Litijum iz BiH, izgleda, neće biti u baterijama za telefone i električne automobile
Velika bura podigla se posljednjih mjeseci u opštini Lopare. Istraživanja su otkrila postojanje litijuma, a mještane je uznemirila vijest o mogućem rudniku ove rude. Uslijedili su protesti, potpisivanje peticije i pitanje kakva je sudbina stanovništva ovog dijela Majevice?
Baterije za telefone i električne automobile namijenjene za svjetsko tržište, izgleda da se neće praviti od majevičkog litijuma.
Najavljivanom rudniku u Loparama vrata su zatvorena.
“Nema od toga ništa, to ne damo, mora se spriječiti to”, samo je jedna od poruka nezadovoljnih mještana.
Ipak, djelimično su upoznati sa načinom iskopavanja ove rude. S obzirom da je litijum u stijenama Majevice, neophodne su eksplozije, a potom i odvajanje sumpornom kiselinom. I sve to samo kilometar i po od naseljenog mjesta, što otvara prostor za dodatno pitanje.
“Sam način kopanja ove rude podrazumijeva sigurno i zagađenje životne sredine odnosno ubacivanja u vodene tokove odredjenih materija koje će značajno uticati i ugroziti životnu sredinu. Bitno je i šta će biti sa stanovništvom, da li će stanovništvo moći da živi u toj sredini. Koja je cijena koju ćemo platiti ovim putem to je ono što bi trebalo da se zna i da se oko toga pobrinemo i zabrinemo”, navodi Helena Stojić, članica PED Majevica.
A ta sredina trenutno obiluje voćnjacima, mljekarama, izvorima mineralnih, termalnih i banjskih voda. Načelnik Lopara, Rado Savić, navodi da su istraživanja vršena i u periodu od 1998. do 2003. godine, a potom 2012. i 2013. No, rezultati su tada bili negativni. Posljednji, koji su otkrili postojanje litijuma, za starosjedioce potpuno su neočekivani.
“I takvog rudnika nema u našem okruženju, u Evropi nije nam poznato da ima takav rudnik za eksploataciju litijuma koji bi se koristio za baterije. Nama je važan bezbjedonosni aspekt, da je to sigurno, a najsigurnije je ako tog projekta nema. Tada nema straha i bojazni”, smatra Savić.
Stoga su brojna udruženja sa područja Majevice i Semberije podnijela inicijativu resornom ministarstvu.
“Na osnovu prostornog plana Republike Srpske do 2025, gdje je Majevica predložena da bude zaštićeno područje tj park prirode, sto znaci strašno je to da mi umjesto da čuvamo sva bogatstva i da Majevica koja je puna prirodnih bogatstava bude park prirode, mi smo došli do toga da se otvara rudnik, i to ne bilo kakav rudnik, nego rudnik litijuma”, kaže Andrijana Pekić-Tešanović, Čuvari Majevice.
Na protestima koji su održani polovinom februara, 1.500 mještana Lopara glasno je reklo ne rudniku litijuma. Peticiju je potpisalo oko 3.700 ljudi. Međutim, i dalje strahuju da li će njihova riječ biti posljednja i odlučujuća.