Nakon pada Assada na redu je Sisi? Ahmed al-Mansour, egipatski borac u Siriji, prijeti svrgavanjem Vlade u Kairu
Arapske društvene mreže preplavljene su hashtagom ‘Tvoj je red, diktatore’, u kojem se tvrdi da će egipatskog predsjednika dočekati ista sudbina kao Assada.
Bio je relativno nepoznat do prije nekoliko sedmica, ali Ahmed al-Mansour je uspio razviti kult u svom rodnom Egiptu nakon što su sirijski pobunjenici srušili dinastiju Assad.
Egipatski državljanin koji je prvi počeo da se bori sa sirijskim pobunjenicima protiv Bašara al-Asada 2013. godine, Mansour objavljuje video zapise otkako su pobunjenici zauzeli Damask, pozivajući egipatskog predsjednika Abdela Fataha el-Sisija da odstupi nakon 12 godina na vlasti.
Koristeći hashtag “Tvoj je red, diktatoru”, frazu baziranu na sirijskom pokliču iz 2011. “Tvoj je red, doktore”, Mansour je skoro svakodnevno objavljivao sadržaj žaleći se na strašne političke i ekonomske prilike u toj sjevernoafričkoj zemlji.
“Stanje terora u kojem živimo Sisi zahtijeva našu inicijativu da ponovo zapalimo revoluciju”, rekao je Mansour u video snimku koji je nedavno objavio X.
Posljednjih mjeseci, Sisi, bivši vojskovođa koji je došao na vlast 2013. nakon što je izveo puč protiv prvog demokratski izabranog predsjednika Egipta Mohameda Morsija, suočava se s rastućim bijesom javnosti zbog pokolja koji se odvija u susjednoj Gazi, kao i zbog slabljenja ekonomije zemlje.
Egipat se, u kojem živi preko 109 miliona ljudi, bori sa rekordnom inflacijom i nedostatkom deviza otkako je Sisi preuzeo vlast, a spoljni dug se učetvorostručio na 164 milijarde dolara do decembra 2023.
Usred nemira, Sisi je u više navrata pokušavao da se oslobodi svake odgovornosti za nevolje u zemlji, a takođe je nastojao da se distancira od bilo kakvog poređenja sa Asadom.
U više govora je rekao da mu ruke nisu umrljane krvlju Egipćana niti je opljačkao bogatstvo nacije.
“Ako vaš predsjednik nije dobar, ako ima krvi na rukama ili ako je ukrao novac, trebali biste biti zabrinuti za svoju zemlju. Hvala Bogu, nijedno od ovih pitanja ne postoji”, rekao je Sisi u nedavnom govoru.
Drugi korisnici društvenih medija, međutim, koristeći Mansourov hashtag, rekli su da je u mjesecima nakon puča Sisi nadgledao moguće zločine protiv čovječnosti, jer su hiljade pro-Morsi demonstranata ili ubijene ili privedene u najgoroj epizodi policijske brutalnosti u zemlji u modernoj historiji.
Sisi je također krenuo u opsežnu akciju, uhapsivši oko 65.000 političkih protivnika – uključujući političare, demonstrante, novinare i aktiviste civilnog društva.
Sisi u strahu?
Nakon Assadovog svrgavanja, što je egipatska vlada prvobitno osudila, Kairo je navodno počeo sastavljati liste Egipćana koji su nakon početka ustanka odlučili otići i boriti se u Siriji.
Saudijski državni mediji, pozivajući se na egipatske izvore, izvijestili su da su neke od osoba sa spiskova navodno bile uključene u terorističke aktivnosti u Egiptu prije odlaska u Siriju.
Mansour, koji je od tada napustio pobunjeničku grupu Hay'at Tahrir al-Sham – koja je zauzela Damask – ismijao je postupke egipatske vlade, tvrdeći da se Sisi “plašio”.
“Sisi je sastavljao listu Egipćana koji se bore u Siriji. Imam nešto da mu kažem. Glup si. Bojiš se”, rekao je prkosni Mansour u videu u ponedjeljak.
Nakon objavljivanja videa, Arabi21 je izvijestio da su egipatske vlasti uhapsile nekoliko članova Mansourove uže porodice, uključujući njegovog oca i strica.
Nekoliko dana kasnije, u drugom videu na X, Mansour je postavio četiri ključna zahtjeva: ostavku predsjednika Sisija, uklanjanje egipatske vojske iz politike, oslobađanje svih političkih zatvorenika i povratak principima revolucije 25. januara 2011. godine.
Otkako je Mansour pokrenuo svoju kampanju na društvenim mrežama, egipatski zvaničnici su navodno bili toliko zabrinuti da je ministar unutrašnjih poslova nedavno održao sastanak s visokim sigurnosnim dužnosnicima i podigao sigurnosnu uzbunu u zemlji na najviši nivo.
Usred rastućih nemira, Ahmed Moussa, istaknuti pristaša Sisija, napao je Mansoura na njegovom X računu, prijeteći mu sudbinom Hišama Ašmavija, bivšeg vojnog oficira pogubljenog pod optužbom za izdaju i terorizam.
U međuvremenu, Nashat al-Daihi, još jedan Sisijev pristalica, kritizirao je Mansoura u njegovoj televizijskoj emisiji, označivši ga izdajničkim teroristom koji je pobjegao iz Egipta 2012. godine i pozvao na oružanu revoluciju poput one u Siriji.
Izvor blizak Mansouru rekao je za Middle East Eye da je uprkos pokušajima egipatske vlade da ocrni bivšeg stranog borca kao teroriste, Mansourova odluka da se zapravo uputi u rovove određena Sisijevim pučem i brutalnim obračunom koji je uslijedio.
Rekao je da je Mansour, koji je rođen u provinciji Aleksandrija, bio fakultetski obrazovan nakon što je studirao u Al-Azharu i pohađao Pomorsku akademiju, gdje je specijalizirao logistiku.
Izvor je rekao da će Mansour nastaviti studirati na Institutu za pripremu propovjednika i držati islamska predavanja na egipatskoj TV.
Napomenuo je da je Mansour doživio promjene nakon policijske torture i ubistva Khaleda Saida 2010. godine. Izvor je rekao da Mansour nije imao veze s Muslimanskom braćom ili bilo kojom političkom strankom nakon svrgavanja Hosnija Mubaraka, te da se masakr na trgu Rabia al-Adawiya pokazao kao ključna prekretnica.
“Mansour je učestvovao u zasjedanju u Rabia i svjedočio brojnim masakrima koje je izvršio vojni režim”, rekao je izvor.
U roku od dva mjeseca otišao je iz Egipta u Siriju kako bi se pridružio borbi protiv Assadove vlade, dodao je izvor.
Zabrinutost oko razvoja događaja u Siriji rezultirala je pojačanim mjerama sigurnosti koje su poduzele egipatske vlasti prema Sirijcima, uglavnom izbjeglicama, koji borave u Egiptu.
U Kairu, kada su pripadnici sirijske zajednice izašli na ulice da proslave pad Assada, privedeni su pod izgovorom da protestuju bez dozvole.
U međuvremenu, egipatske vlasti su navodno rekle putnim i avio kompanijama koje posluju u zemlji da ne dozvole sirijskim državljanima da uđu u Egipat s bilo kojeg mjesta na svijetu, osim onih koji imaju privremene boravišne dozvole.