Može li blockchain tehnologija ubrzati fanfikciju i zaštititi autore od prijetnji vještačke inteligencije?

TEHNOLOGIJA Forbes 11. okt 2023. 10:39 > 12. okt 2023. 11:31
featured image

11. okt 2023. 10:39 > 12. okt 2023. 11:31

Mitchell Martin, FORBES novinar

Stalno digitalno skladište Story Protocol za intelektualnu svojinu, omogućilo bi amaterima da daju doprinos u filmovima, knjigama, igricama i muzici. Također bi mogao da pruži i smjernice vlasnicima autorskih prava koji žele da se zaštite od vještačke inteligencije.

Internet je dao priliku fanfikcijama, olakšavajući autorima i čitaocima da pronađu jedni druge i da budu opčinjeni svojim omiljenim likovima. Vještačka inteligencija je ubrzala rast, omogućavajući laku animaciju i nudeći sopstvene prijedloge zapleta.

Sljedeći korak bi mogao da bude raj za ljubitelje fikcije. Šta ako bi obožavatelji Herculea Poirota ili Buffy Summers mogli da profitiraju od stvaranja novih priča i utiču na evoluciju voljenih likova i priča, umjesto da se oslanjaju na radove originalnih autora, kao neplaćeni rad za ljubav?

Seung Yoon Lee smatra da je to poželjno i neizbježno. Serijski preduzetnik sa diplomom Oxforda koji nikada nije radio puno radno vrijeme — i član Forbesove liste za Aziju 30 ispod 30 godina, iz 2016. — Lee je prikupio 54 miliona dolara finansiranja, uključujući 25 miliona dolara najavljenih u septembru za njegov startap Story Protocol. Finansiranje je predvodio teškaš među investicionim kompanijama iz Silicijumske doline Andreessen Horowitz i uključivalo je i Samsungovu jedinicu za ulaganja; impresario Bang Si-hyuk čija kompanija je menadžer korejskom dječačkom bendu BTS i sjevernoameričkim pjevačima Justinu Bieber i Ariani Grande; suosnivač TPG-a David Bonderman i kompanija Paris Hilton 11:11 medija.

Story Protocol je sistem skladišta zasnovan na blockchainu koji omogućava kreatorima da prihvate i podstiču publiku da doprinese. Proizvođači fanfikcije mogli bi da generišu ideje ili ponude autorizovane priče. Ova prilika obuhvata cijelu svjetsku industriju zabave i medija, za koju je računovodstvena i konsultantska kuća PwC, procijenila u junu da je imala 2,3 biliona dolara prihoda u 2022. Kombinacija filmova, televizije i streaminga donosi skoro 500 milijardi dolara godišnje prodaje, praćeno igrama (213 milijardi dolara), knjigama (66 milijardi dolara), kao i muzikom (61 milijardu dolara), gdje bi sistem Story Protocola mogao da bude koristan za remiksovanje pjesama.

Andreessen Horowitz, kompanija poznatija kao a16z, takođe je predvodila tiho prikupljen prvi krug početnog kapitala od 29 miliona dolara koji je objavljen u maju. „Njihova vizija za rješavanje nekoliko ključnih problema koji muče industriju medija i zabave je ono što nas je zaista ubijedilo da se više angažujemo – praćenje porijekla, katalogizacija intelektualne svojine i podsticanje remiksovanja i novih oblika kreativnosti“, kaže za Forbes Sriram Krishnan, generalni partner u a16z Kripto. Ni on, ni Lee, ne otkrivaju ukupnu procjenu vrijednosti start-upa, koju je do danas donijelo ovo finansiranje.

Sistem počinje sa katalogom za intelektualnu svojinu, koji je sličan GitHubu, servisu za saradnju i hosting za kompjuterske programe. Andreessen Horowitz je bio rani investitor kompanije, koja je sada u vlasništvu Microsofta.

