Budućnost pred vratima: Hipersonični putnički avion letiće od Njujorka do Tokija 90 minuta (VIDEO)
Hipersonični putnički avion koji bi mogao da putuje šest puta brže od brzine zvuka je u fazi razvoja. Njegov motor biće testiran sljedeće godine na dronu.
Startap kompanija Venus Aerospace sa sedištem u SAD-u prošle godine je najavila program aviona pod nazivom Stargejzer.
Sada je, prvog dana oktobra, otkrila detalje revidiranog aviona za koji se nada da će jednog dana prevoziti putnike na relaciji od 10.800 km, od Njujorka do Tokija, za oko 90 minuta.
Relacija od 8.900 km, od Pariza do San Franciska, trajala bi još kraće, na niskoj svemirskoj visini od 52.000 metara.
Stargejzer, koji će postizati brzinu od 7.400 km/h, moći će da poleće sa konvencionalnih aerodroma. Sa aerodroma će poletjati standardnom brzinom za putničke avione, a potom će inovativni motor dizati letjelicu na veliku visinu i omogućiti da krstari brzinom od četiri Maha. Ranije je najavljivano da bi motor mogao da postigne i brzinu do devet Maha.
Pogled na svemir i zvezde
Ime Stargejzer je dobio imajući u vidu da će putnici na planiranoj visini imati pogled na svemir i zvijezde.
Stargejzer je u fazi razvoja od kada je Venus Aerospace osnovan 2020. U kompaniju je dosad uložilo najmanje 15 fondova kapitala što je omogućilo razvoj motora. Dosad su prikupili 70 miliona dolara.
Jedan od osnivača kompanije, Endru Duglbi, rekao je da tim želi da zadrži prozore u dizajnu zbog pogleda putnika na velikim visinama. On je kompaniju Venus Aerospace osnovao sa suprugom Sarom. Centrala je u Hjustonu, Teksas.
Za sebe kažu da su prvi proizvođač hipersonične letjelice koja može da se koristi višekratno, kao i da su uspeli da značajno smanje troškove transporta.
Kompanija ima ugovor sa NASA za isporuku dijelova motora za istraživanje i razvoj koje sprovodi američka svemirska agencija. Zajedno su obavili testove na motoru Venus Aerospace-a.
Međutim, hipersonični putnički avion će moći da primi samo 12 putnika, što sugeriše da će cijene putovanja biti visoke. Moći će već za 30 minuta po slijetanju da bude spreman za povratni let.
Pored novog dizajna aviona, kompanija je najavila i plan da ga pokreće sopstvenim motorom pod nazivom Venus Detonation Ramjet.