Grčka je naglo povećala turističke takse, koliko će nas koštati od sada

LIFESTYLE Forbes Slovenija 4. jan 2025. 05:24 > 4. jan 2025. 05:25
featured image

4. jan 2025. 05:24 > 4. jan 2025. 05:25

U Grčkoj je dnevna turistička taksa povećana sa 1,5 eura na osam eura od aprila do oktobra. Boravak u lokalnim hotelima koštat će i do 15 eura po noći.

Posjeta Grčkoj bit će ove godine mnogo skuplja nego prošle, nakon što su vlasti povećale boravišnu taksu u smještajnim objektima i gradske takse, te uvele takse za krstarenje. Boravišne takse sada iznose dva ili osam eura, zavisno od sezone. Vlada namjerava da prikupljena sredstva iskoristi za obnovu infrastrukture pogođene elementarnim nepogodama, prenosi STA.

Dnevna boravišna taksa je povećana sa 0,50 eura na dva eura u mjesecima van glavne turističke sezone, dok u sezoni, između aprila i oktobra, sada košta osam eura umjesto 1,50 eura. Taksa za boravak u hotelima može dostići i do 15 eura po noći.

U hotelima sa jednom i dvije zvjezdice bit će dva eura između aprila i oktobra, što je za pola eura više nego prošle godine, a u hotelima sa tri zvjezdice poskupit će sa dva eura na pet eura. U hotelima sa četiri zvjezdice taksa će se povećati sa sedam na deset eura u glavnoj sezoni, a u najprestižnijim hotelima sa deset na 15 eura, navodi STA.

Vlada je uvela i takse za krstarenje. Očekuje se da će ove godine krstarenja u Grčkoj doći do procvata, premašivši brojku od osam miliona turista, što bi povećalo broj posjetilaca za petinu.

Grčka vlada odlučila je da uvede takse za krstarenja, koja veoma zavise od destinacije, zbog velikog opterećenja na nekim ostrvima i želje da se prikupi što više novca. Posjeta Santoriniju ili Mikonosu tako će koštati 20 eura, dok će posjeta drugim gradovima i ostrvima, uključujući Atenu i Krit, koštati pet eura dnevno.

Na primjer, 2023. godine 17.000 ljudi posjetilo je Santorini na kruzerima tokom dana sa najvećim prometom, dok na ostrvu živi 15.500 ljudi. Od ove godine, samo 8.000 dnevnih posjetilaca moći će da posjeti ostrvo svakog dana.

Kako se divljanje prirode pogoršava, grčka vlada želi da prikupi što više novca kako bi smanjila moguću štetu. Tome će, kako je objasnila, morati da doprinese i turizam, koji je jedan od stubova grčke privrede, prenosi STA.