Neuralink se priprema da ugradi čip u mozak drugog pacijenta
Kompanija Elona Muska za implante u mozgu, Neuralink, jednog dana će ljudima omogućiti „kibernetičke supermoći“ i omogućiti im da kontrolišu robote svojim umom, tvrdi ovaj tehnološki milijarder.
Musk je u četvrtak dao futurističku i nerealnu prognozu za sljedeće korake ove tajanstvene kompanije, nakon što je iznio rijetku novu informaciju i otkrio planove da ugradi uređaj kod drugog ljudskog pacijenta u „narednoj sedmici ili tako nešto.“
U prodaji bi mogao biti krajem sljedeće godine
„Mislim da su kibernetičke supermoći vjerovatne u budućnosti“, rekao je Musk u ranim jutarnjim satima u postu na mreži X, sugerišući da bi u budućnosti ljudi sa Neuralinkovim uređajem za interfejs mozga mogli potencijalno pokretati protetičke udove brže nego što su mogli prije nego što su izgubili ud.
Izjava milijardera uslijedila je nakon serije tvitova o budućim pravcima Neuralinka, za koje je tvrdio da će uključivati liječenje epilepsije i potpuno izlječenje paralize, nešto što je Musk rekao da je „težak problem, ali u konačnici rješiv“.
U budućnosti, korisnici će takođe moći koristiti Neuralinkov uređaj za kontrolu Teslinog humanoidnog robota, Optimusa, svojim mislima, tvrdi Musk. On je prethodno rekao da bi ovaj uređaj mogao biti u prodaji već krajem sljedeće godine i optimistično predvidio da će transformisati proizvođača električnih automobila u kompaniju vrijednu 25 biliona dolara.
Mask je otkrio da Neuralink planira da hirurški ugradi svoj eksperimentalni čip u mozgu kod drugog ljudskog pacijenta u „narednoj sedmici ili tako nešto“, uprkos hardverskim problemima sa prvim pacijentom, čiji se uređaj djelimično odvojio od mozga nekoliko nedjelja nakon operacije. Musk je rekao da se nada da će broj učesnika u testiranju uređaja dostići „visoke jednocifrene brojeve“ do kraja godine.
Musk je rekao da Neuralink takođe preduzima korake kako bi smanjio rizik od povlačenja implantata iz mozga kao što se desilo kod prvog pacijenta, uključujući oblikovanje lobanje kako bi uređaj bolje ležao, ubacivanje niti dublje u mozak i uklanjanje vazdušnih džepova ostavljenih unutar lobanje nakon operacije. Kompanija takođe razvija unaprijeđeni uređaj koji bi potencijalno mogao „udvostručiti širinu pojasa“ koju nudi trenutni model.
Muskove prognoze
Mnoge Muskove prognoze i ažuriranja treba tretirati sa zdravom dozom skepticizma. Milijarder je poznat po svojim hiperboličnim i često krajnje optimističnim predviđanjima o budućim pravcima čovječanstva, tehnologije i kompanija koje vodi, a mnoga njegova prošla predviđanja pokazala su se daleko od tačnih.
Rokovi i naprednija primjena tehnologija koje su još u relativnom začetku – kao što su implanti za interfejs mozga, robotika i potpuno autonomna vozila, ili „robotaksi“ – bili su posebno problematični za Maska u prošlosti. Iako je teorijski moguće kontrolisati robotski ud superljudskom brzinom ili preuzeti kontrolu nad Optimusom putem misli, ove stvari su daleko u budućnosti, posebno ako se koriste za poboljšanje kod zdravih pojedinaca, a ne kao medicinski tretman.
Slično, Muskovo uvjerenje da će Neuralink pomoći ljudima da se spoje sa vještačkom inteligencijom je moguće, ali je daleko u budućnosti. Čak i za bliže primjene poput liječenja ili izlječenja paralize, vraćanja vida – tehnologije koje Neuralink planira da pusti na tržište pod nazivima „Telepatija“ i „Vid“ – ili liječenja drugih neuroloških stanja kao što je epilepsija, važno je zapamtiti da je Neuralinkova tehnologija još eksperimentalna i odobrena je samo za upotrebu u pažljivo nadziranim kliničkim ispitivanjima.
Čak i ako sve bude išlo po planu za Neuralinkova ispitivanja, što je daleko od garantovanog, komercijalna upotreba čak i za ograničenu medicinsku primjenu vjerovatno je godinama udaljena. Stručnjaci su rekli za Forbes da nedostatak transparentnosti kompanije otežava procjenu kako se Neuralinkova tehnologija razvija i funkcioniše u stvarnom svijetu, a ažuriranja su često selektivna, ograničena po obimu i dobijena u rijetkim prilikama preko Muskovih prenosa uživo i tvitova.
Mask je rekao da bi Neuralinkov čip u mozgu mogao biti efikasniji i moćniji od trenutnog modela. Udvostručit će broj niti umetnutih u mozak sa 64 u trenutnom uređaju na 128, s tim da će svaka nit imati upola manji broj elektroda, sa 16 na osam, što bi trebalo da poboljša efikasnost ako su dobro postavljene u mozgu. Musk nije dao vremenski okvir kada bi takav uređaj mogao biti spreman za testiranje na ljudima ili šta Neuralink planira da uradi s njim.
„Ono što je iznenađujuće je da uopšte funkcioniše“, rekao je Musk o ljudskom mozgu. Mask je opisao mozak kao „biološki kompjuter“ koji „se smanjuje s vremenom kako starimo.“
Autor: Robert Hart, novinar Forbes
Elon Musk’s Neuralink Prepares To Implant Second Human Patient