Ova startup kompanija za kvantno računarstvo izaziva Google i IBM sa svježim tehničkim pristupom

TEHNOLOGIJA Forbes 13. nov 2023. 16:33
featured image

13. nov 2023. 16:33

Rashi Srivastava, novinar FORBES-a

Atlantic Quantum, koji je nastao iz istraživanja na MIT-u, razvio je novu vrstu kvantne arhitekture koja je lakša za skaliranje.

Atlantic Quantum, mladi startup koji gradi kvantne računare – mašine sposobne za naprednu i brzu obradu informacija – objavio je novo istraživanje krajem septembra koje pokazuje da arhitektura kola u osnovi njihovog kvantnog računara proizvodi daleko manje grešaka od industrijskog standarda koji se koristi u kvantnim računarima koje grade kompanije poput IBM-a i Googlea.

Iako su i dalje nekoliko godina udaljeni od primjene u stvarnom svijetu, kvantni računari mogu da se koriste za rješavanje određenih složenih problema brže i bolje od računara koje danas koristimo: od naprednog otkrivanja lijekova do izrade lakših baterija i dešifrovanja enkripcijskih protokola. Također, ima potencijal za primjenu u oblastima kao što su predviđanje vremena i prognoziranje promjena na berzi. Ali to može da se dogodi tek nakon što se prevaziđu neki značajni hardverski izazovi, kaže izvršni direktor Atlantic Quantuma Bharath Kannan, koji je prošle godine osnovao start-up na MIT-u i prikupio devet miliona dolara početnih sredstava.

Ključna komponenta koja leži u osnovi kvantnog računara je “kubit”, aluminijumsko superprovodljivo kolo ili “električni prekidač” izgrađen na silikonskim čipovima koji kodira informacije. Ali naučnici se bore da struktuiraju kubit koji može da se skalira do tačke gdje je bolji od konvencionalnog računarstva. Cilj Atlantic Quantuma je upravo to, i sve je bliži, kaže Kanan.

“Sa kvantnim računarstvom kakvo poznajemo, stvarno nije pitanje da li će kvantni računari biti u mogućnosti da to urade, već kada, i to je ono što treba da uradimo. Samo treba da se pobrinemo da ‘kada’ nije za 50 godina od sada”, kaže on.

Do sada, tehnološka arhitektura koju je prvi osmislio ovaj startup osigurava 99,9% tačnosti za dvokubitno kolo. Na kraju će biti potrebno nekoliko miliona ovih kola da rade zajedno kako bi se postigle brzine koje su brže od konvencionalnih računara – da biste imali osjećaj gdje se industrija trenutno nalazi, kvantni računar sa najviše kubita izgrađen do sada, od strane IBM-a, ima ih samo 433.

Suosnivač i vodeći istraživač Leon Ding kaže da su rezultati njegovog istraživanja značajni jer predstavljaju arhitekturu kubita koja je prva velika alternativa standardnim kolima koja se koriste od 2007. Pored toga, niže stope grešaka mogu da učine kvantne računare manje složenim i da zahtijevaju manji broj ovih kola. Sljedeći cilj za ovaj startup je povećanje broja kubita u jednom od svojih sistema uz zadržavanje manjeg broja grešaka.

Atlantic Quantum je takođe u septembru objavio ugovor vrijedan 1,25 miliona dolara sa Laboratorijom za istraživanje Vazduhoplovstva za izradu kvantnih procesora u svrhu nacionalne odbrane. Drugi nedavni uspjesi ovog rastućeg startupa uključuju njegovu prvu istraživačko-razvojnu laboratoriju u Cambridgeu, Massachussetts, gdje se njegovi kvantni računari napajaju iz kriogenih uređaja nalik lusterima, i u junu je otvorio kćerku-firmu u Švedskoj za izradu čipova. Osim toga, direktor Kanan kaže da će velike tehnološke kompanije poput IBM-a i Googlea teško moći da sustignu njihov dizajn, jer njegova kompanija kontroliše većinu ključnih patenata za njih.

“Vjerovatno bi trebalo, ali mislim, mi posjedujemo mnogo intelektualne svojine u vezi s tim, pa oni to ne mogu”, kaže on. “Nije tako lako, rekao bih, samo zamahnuti prstima i početi koristiti taj kubit… Tu leži mnogo naše ključne intelektualne svojine, jer imamo način kontrole ovih kubita koji je mnogo jednostavniji od standardnog.”

Rashi Srivastava

Ja sam novinarka koji pokriva tehnologiju s posebnim fokusom na tehnologiju za potrošače. Diplomirala sam na Školi za novinarstvo Univerziteta u Missouri-u sa magistarskom diplomom iz novinarstva u oblasti magazina, a prije toga sam stekala diplomu istraživačkog novinarstva na istom univerzitetu. Prije nego što sam se pridružila Forbesu, radila sam kao poslovni novinar u Missouri Business Alertu i pisac za hranu u Vox Magazine u Columbiji, Missouri. Takođe sam radila za Fondaciju Ewing Marion Kauffman i Startland News u Kansasu Citiyu.