Ovaj startup želi da se bavi 3D štampom vojnih dronova na frontovima Ukrajine
Odbrambena tehnološka kompanija sa sjedištem u San Dijegu prikupila je 12 miliona dolara od kompanija poput Lokid Martina i zaključila ugovore sa Pentagonom za razvoj fabrike dronova veličine kontejnera za transport.
Ideja je plasirana u Ukrajini.
Dok traje rat Ukrajine sa Rusijom, inženjer Ijan Muceus posetio je Kijev u februaru. Fasciniran dronovima koji su bili ključni za odbranu nacije, bio je tu da sazna više o tome kako su se masovno proizvodili, što je bila dodatna inspiracija za njegov posao koji podržava Pentagon: Fajerstorm Labs.
Volodimir Zelenski najavio je planove za proizvodnju desetina hiljada dronova svakog mjeseca, a odnedavno i potpuno novo krilo vojske posvećeno njima. S obzirom na to da ruska invazija ulazi u treću godinu, zemlja bi mogla da postane poligon za testiranje novog proizvoda Fajerstorma: fabrika veličine kontejnera za transport koja može da proizvodi dronove spremne za rat za manje od jednog dana.
Fajerstorm ga naziva xCell i kaže da je dizajniran da se lako isporuči na prve borbene linije.
Tehnologija štampa okvir drona, koji se brzo može opremiti unaprijed konfigurisanim sistemima, motorima i nosivim teretom.
„Možete da napravite modifikacije kroz nekoliko sati ili dana“, kaže suosnivač i izvršni direktor Fajerstorma Dan Magi.
Fajerstorm je nedavno otvorio fabriku od 1.400 kvadrata u San Dijegu koja će se baviti 3D štampanjem dronova i izgradnjom xCells-a.
Magi očekuje da će fabrika proizvoditi više od 500 bespilotnih mašina svakog mjeseca.
U službi postizanja tog obima, Fajerstorm prikuplja rizični kapital. Kompanija je privukla 12,5 miliona dolara finansiranja, od čega tri miliona od Lokid Martin Ventures, vodeće kompanije u dva ugovora u 2023.
Kompanija planira da iskoristi taj novac za povećanje proizvodnje xCell-a i dva drona koja se mogu 3D štampati za manje od jednog dana: Tempest od 25 kilograma i El Ninjo od 4,5 kilograma, dizajnirana za više tajnih letova.
Veliko je pitanje koliko dronova može da proizvede Fajerstorm.
Evelin Buhatskij, izvršna partnerka u kijevskoj firmi rizičnog kapitala D3 koja podržava ukrajinsku vojsku, rekla je za Forbes da tek treba da vidi tehnologiju 3D štampanja koja je „konkurentna u proizvodnji velikih razmjera“.
Ali, decentralizacija proizvodnih kapaciteta mogla bi biti korisna u ratu u kojem su kompanije koje se bave proizvodnjom drona direktno pogođene ruskim udarima, dodala je ona.
Svakako se nadamo boljoj tehnologiji 3D štampanja, samo ne znamo da li će doći dovoljno brzo da utiče na ovaj rat, dodala je.
Fajerstorm još nije zaključio nijedan javni ugovor u Ukrajini, ali je pronašao pristalice unutar Pentagona.
U novembru 2023. sklopio je ugovor sa Ministarstvom odbrane vrijedan 3,8 miliona dolara za dizajn i proizvodnju modifikovanog drona Tempest.
Ugovor sa Vazduhoplovstvom vrijedan 1,3 miliona dolara potpisan u septembru finansira kompaniju za stvaranje jedinice xCell koja može da proizvodi dronove velikog dometa.
Magi je rekao za Forbes da se Fajerstorm nada da će proizvesti sve vrste dronova za Pentagon i njegove saveznike, posebno one koji mogu da nastave da rade u okruženjima gdje su signali pretrpani i piloti mogu da izgube vezu sa svojim uređajima.
Treći suosnivač, Čed Mekoj, bivši načelnik zajedničke komande za specijalne operacije vazduhoplovnih snaga, tvrdi da su dronovi kompanije već bolji od konkurencije u izbjegavanju radarske detekcije.
Tomas Bruster, novinar Forbes