Zašto je Rješenje o obustavljanju gradnje hidroelektrane na Uni – tajno?

featured image

7. sep 2024. 09:37

Gotovo 20 dana nakon što je Državni inspektorat objavio da je zabranio gradnju hidroelektrane na Uni, još uvijek nitko od prosvjednika i aktivista koji su upozoravali na problem – nije vidio Rješenje o zabrani. Htjeli bi vidjeti nekakve oznake o zabrani na toj lokaciji, a zanima ih i sadržaj rješenja o zabrani. Iz Inspektorata su na upit Forbesa Hrvatska odgovorili da procjenjuju treba li ono biti tajno i hoće li im ga dostaviti

Organizacije koje se protive projektu minihidroelektrane na zaštićenom dijelu rijeke Une obratile su se ovih dana medijima nezadovoljne nepotpunom komunikacijom Državnog inspektorata (DIRH).

Pritisak javnosti, medija i tih organizacija potaknuo je da Državni inspektorat, odnosno njegova inspekcija zaštite prirode, 19. kolovoza investitoru zabrani daljnje radove na hidroelektrani na Uni. No, to je cjelokupna javnost saznala samo iz priopćenja DIRH-a, a nitko nije vidio dokument.

Na to je upozoravala i Vladimira Mascarell iz Javnog dobra. Organizacije okupljene u grupu “Spasimo Unu” oglasile su se priopćenjem u srijedu, 5. rujna, da nisu uspjeli dobiti tekst Rješenja, a zanimalo ih je da li je inspekcija zatražila vraćanje gradilišta u prijašnje stanje.

Već smo pisali o tome da je stranka Javno dobro s napuštenog gradilišta uputila apel javnosti i Inspektoratu da se poduzmu koraci za sanaciju gradilišta, te da je posebno opasan improvizirani nasip od vreća napunjenih pijeskom.

Inspektorat procjenjuje može li objaviti Rješenje

Niti Zahtjev za pristup informacijama nije pomogao udruzi Una da od Državnog inspektorata dobije Rješenje u zakonskom roku od 15 dana. Forbesu Hrvatska je DIRH odgovorio kako su pružili točnu, potpunu i pravovremenu informaciju sukladno odredbama Zakona o medijima kao i sukladno članku 57. Zakona o Državnom inspektoratu.

Iako nisu naveli na koji stavak članka 57. misle, za pretpostaviti je da su to stavci 6. i 7. prema kojima je Državni inspektorat svu dokumentaciju uključujući rješenje dužan čuvati kao inspekcijsku tajnu.

Članak 57. Zakona o državnom inspektoratu; Screenshot: Zakon.hr

Ubrzo nakon odgovora Forbesu poslali su odgovor i udruzi Una, no ne identičnog sadržaja. Odvjetnica udruge Ajna Mujević za Forbes Hrvatska rekla je kako su njima iz DIRH-a odgovorili kako je povod produženju roka provođenje testa razmjernosti javnog interesa. Drugim riječima, Inspektorat procjenjuje je li interes javnosti u ovom slučaju važniji od zaštite investitora.

Inspektorat im je javio i kako redovito provjeravaju lokaciju te su utvrdili da Investitor poštuje zabranu.

Još nema oznaka zabrane

Zečji nasip koji lagano popušta; Foto: Grupa Spasimo Unu

Osim zbog toga što nisu dobile Rješenje, organizacije okupljene oko Une javnosti su se požalile kako gradilište s kojeg su strojevi otišli nije zapečaćeno niti postoji ikakva signalizacija o zabrani daljnjih radova ili dokument koji bi objavljivao na temelju čega se radovi zabranjuju. Građevinska ograda i dalje je postavljena, a narušen je zečji nasip koji pušta vodu i prijeti nastavku devastacije. Nagađaju da bi moglo doći do nekontroliranog izlijevanja vode i preusmjerenja toka rijeke čime bi došlo do uništenja sedrenih barijera.

Forbes Hrvatska inspekciji je poslao i dodatni upit o tome planiraju li na neki način označiti zabranu gradnje na lokaciji, no nisu odgovorili prije objave članka.

Investitorova kuća u Kaštelima nema potrebne dozvole

Podsjetimo, investitor u mini hidroelektranu je tvrtka Pipra čiji su vlasnici Saša Svalina i Pierre Vice Milutin. Radove na lokaciji je obavljala Svalinina tvrtka Starac uz koju se vezuje i milijunaš Josip Heit. Poslovni motivi za gradnju ove mini hidroelektrane nisu bili posve jasni, s obzirom da ona može proizvesti količinu električne energije dovoljnu za tek 12-ak kuća.

Po nekim nagađanjima, mini hidroelektrana otvara put prema izgradnji punionice vode. Tvrtka Starac prije dvije godine pokušala je dobiti koncesiju i za mini hidroelektranu na rijeci Jadro čijom vodom se opskrbljuje grad Split s okolicom. No, ona je dodjeljena zaštitarskoj tvrtki 007 Miletić čiji vlasnik već posjeduje jednu punionicu vode.

Emisija Provjereno otkrila je kako Svalina ima i kuću u Kaštel Stafiliću koja po mišljenju sudskog vještaka Gorana Mazije nema potrebne građevinske dozvole. Nakon upita Provjerenog inspektorat je proveo očevid i pokrenuo upravni postupak. Na donjoj fotografiji može se vidjeti Josip Heit pored bazena Svalinine vile.