukorijenjen spor

Tokom svoje posjete Arunačal Pradešu ranije ovog mjeseca, Modi je pohvalio tunel Sela kao „inženjersko čudo“, dok je hvalio niz drugih razvojnih projekata, uključujući one koji se odnose na graničnu infrastrukturu.

Ti projekti dio su pojačanog nastojanja njegove vlade da unaprijedi indijsku teritoriju duž sporne granice. Peking je signalizirao da sve pomno prati.

Od 118 projekata koje je pokrenula indijska organizacija za granične puteve prošle godine za izgradnju infrastrukture poput puteva, mostova i aerodroma, više od polovine bilo je u Arunačal Pradešu i Ladaku, duž sporne granice s Kinom.

Peking je optužio Indiju da takvim razvojem “komplikuje pitanje granice i remeti situaciju u pograničnim područjima između dvije zemlje”.

Međutim, posmatrači kažu da se Indija bavi neravnotežom nakon što joj je decenijama izgradnje kineskih puteva i infrastrukture dala značajnu prednost u odnosu na New Delhi u raspoređivanju trupa u pogranična područja, gdje je također izgradila stotine “xiaokanga” ili sela, za koje Peking poriče da su namijenjena za vojsku.

„Sada kada je Indija prepoznala prednosti granične infrastrukture, ubrzava svoje napore u izgradnji i sustiže Kinu. Ali njeni napori će vjerovatno podići tenzije s Kinom i ohrabriti Peking da također udvostruči svoje napore u izgradnji”, rekao je Byron Chong, istraživač-saradnik u Centru za Aziju i globalizaciju Lee Kuan Yew School of Public Policy u Singapuru.

Tunel Sela, koji se proteže od države Assam do Tawanga u Arunačal Pradešu, vjerovatno je privukao posebnu pažnju Pekinga s obzirom na osjetljivost područja koje se nalazi duž linije stvarne kontrole. Nju Delhi je rekao da će projekat “pojačati spremnost oružanih snaga”.

Pixaby

Prema indijskim vlastima, Tawang je bio mjesto tuče između dvije strane krajem 2022. godine. Zatim je Nju Delhi optužio trupe kineske Narodne oslobodilačke armije da pokušavaju da “jednostrano” promijene status quo pokušavajući da pređu LAC.

Ali Tawang može biti posebno važan za Peking s obzirom na njegov značaj u tibetanskom budizmu i zabrinutosti Kine oko sukcesije duhovnog vođe Dalaj Lame, kaže Manoj Kewalramani, koji vodi indo-pacifičke studije u istraživačkom centru Takshashila Institution u Bangaloru.

Dalaj Lama (88) živi u egzilu u Indiji od neuspjele pobune protiv kineske vladavine Tibetom 1959. godine, gdje je Peking razbio vjersku praksu i nastojao da uspostavi kontrolu nad tibetanskim budizmom.

Tokom sastanka na marginama samita BRICS-a u Južnoj Africi prošlog augusta, Modi i Xi su se složili da “intenziviraju napore” za deeskalaciju tenzija.

Indijska i kineska vojska također su nastavile s graničnim pregovorima, od kojih je posljednji održan prošlog mjeseca, kada su ponovili predanost “održavanju mira”.