Samo što je preuzeo novi mandat, Putin se suočava sa terorističkim napadom u Rusiji i destabilizacijom zemlje
Jedva nedjelju dana otkako je Vladimir Putin obezbijedio svoj peti predsjednički mandat, Rusija je uronjena u pokolj i nered.
U užasnom napadu na koncertnu dvoranu i trgovački kompleks Crocus City Hall u blizini Moskve, koji je preuzeo ISIS, stotine nevinih je ubijeno ili povrijeđeno.
Četvorica muškaraca za koje se sumnja da su izvršili napad uhapšena su u blizini granice Rusije i Ukrajine, saopštile su ruske vlasti. Putin je rekao da su planirali da pređu u Ukrajinu – Kijev je negirao bilo kakvu povezanost s napadom i upozorio da bi Rusija to mogla iskoristiti kao izgovor za eskalaciju svoje invazije.
Zbog straha od novih napada, pojačana je sigurnost u ključnim transportnim čvorištima širom Rusije. Javni koncerti i sportski događaji su odgođeni.
Teško da je to stabilnost i sigurnost za koju je toliko Rusa glasalo birajući Putina prošle sedmice na predsjeničkim izborima.
Godinama je moćnik Kremlja predstavljan kao vođa koji može garantovati red u ovoj ogromnoj, turbulentnoj zemlji.
Ali Rusija danas izgleda nesigurnije i nestabilnije nego u bilo kom trenutku u Putinove 24 godine na vlasti.
Brutalni rat Kremlja u Ukrajini, koji je sada u svojoj trećoj užasnoj godini, skupo je koštao Ruse. Vojska ne objavljuje podatke o žrtvama, ali američke procjene pokazuju da je više od 300.000 Rusa ubijeno ili povrijeđeno.
Mnoge trupe mobilisane prošle godine još uvijek nisu rotirane sa fronta, što je izazvalo negodovanje zabrinutih rođaka i familije. Kako se rat odugovlači, među mnogim Rusima raste strah da će se pojačati slični napadi na zemlju.
U međuvremenu, udari ukrajinskih dronova i prekogranični napadi ruskih milicija sa sjedištem u Ukrajini koje se suprotstavljaju Kremlju nastavljaju se ubrzano.
Čini se da na ukrajinskom frontu ruske snage trenutno imaju vojnu inicijativu, ali loš učinak ruskih komandanata i naoružanja tokom rata podstakao je potpuno neočekivani tok nestabilnosti i unutrašnjeg neslaganja blogera i vojnih tvrdolinijaša koji su bijesni zbog nekompetentnost nadležnih.
Pobuna Wagnera
Prošlogodišnja pobuna Jevgenija Prigožina, vođe Wagnerove plaćeničke grupe koja je zahtijevala smjenu ruske vrhovne komande, bila je šokantan izazov vlasti Kremlja bez presedana.
Njegova smrt u misterioznoj avionskoj nesreći ubrzo nakon toga, trajno je uklonila svaku prijetnju Prigožina. Ali mogu se pojaviti i drugi nezadovoljni tvrdolinijaši.
Na isti način, nedavna smrt Alekseja Navaljnog, najistaknutijeg ruskog opozicionog lidera, trajno je ućutkala glasnog kritičara Kremlja. Ali hiljade onih koji su prisustvovali njegovoj sahrani u Moskvi, ili koji su izašli da glasaju na podnevnom masovnom skupu protiv Putina na biračkim mestima posljednjeg dana predsjedničkih izbora, ukazuju na bazu nezadovoljstva.
Ali sada je fokus čvrsto na očiglednom ponovnom pojavljivanju velikih terorističkih napada, koji nisu povezani s ratom u Ukrajini ili domaćom opozicijom Kremlju, piše CNN.
Da stvar bude gora, američke i druge zapadne vlade upozorile su početkom marta da obavještajci sugeriraju takav napad. Američki zvaničnici kažu da su mjesecima obavještavali Rusiju o mogućem napadu.
Ali iz nekog razloga, Putin je odlučio da ignoriše ovo, opisujući upozorenja kao „provokaciju… za zastrašivanje i destabilizaciju našeg društva“.
Možda je to bilo nepovjerenje, s ruskim odnosima na tako historijskom niskom nivou. Moglo je biti i da su američki obavještajci bili previše nejasni ili da nisu mogli djelovati.
Ali za lidera koji je Rusima obećao sigurnost i stabilnost, veliki napad na rusko tlo predstavlja još jedan snažan udarac.