Ko je kriv za napad i koliku je finansijsku štetu pretrpio Facebook zbog pada u utorak

featured image

6. mar 2024. 15:32

“Dopustite mi da vam kažem koja je razlika između Facebooka i svih ostalih, mi nikada ne padamo”, kazao je Mark Zuckerberg 2010. godine, u filmu The Social Network, autora Jessea Eisenberga, koji je za cilj imao prikazati ulogu i značaj tvorca Facebooka i njegove društvene mreže.

Kasno obraćanje javnosti

Da se kojim slučajem dokumentarac snimao jučer, kada su se Facebook, Instagram i Threads “srušili” na globalnom nivou, vjerovatno ne bi izgovorio ovu rečenicu. Metine društvene mreže bile su izvan funkcije između dva i tri sata (Facebook je prvi profunkcionirao), ali su ljudi širom svijeta bili u tolikoj panici, da je samo za dva sata Down detector – web-mjesto koje bilježi koje web stranice zbog određenih problema ne rade, zaprimio 650.000 prijava da Facebook ne radi, dok ih 150.000 prijavilo pad Instagrama.

Korisnici tri platforme su prijavljivali kako su automatski izlogovani sa Meta servisa, uz poruku da im je sesija istekla, nakon koje nisu mogli ponovo da se loguju. Instagram je s druge strane prikazivao greške vezano za Feed.

Foto: REUTERS/Dado Ruvic

Iako su mnogi očekivali da će se iz Mete odmah oglasiti zašto je došlo do pada njihove tri društvene mreže, objašnjenje je stiglo ipak sa zakašnjenjem, mišljenja su mnogi korisnici.

“Danas je tehnički problem prouzrokovao ljudima poteškoće u pristupu nekim našim uslugama. Riješili smo problem što je brže moguće, svima koji su bili pogođeni izvinjavamo se zbog eventualnih neugodnosti”, napisao je na X-u (nekadašnjem Twitteru u vlasništvu Elona Muska), Andy Stone, direktor komunikacija u Meti.

Elonu Musku pad Metinih mreža poslužio je za nove šale, Foto: Thilina Kaluthotage /Zuma Press/ Profimedia

Facebookovi problemi nekima su, poput naprimjer, Muska poslužili kao povod za nove šale.

“Ako čitate ovu objavu, to je zato što naši poslužitelji rade”, napisao je Musk na svojoj mreži X.

I dok Facebookovi direktori nisu davali objašnjenja zbog čega je došlo do pada njihove tri najpopularnije mreže, prostor bez objašnjenja bio je otvoren za spekulacije o tome šta bi mogao biti uzrok njihovog rušenja.

Prva sumnja je pala na DDos, kiberentičke napade uskraćivanjem usluge koje su navodno izvele tri grupe hakera: Skynet, Godzilla i Anonymous Sudan,dok su drugi sumnjali kako je sve povezano sa super utorkom.

Prekid u radu mreža se dogodio malo prije isteka roka u četvrtak za velike tehnološke kompanije da se pridržavaju novog Zakona o digitalnim tržištima Evropske unije (DMA). Nagađalo se da je Meta radila promjene kako bi se uskladila, što je moglo dovesti do grešaka u kodiranju koje su uzrokovale prekid rada. Moguće je, javljaju neki mediji, i to da je Meta istraživala promjene poput dopuštanja korisnicima da odvoje svoje Facebook i Instagram račune kako bi spriječili kombiniranje ličnih podataka za ciljane oglase. Uglavnom, još uvijek nema zvanične potvrde iz Mete da li je prekid i na koji način povezan sa Metinim pripremama za DMA.

Foto: REUTERS/Dado Ruvic

Pad dionica za 1,5 posto

Nema sumnje da je rušenje tri mreže prouzrokovalo i značajne finansijske štete. Navodno su Metine dionice odmah, nakon što je pad mreža postao javan, pale za 1,5 %, dok je  Međutim, od tada je pao za 1,6 %.

Stručnjaci su sada otkrili iznos novca koji je Zuckerberg izgubio zbog ovog velikog prekida rada. Direktor Wedbush Securitiesa, Dan Ives, rekao je za DailyMail.com da je 

Mark Zuckerberg je izgubio oko 100 miliona dolara prihoda u utorak ujutro zbog pada platformi širom svijeta, kazao je Dan Ives, direktor Wedbush Securitiesa za Daily Mial.