Milijarda eura čeka Bosnu i Hercegovinu u Evropskoj uniji, a lista prednosti članstva za naše građane je poprilično duga
Proces pridruživanja EU može biti dugotrajan i zahtjevan, kao što to i osjetimo na vlastitom primjeru. Ovaj proces može biti i politički osjetljiv, s obzirom na složen politički i etnički kontekst Bosne i Hercegovine.
Od odluke Evropskog vijeća dijeli nas samo nekoliko sati. Lideri EU će danas zatražiti od Vijeća i izradu pregovaračkog okvira kako bi se ti pregovori i mogli otvoriti. EU promiče demokratiju, vladavinu prava i ljudska prava, što bi moglo doprinijeti smanjenju političkih tenzija i unapređenju institucija BiH.
Pridruživanje EU-u zahtijeva i usklađivanje državnih zakona i propisa s pravnim standardima EU-a. Kako javljaju iz Evropske komisije, naša zemlja je uradila više u godinu dana nego u cijeloj deceniji.
Predsjednica Evropske komisije, Ursula von der Leyen je rekla da je Bosni i Hercegovini, kao i drugim zemljama zapadnog Balkana, ponuđena integracija u okviru plana rasta EU u jedinstveno evropsko tržište. Članstvo u Evropsku uniju moglo bi otključati milijardu eura i povećati našu ekonomsku proizvodnju za 10%. Pristup fondovima je vezan za sprovođenje ekonomskih reformi. Posla je još mnogo pred nama!
No, svi smo složni u jednom, Bosna i Hercegovina pripada evropskoj porodici.
Prednosti članstva u EU i zašto težiti ka evropskoj budućnosti
Proširenje donosi mnoge prednosti za nove države članice, uključujući, prije svega, političku stabilnost i sigurnost za građane.
Svaka evropska država može se pridružiti EU ako ispunjava kriterijume za članstvo, poznate i kao kriterijumi iz Kopenhagena. Na primjer, zemlje koje se žele pridružiti moraju imati stabilne institucije koje mogu garantovati demokratiju, vladavinu prava, ljudska prava i zaštitu manjina.
Važan aspekt pridruživanja je i funkcionalna tržišna ekonomija i sposobnost države da se nosi sa konkurentskim pritiskom tržišta EU, kao i sposobnost preuzimanja obaveza iz članstva u EU, uključujući kapacitet za implementaciju svih zakona EU i pridržavanje ciljeva Unije.
Integracija u EU otvara tržište od preko 500 miliona ljudi za bosanskohercegovačke proizvode i usluge. To bi moglo potaknuti ekonomski rast, privlačenje stranih investicija i otvaranje novih radnih mjesta. Građani BiH bi imali potpunu slobodu da žive, studiraju ili rade bilo gdje u EU.
Građani BiH bi imali ista prava kao i svaki građanin EU. To može dovesti do unapređenja standarda u područjima kao što su zaštita okoliša, sigurnost hrane, zaštita potrošača i radnička prava.
Kao članica EU-a, Bosna i Hercegovina bi imala pristup različitim fondovima i programima EU-a namijenjenima razvoju regija, infrastrukture, obrazovanja, istraživanja i inovacija.
Naša zemlja bi također mogla sudjelovati u procesu donošenja odluka unutar EU-a, što bi moglo povećati njezinu političku težinu i utjecaj u međunarodnim odnosima.
Poseban proces za zapadni Balkan
Partneri na Zapadnom Balkanu prate jedinstveni proces proširenja koji se naziva proces stabilizacije i pridruživanja (SAP). Partneri koji su trenutno uključeni u ovaj proces su Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija.
Cilj SAP-a je politički i ekonomski stabilizirati ove partnere kako bi na kraju bili spremni za pridruživanje EU. EU to planira postići tako što pružanje finansijske pomoći omogućava lak pristup tržištima EU promovisanje saradnje između zemalja u regionu.
Evropska komisija je nedavno usvojila novi plan rasta za zapadni Balkan. Cilj ovog plana je pripremiti partnere Zapadnog Balkana za pristupanje kroz ekonomske reforme i ulaganja i donijeti neke od prednosti članstva u EU građanima u regionu.