Planeta gori: Globalne temperature po prvi put prešle kritični prag
Piše Siladitya Ray, novinarka FORBES US
Prosječna globalna temperatura nakratko je prešla kritični prag od 2 stepena Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa vjerovatno po prvi put u historiji, naglašavajući globalno zagrijavanje bez presedana za koje naučnici upozoravaju da će imati nepovratne i katastrofalne posljedice za našu planetu.
Prema podacima Kopernikus službe za klimatske promjene (C3S) Evropske unije, prosječne temperature Zemlje za sredinu novembar bile su 2,06 stepeni Celzijusa više od predindustrijskog prosjeka.
Samantha Burgess, zamjenica direktora pri Kopernikusu, rekla je prema najboljoj procjeni agencije da je ovo prvi put da je naša planeta vidjela prekoračenje od kritičnih 2 stepena.
Prosječna globalna temperatura je također bila 1,17 stepeni Celzijusa iznad normalne u poređenju sa 30-godišnjim referentnim periodom od 1991. do 2020. godine, dodala je Burgess.
Pariški sporazum iz 2015. koji su potpisali globalni lideri složili su se da će raditi na ograničavanju porasta globalnih temperatura na između 1,5 i 2 stepena Celzijusa u poređenju sa predindustrijskim nivoima — uz povećanje od 1,5 stepeni kao preferirano ograničenje. Naučnici su od tada upozorili da će nepoštovanje cilja imati katastrofalne posljedice na planetu, uključujući ekstremne vremenske prilike, značajan porast nivoa mora i velike suše. No ove brojke ne znače da je Pariški sporazum propao, jer je to samo jedinstvena i kratka pojava. Ali to bi moglo poslužiti kao snažan znak upozorenja o tome koliko brzo temperature rastu.
2023. će biti najtoplija godina u 125,000 godina
Ranije ovog mjeseca, C3S je objavio da će 2023. gotovo sigurno postati najtoplija godina u zabilježenoj historiji. Globalna prosječna temperatura od januara do oktobra ove godine je najviša zabilježena — 0,10 stepeni Celzijusa viša od najtoplije kalendarske godine do sada, 2016.
Nakon kombinovanja svojih podataka sa historijskim podacima Međuvladinog panela UN-a za klimatske promjene, C3S je rekao da je utvrdili da će 2023. biti “najtoplija godina u posljednjih 125.000 godina”. Naučnici agencije EU bili su posebno zabrinuti koliko su globalne temperature bile više u 2023. u odnosu na 30-godišnji referentni period od 1991. do 2020. godine.
Izvještaj o oktobarskim ekstremnim temperaturama prati najtoplije ljeto u historiji, koje je izazvalo ekstremne vremenske prilike širom svijeta.