Pesimistične ocjene Freedom Housea: BiH najlošije rangirana u regiji, a Srbija označena kao najmanje slobodna zemlja u Evropi
Globalna sloboda bilježi trend pada 18 godina zaredom. Politička prava i građanske slobode smanjene su u 52 zemlje svijeta, dok je samo 21 zemlja napravila napredak, pokazuje ovo novi godišnji izvještaj (period januar 2023-decembar 2023.) organizacije Freedom House “Sloboda u svijetu 2024: Narastajuća šteta od problematičnih izbora i oružanih konflikata”.
Zemlje Zapadnog Balkana djelimično slobodne
U izvještaju koji je obuhvatio 195 država i 15 teritorija, zemlje Zapadnog Balkana su označene kao djelimično slobodne, dok Hrvatska i Slovenija spadaju u slobodne zemlje. Bosna i Hercegovina je ovom prilikom najlošije ocijenjena zemlja u regiji, dok je Srbija registrirana kao zemlja sa najvećim padom sloboda u 2023.godini.
Ova pesimistična prognoza nastavak je prošlogodišnje, kada je za Srbiju zaključeno da je zemlja sa najvećim padom sloboda u protekloj deceniji. U novom izvještaju ona je rangirana na 114. mjestu, što pokazuje da je nazadovala za još tri poena.
Kao jedan od razloga zbog kojih se ovoga puta nalazi između Venecuele i Afganistana, i kao zemlja koja je doživjela najveći pad u Evropi u pogledu prava i građanskih sloboda, spominju se i izborne manipulacije u decembru 2023.godine.
Bolji uvid u pozicije zemalja iz ovog dijela Evrope, pružaju bodovanja na osnovu kojih su one i rangirane.
Crna Gora (69/100), Sjeverna Makedonija (67/100), Kosovo (60/100), Srbija (57/100), BiH (51/100). dok Hrvatska ima 83, a Slovenija 96 bodova, i jedine su dvije zemlje s prostora bivše Jugoslavije koje se u ovom izvještaju spominju kao slobodne zemlje.
Politička prava i građanske slobode pogoršani u 52 zemlje
Dok je Bosna i Hercegovina grupisana među zemlje koje su značajno nazadovale u protekloj deceniji, Crna Gora je označena kao zemlja u kojoj su evidentna najveća poboljšanja u Evropi. Ovoj pozitivnoj slici doprinijelo je ponovno funkcioniranje ustavnog suda zahvaljujući kojem gražani imaju priliku da brže postižu pravdu.
Crna Gora je svrstana u kategoriju „djelimično slobodne zemlje“, na osnovu ocjena u oblastima „politička prava“ i „građanske slobode“. Za oblast politička prava dobila je 27 od mogućih 40 bodova, a 42 od 60 za građanske slobode. Za obje oblasti dobila je za jedan bod bolju ocjenu u odnosu na prošlogodišnji izvještaj.
Od zemalja Evropske unije maksimalnih 100 bodova dobila je Finska, Švedska ima 99, dok je Mađarska završila sa 65 bodova. Ovaj rezultat čini je jedinom djelimično slobodnom zemljom u EU.
“Sve veći napadi na mogućnost suživota ljudi različitih političkih uvjerenja, etničkih pripadnosti i vjera dodatno su 2023., degradirali temeljne slobode i prouzrokovali znatnu ljudsku patnju, kako na spornim teritorijima, tako i u zemljama koje su vršile kontrolu nad njima”, navodi se u izvještaju te dodaje:
“Vojno osvajanje Nagorno-Karabaha od strane azerbajdžanskog režima dovelo je do zapanjujućeg pada slobode, dok je oružani sukob pogoršao ionako teške uvjete u Pojasu Gaze i regijama Ukrajine pod ruskom okupacijom, uključujući Krim i istočni Donbas. U Hong Kongu, Tibetu i Zapadnoj Sahari lokalno stanovništvo nije moglo ostvariti političko samoopredjeljenje, zbog čega su dodatno ugrožene njihove građanske slobode”.
Pogrešni izbori i oružani sukobi nedvojbeno nanose globalnu štetu slobodi i demokratiji. Međutim, Freedom House u svom izvještaju daje i opservaciju koja budi optimiza i nadu da, ukoliko budu crpile snagu iz različitosti i radile na izgradnji međunarodnih koalicija za podršku vlastitim normama i vrijednostima, demokratske snage još uvijek mogu zaustaviti trend pada globalne slobode koji dugo traje.