Inspirirali ih ratovi: Poznati američki startup-inkubator sada cilja odbrambenu tehnologiju

TEHNOLOGIJA Forbes 4. sep 2024. 09:09
featured image

4. sep 2024. 09:09

Startup-inkubator Y Combinator već dugo se vezuje za softverske kompanije Silicijske doline koje su digitalizirale društvo: Airbnb za godišnje odmore, Reddit za dijeljenje vijesti i informacija, Stripe za plaćanja. Ranije ove godine, inkubator je izdao poziv za novi sektor: obrambenu tehnologiju.

U kolovozu je ova poznata tvrtka objavila prvu investiciju u kompaniju za oružje, Ares, koja želi proizvoditi projektile za potapanje ratnih brodova koji bi bili manji i jeftiniji od onih koje proizvode tvrtke poput Lockheed Martina ili Raytheona. “Ovo je nevjerojatno tržište za startupove,” rekao je partner YC-a Jared Friedman za Forbes. “Dokazano je, a konkurenti su dinosauri.”

Usprkos dugoj povijesti suradnje s vojskom, poslovanje s Pentagonom i širenje obrambenih kompanija u Silicijskoj dolini često izaziva kontroverze. Godine 2018. Google je odbio obnoviti ugovor za sudjelovanje u vojnom projektu Maven, i to zbog glasnih prigovora svojih zaposlenika. Neka sveučilišta prekinula su veze s Palantirom 2019. godine nakon što su studenti prosvjedovali zbog povezanosti te tvrtke s agencijom za kontrolu granice ICE. Ove godine, AI odjel Googlea, DeepMind, pozvao je kompaniju da prekine vojne ugovore.

Utjecaj ratova, od Ukrajine do Bliskog istoka

Ipak, ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku, kao i sve veće tenzije u odnosima SAD-a i Kine i rast kompanija za oružje poput Andruila pomogli su ubrzati ulazak Y Combinatora u sektor obrane. To je samo posljednji znak seizmičke promjene prema pružanju podrške vojsci. “Nije da smo se sada dubinski predomislili,” kaže Friedman, koji je prije pridruživanja inkubatoru bio jedan od osnivača kompanije Scribd. “Osnivači su se predomislili. Oni su ti koji sada žele pokretati te vrste kompanija.”

Jaz između postojećih kompanija koje proizvode za vojsku, poput Lockheed Martina (tržišna kapitalizacija: 133 milijarde dolara) i startupova poput Aresa koji je od YC-a dobio 500.000 dolara, ogroman je. Međutim, sve veći broj kompanija u koje ulaže Silicijska dolina želi proizvoditi jeftinije projektile brže od obrambenih divova koji žele milijarde od ugovora s Pentagonom.

Bilo je tu i grešaka. Mach Industries, koji je prikupio više od 80 milijuna dolara od investitora poput Bedrock Capitala i Sequoije, imao je mnogo nezgoda tijekom proizvodnje, kao i neuspjeha po pitanju sigurnosti proizvoda, uključujući i jedan gotovo fatalni incident. Iz kompanije je u svibnju rečeno kako sada rade na proizvodnji krstareće rakete koja će “svoju ulogu ostvarivati za manje od 25 posto troška” trenutnih proizvoda.

Suosnivač i izvršni direktor Alex Tsang dosjetio se ideje za osnivanje Ares ranije ove godine kada je vidio poziv za informacije koji je izdao zapovjedni ured američke ratne mornarice, tražeći od industrije savjete za “brzi razvoj, prototipe i slanje oružja” za borbene avione koje ne bi koštalo više od 300.000 dolara i može se proizvoditi po stopi od 500 jedinica godišnje.

Tvrtka Ares nedavno je u pustinji Mojave testirala prototip svojeg projektila / FOTO: Ares via FORBES

Tseng je prethodno radio u timu za autonomnu vožnju proizvođača Rivian, a drugog suosnivača tvrtke Devana Plantamuru upoznao je u startupu za protutenkovske projektile Longinus. Ta kompanija zatvorena je nakon tek nekoliko mjeseci jer im je ponestalo novca.

Kada je Y Combinator izdao poziv za kompanije za obrambenu tehnologiju, Tseng je jedva dočekao takvu priliku. Zajedno s Plantamurom je dizajnirao i uspješno lansirao prototip projektila u samo 11 tjedana.

Do kraja sljedeće godine – nove kompanije

Još je rano – kompanija nije osigurala nabavu potrebnih dozvola za eksplozive i vatreno oružje – ali nakon prošlotjedne objave, Ares je dobio nove investicije, kao i potencijalne klijente, kaže Plantamura. On i Tseng oprezni su oko sigurnosnih problema koji su stvorili prepreke za druge u ovom sektoru. “Silicijska dolina ima tu neku mantru, ‘budite brzi i lomite’,” kaže Tseng. “U ovom slučaju, zbilja ne želimo polomiti krive stvari. Govorimo o projektilima.”

Friedman iz Y Combinatora nada se da će kompanija privući još interesa od poduzetnika u sektoru obrambene tehnologije. “Do kraja sljedeće godine se nadam da ćemo vidjeti nove kompanije za obrambenu tehnologiju,” kaže, “i dokazati da Andruil nije jedini koji ovako nešto može postići.”

Autor originalnog članka: David Jeans, Forbes
Link: Y Combinator Leaps Into Defense Tech With Missile Company Investment
(Prevela: Nataša Belančić)