Lee kaže da će skladište Story Protocola biti održavano na Ether blockchainu, obezbjeđujući globalni pristup mnogim vrstama intelektualne svojine – uključujući knjige, video i muziku – sa uslovima koji se regulišu ugovorima koji se samostalno izvršavaju. Lee, takođe poznat kao S.J. kaže da će to omogućiti brzu komunikaciju među saradnicima i može da izbaci tradicionalne posrednike iz jednačine. Oni koji registruju intelektualnu svojinu, ne moraju više nikada da komuniciraju sa servisom izvan toga, ali Lee kaže da će mnogi to željeti.

„Jednom kada je IP uhvaćen na blockchainu“, kaže Lee, „on daje vlasniku potpunu kontrolu, uključujući postavljanje uslova licenciranja ili uslove za remikse, u samo nekoliko klikova, umjesto da angažuje cijeli tim advokata”.

Te transakcije su jedan od načina na koji Story Protocol planira da zaradi novac, naplaćujući „mali procenat“ od svake upotrebe. Lee kaže da će registar biti besplatan. Za sada, kompanija radi na izgradnji svoje tehnologije, dodaje on, a druge prilike za profit mogu da nastanu „kroz zarobljene vrijednosti“, „omogućavanjem ekonomske aktivnosti“. Postoji „mnogo načina za prevođenje te vrijednosti, uključujući model koji su usvojili Ether i Bitcoin“ kreiranjem kriptovaluta, ali nije želio da pruži dodatne detalje.

Ono što njegovu ponudu čini aktuelnom je razoran efekat koji će imati brak vještačke inteligencije i sadržaja koji generišu obožavatelji, posebno na vizuelnu zabavu. AI će omogućiti da takav materijal raste „eksponencijalno u kvantitetu i kvalitetu”, napisao je Lee u mailu. To će nadmašiti mogućnosti vlasnika autorskih prava da kontrolišu upotrebu svog materijala. On ukazuje na lažne reklame koje pokreće vještačka inteligencija, zasnovane na izmišljenim likovima, kao što je nedavna reklama za luksuznu modnu kuću Balenciaga koja je zasnovana na seriji o Harryu Potteru, koja je dobila 10 miliona pregleda na Youtube, kao dokaz da je tehnologija gotovo spremna da se takmiči sa Hollywoodom.

Ono što je nekada bila supkulturna niša fan-fikcije i fan-arta, ograničena na nekoliko web stranica, preplaviće svaku glavnu društvenu mrežu, a cijena proizvodnje ‘dovoljno dobrog’ sadržaja ide prema nuli. Brendovi i vlasnici intelektualne svojine neće imati izbora, osim da brzo reaguju”, smatra Lee.

Skup investitora koji podržavaju Story Protocol ukazuju na to da bi Lee mogao da bude na tragu nečega.

“Vidimo da se neke od najkreativnijih ideja na internetu ne prevode u duže formate, kao što su filmovi i televizija. Danas vidimo mnogo ponovnih kreacija starih emisija ili serija stripova umjesto toga”, kaže Krishnan iz a16z. On to pripisuje strogom čuvanju mainstream intelektualne svojine „samo za čitanje“, uprkos multimedijalnim franšizama koje privlače neke od najzahtjevnijih i najmaštovitijih zajednica”. Milijarder David Bonderman iz TPG-a finansira Story Protocol za svoj račun. On poručuje za Forbes putem maila, da ulaže u ideju da intelektualna svojina treba da se promijeni. „Priručnik o tome kako napraviti sljedeću franšizu blockbustera i nabaviti originalne IP adrese se brzo mijenja. Niko ne zna šta će ostati”.

Ova brza promjena se djelimično odražava u poboljšanju i stvaranju AI slika, animacija i generisanju teksta, što zajedno ugrožava veliki poslovni model koji dominira proizvodnjom sadržaja, smatra Lee. Uskoro će ljudi moći da ih kombinuju tako da „možete da imate kompletnu priču sa vrhunskim ilustracijama i video snimkom od 30 sekundi za nekoliko sedmica, ako ne i dana”.