Stručnjak za energetiku o sankcijama: Šta će biti s NIS-om koji posluje i u BiH?

Aktuelnosti Forbes BiH 16. dec 2024. 10:41
featured image

16. dec 2024. 10:41

Naftna industrija Srbije (NIS) bi nakon najavljenog uvođenja američkih sankcija, po automatizmu, praktično bila i pod sankcijama u evropskim zemljama, izjavio je danas FoNetu stručnjak za energetiku Miodrag Kapor. Dodao je da ne vidi način da NIS nastavi svoje poslovanje dok se ne riješi pitanje ruskog vlasništva u toj kompaniji.

„Ko dođe na listu američkih sankcija, to znači da bilo koja transakcija u dolarima može biti sankcionisana. NIS ne mora biti formalno pod evropskim sankcijama, ali nijedna veća kompanija iz Evrope neće da rizikuje da padne pod sankcije zbog saradnje sa NIS koja je mala kompanija u globalnim okvirima“, objasnio je Kapor.

Shutterstock

Podsjeća i da su od nedavno na snazi nove sankcije EU prema Rusiji koje predviđaju stavljanje na „crnu listu“ desetine tankera za prevoz nafte i gasa, koji pomažu Moskvi da zaradi milijarde dolara od prodaje fosilnih goriva. Riječ je o takozvanoj „crnoj floti“.

„Čak ni baržama preko Dunava nafta neće moći da dođe do Rafinerije u Pančevu“, objašnjava Kapor.

On ističe da treba dobro proučiti šta zapravo piše u dokumentu kojim se planira uvođenje sankcija za NIS jer, kako navodi, moguće je da u njemu stoji zabrana za bilo koji procenat ruskog vlasništva u toj kompaniji.

„Srbija mora ili da otkupi dionice po fer tržišnoj ceni ili da pozove treću stranu da učestvuje u toj kupovini. Ta treća strana ne smije biti pod sankcijama. Nakon toga može da se nastavi uobičajeno poslovanje, u svim drugim opcijama nam se ne piše dobro“, smatra Kapor.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u subotu da još nije vidio zvanični dokument kojim SAD uvode sankcije protiv NIS, ali da je putem „zvaničnog kanala“ obaviješten da će sankcije SAD NIS-u biti izrečene od 1. januara, piše FoNet.

Podsjetimo, Naftna industrija Srbije – NIS ima kompaniju, benzinske pumpe i koncesije i u Bosni i Hercegovini. Prema dostupnim informacijama, NIS posjeduje ukupno 32 benzinske stanice u Bosni i Hercegovini. Sve o poslovanju NIS-a u BiH i izvoženju nafte iz BiH u Srbiju radi “analiza”, pročitajte OVDJE.