Ko god da pobijedi na izborima, pogrešno je očekivati kontrolu cijena nafte

Aktuelnosti Forbes 5. sep 2024. 10:42
featured image

5. sep 2024. 10:42

Prije nekoliko decenija, tokom predsjedničkih izbora, napravio sam politički bedž na kojem je pisalo „54 40 ili borba.“ To je bio slogan onih koji su željeli da SAD preuzmu cijelu teritoriju Oregona, koja danas obuhvata Oregon u SAD-u i Britansku Kolumbiju u Kanadi.

Kandidat Džejms K. Polk (James K. Polk) je prihvatio ovaj slogan, ali je nakon izbora pristao na razuman kompromis, praktično povukavši granicu ravno preko teritorije. Volim da zamislim kanadskog konjanika kako govori nekom losu da mora da ostane sjeverno od granice.

Poenta je da su izborna obećanja kao zamkovi sagrađeni na pijesku. Kandidati su ponekad ozbiljni, ali češće samo udovoljavaju određenom biračkom bloku.

Osim toga, nakon izbora, mogu biti ubijeđeni da je njihovo obećanje bilo nerealno, kao što je bio slučaj sa Džimijem Karterom (Jimmy Carter), koji je tvrdio da će povući američke trupe iz Koreje, ali je nakon preuzimanja vlasti bio uvjeren da to ne treba da uradi.

U drugim slučajevima, predsjednik nema moć da ispuni obećanje. Donald Tramp (Donald Trump) je rekao da će spasiti radna mjesta u industriji uglja, ali glavna prijetnja tim poslovima bila je konkurencija prirodnog gasa, a ne vladina regulativa. I naravno, bilo koje obećanje može naići na pravne i regulatorne prepreke. Ističe se pokušaj Džoa Bajdena (Joe Biden) da oprosti studentske dugove.

Dakle, razmatra se mnogo stvari koje su obećali ili razmatraju predsjednički kandidati u vezi sa naftom i gasom, ali za sada se fokusirajmo na napore da se promijene cijene energije.

Republican presidential candidate and former U.S. President Donald Trump reacts during a campaign rally in Schnecksville, Pennsylvania, U.S., April 13, 2024. REUTERS/Evelyn Hockstein

Donald Tramp je predložio smanjenje regulatornog opterećenja za naftnu industriju i predložio politiku „buši, samo buši,“ dok Kamala Haris (Kamala Harris) tvrdi da bi se borila protiv neopravdanog podizanja cijena, iako nije jasno da li to podrazumijeva kontrolu cijena nafte, kako su neki sugerisali.

Možda, da je Tramp bio ponovo izabran, Putin ne bi izvršio invaziju na Ukrajinu i cijena WTI nafte ne bi skočila za otprilike 25 dolara.

Ipak, uglavnom, ni on ni Džo Bajden nemaju mnogo uticaja na globalne cijene nafte, iako će, poput kralja Knuta koji naređuje plimi da se povuče, predsjednici često prisvajati zasluge za povoljne promjene.

Obično bih primijetio da niko ne misli da su kontrole cijena za naftu i gas dobra ideja, jer su bile diskreditovane 1970-ih godina, ali neki liberali su oživjeli tu ideju.

Nekada sam komentarisao da niko nije smatrao da su kontrole cijena nafte i gasa dobra ideja, jer su se diskreditovale 1970-ih, ali neki liberali su oživjeli tu ideju.

To me podsjeća na jedan uvodnik koji se pojavio u poslovnim novinama prije par decenija, napisan od strane dva ekonomista sa M.I.T.-a, sa naslovom koji je bio nešto poput „Karterove kontrole cijena nafte, loša ideja tada i sada.“

Vjerovatno je taj naslov smislio neki mladi urednik, koji je samo pretpostavio da bi samo demokrata uveo kontrole cijena, ali zapravo, kako je to naljepnica na branicima nekada govorila: „Nikson (Nixon) je taj.“ On je uveo opšte kontrole plata i cijena u ekonomiji, ali ih je brzo napustio – osim za naftu. (Cijene prirodnog gasa bile su regulisane na osnovu sudske odluke iz 1954. godine.)

U.S. Vice President Kamala Harris delivers remarks, during a campaign event focusing on abortion rights at the Hylton Performing Arts Center, in Manassas, Virginia, U.S., January 23, 2024. REUTERS/Evelyn Hockstein

Velika većina ekonomista smatra da su kontrole cijena generalno loša ideja, jer obeshrabruju proizvodnju i podstiču potrošnju, što stvara ili pogoršava nestašice. Jedan od mojih profesora političkih nauka rekao je da to u suštini znači raspodjelu zaliha prema vremenu umjesto prema novcu: niste mogli da platite više da biste dobili naftu, već ste morali da čekate u redu.

Ali Nikson je takođe promovisao energetsku nezavisnost, a kontrole cijena nafte su potkopale taj napor: niže domaće cijene, veća potrošnja i manje bušenja i proizvodnje.

Kada je predložena deregulacija cijena, mnogi aktivisti su tvrdili da bi ukidanje kontrola cijena omogućilo naftnim kompanijama da naplaćuju koliko god žele, što bi dovelo do drastičnog rasta cijena.

Međutim, kada je Regan (Reagan) oslobodio cijene, rezultat je bio više bušenja i proizvodnje, posebno prirodnog gasa, što je dovelo do dugog perioda viška i niskih cijena. Zapanjujuće je pomisliti da bi ekonomska teorija mogla biti tačna.

Foto: Shutterstock

Da li bi predsjednica Kamala Haris uvela neku vrstu regulacije cijena nafte i gasa?

Nadam se da ne. Mislim da je ovo više slučaj „Okupite uobičajene osumnjičene,“ kako je rekao Klod Rejns (Claude Rains) u filmu „Kazablanka.“

Svaki period visokih cijena nafte donosi visoke profite naftnih kompanija i pozive političara da istraže industriju zbog nepoštenog poslovanja i dizanja cijena. Čovjek se zapita da li svaka nova istraga samo mijenja datum na izvještaju ranijih komisija, od kojih nijedna nije pronašla značajne dokaze.

Događaji na Bliskom Istoku, u Venecueli, Kini i Rusiji su u ogromnoj mjeri odgovorni za skokove cijena, a čak i kada je bila najuticajnija, naftna industrija je imala minimalan uticaj u tim slučajevima, barem od nacionalizacije iranskih naftnih polja BP-a 1951. godine.

Dakle, iskreno, očekujem da, iako bi Haris mogla biti neprijateljski nastrojena prema naftnoj industriji (da se malo kladim na tu prognozu), uvođenje kontrole cijena je malo vjerovatno. Vjerovatnije je da će biti formirana još jedna komisija koja će istražiti situaciju, potrošiti mnogo papira na štampanje obimnog izvještaja prepunog stručnih mišljenja, ali na kraju iznijeti zaključke od male važnosti, kako bi to rekao Ezop.

Michael Lynch, saradnik Forbesa

Don’t Expect Oil Price Controls, No Matter Who Wins