Jordan na meti kritika javnosti: Zašto ste presretali iranske rakete?

featured image

3. okt 2024. 09:09

Iran je ispalio najmanje 180 projektila na Izrael, a jordanske vlasti su izjavile da su presrele ‘više projektila i dronova’.

Jordanske vlasti suočile su se s poplavom kritika u srijedu nakon što je vlada potvrdila da su njene snage prošle noći oborile iranske rakete usmjerene na Izrael .

Iran je u utorak kasno na Izrael ispalio najmanje 180 projektila, a projektili su osvijetlili noćno nebo iznad Tel Aviva i Jerusalema prije nego što se začuo zaglušujući zvuk velikih eksplozija.

Video snimci koje je vidio Middle East Eye pokazuju kako projektili pogađaju nekoliko dijelova Izraela, a čini se da je jedan eksplodirao u blizini sjedišta Mossada u sjevernom predgrađu Tel Aviva. Nije jasno da li je bilo oštećenja na objektu.

People gather to mourn following the death of Lebanon's Hezbollah leader Sayyed Hassan Nasrallah, in Tehran, Iran September 30, 2024. Majid Asgaripour/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS

Brojna mjesta udara također su identificirana širom centralnog Izraela, ali je izraelski vojni cenzor, kao pitanje politike, zabranio lokalnim i međunarodnim medijima da objave detalje o tačnim lokacijama koje su ciljane.

U saopćenju kasno u utorak, Jordanska uprava za javnu sigurnost potvrdila je da je njena protuzračna odbrana presrela projektile i bespilotne letjelice koje su krenule prema Izraelu.

“Kraljevsko jordansko ratno vazduhoplovstvo i sistemi protivvazdušne odbrane odgovorili su na brojne rakete i dronove koji su ušli u jordanski vazdušni prostor”, navodi se u saopštenju.

Jedan video koji je vidio MEE prikazuje oborenu iransku raketu ugrađenu u cestu na periferiji glavnog grada Amana. 

Nakon napada, jordanski zvaničnici su insistirali da je umiješanost kraljevine bila pitanje samoodbrane i zaštite njenog suvereniteta. 

“Pozicija Jordana je jasna i trajna da neće biti arena za sukobe ni za jednu stranu”, rekao je Mohammad al-Momani, glasnogovornik vlade i državni ministar za medijska pitanja, u izjavi, dodajući da je zaštita Jordanaca bila odgovornost kraljevstva “.

Ali ove primjedbe nisu dobro prošle u Jordanu, zemlji koja se može pohvaliti jednom od najvećih utočišta za palestinske izbjeglice. 

“Ako je Jordan prvi, zašto je uvučen u sukob koji nije njegov?” Iyad al-Rantsis, jordanski državljanin, rekao je za MEE.

“Zašto je jordanski građanin izložen opasnostima radi cionista i njihove sigurnosti?” rekao je.

„Štaviše, zašto Jordan iscrpljuje svoje snage i ekonomiju obarajući rakete koje nisu usmjerene na njega?“ dodao je.

Projectiles are seen in the sky after Iran fired a salvo of ballistic missiles, amid cross-border hostilities between Hezbollah and Israel, as seen from Tel Aviv, Israel, October 1, 2024. REUTERS/Ammar Awad

‘Odbrana Izraela’

Čini se da je prikazivanje Jordana kao saveznika i zaštitnika Izraela naljutilo mnoge druge u Amanu koji su mjesecima izražavali ogorčenje zbog rata u Gazi.

“Ono čemu smo svjedočili jučer je kontradikcija u pozicijama”, rekao je za MEE Mohammed al-Absi, član Partije demokratskog jedinstva (Wehda) i koordinator Pokreta otpora normalizaciji.

“Postojalo je narodno raspoloženje koje se radovalo iranskim projektilima koji pogađaju cionistički entitet [Izrael]. Međutim, obaranje iranskih projektila nije u skladu sa stavom naroda koji podržava otpor u Palestini i Libanu,” rekao je on.

“Ono što se dogodilo sa obaranjem projektila je nesretno, bez obzira da li ih je oborila jordanska ili strana protivvazdušna odbrana. Ove rakete nisu gađale Jordan, pa zašto ih onda obaramo?” dodao je.

Lamis Andoni, analitičar i komentator bliskoistočnih i palestinskih pitanja, složio se s tim da je Jordan, primalac američke pomoći koji rutinski sarađuje s Washingtonom, bio prisiljen intervenirati i djelovao pod američkim pritiskom.

„Jordanska vlada smatra prolazak projektila i bespilotnih letjelica preko njene teritorije kršenjem njenog suvereniteta, ali istovremeno ne smatra izraelske i američke avione koji prodiru u njen zračni prostor da bi udarili arapsku zemlju ili Iran kršenjem njenog suvereniteta. “, rekla je.

“Amerika ima za cilj da uvuče Jordan u puno učešće u odbrani Izraela unutar zapadnog saveza. Ovo je zvanično povuklo Jordan u odbranu Izraela”.

Iran's President Masoud Pezeshkian attends a press conference in Tehran, Iran, September 16, 2024. WANA (West Asia News Agency)/Majid Asgaripour via REUTERS.

Pristalice vlade brane odluku

Jordan je uspostavio diplomatske odnose s Izraelom 1994. godine i poznato je da te zemlje sarađuju na brojnim pitanjima regionalne sigurnosti koja se protežu izvan okupacije Palestine.

Ali, otkako je izbio rat u Gazi, sve veći broj Jordanaca je postao kritičan prema vladinom mirovnom sporazumu s Izraelom, uprkos tome što je Aman insistirao na prekidu vatre i više puta objavljivao svoje napore za distribuciju pomoći u opkoljenoj enklavi.

Krajem marta, hiljade Jordanaca je svake noći demonstriralo je u Amanu, a neki su pokušavali da upadnu u izraelsku ambasadu. A u septembru je Islamski akcijski front  (IAF), koji je predvodio velike proteste protiv rata u Gazi, ostvario značajan napredak na parlamentarnim izborima, osvojivši 32 mjesta u parlamentu od 138 mjesta u kojem već dugo dominiraju plemenske i provladine frakcije.

Ipak, neke provladine pristalice branile su odluku o presretanju projektila, rekavši da su one u skladu sa sigurnosnim interesima Amana.

“Ovi projektili su prešli jordanski zračni prostor bez koordinacije ili obavijesti kraljevstvu, a mi smo suverena država”, rekao je Nidal Abu Zeid, vojni stručnjak i politički analitičar, za MEE.

„Projektili koji su pali u Jordanu bili su kućište projektila, a ne eksplozivna bojeva glava, a to znači da su se sistemi protivvazdušne odbrane bavili projektilom koji je eksplodirao u vazduhu“, rekao je.

Analitičar je naveo da je neke od projektila oborila jordanska protivvazdušna odbrana, a druge izraelska “Davidova praćka”, ili američka protivvazdušna odbrana koja se nalazi u regionu i na nosaču aviona USS Dwight D Eisenhower.

„Stoga, ove rakete su oborene izvan jordanskog vazdušnog prostora u gornjim slojevima atmosfere, a zatim su pale u Jordan.”