Ovo su trendovi za njegu lica za 2024. godinu
Prirodna ljepota se vraća na velika vrata, a trendovi na internetu, kada je riječ o njegi lica, sve više uzimaju maha. Popularnost proizvoda za njegu sa prirodnim sastojcima jasno ukazuju na to da se trendovi u kozmetičkoj industriji okreću očuvanju sjajne i njegovane kože.
Ubrzan način života mijenja i same trendove velikom brzinom. Tim povodom, pitali smo bjuti i skin influenserku Milicu Stojilković šta je to danas popularno u industriji za njegu ljepote.
„U posljednje vrijeme, na primjer, primjećujem da peptidi polako postaju popularni i da je sve veće interesovanja za ovaj sastojak. Takođe retinol je jedan od aktuelnih sastojaka i trend koji je opstao duže nego drugi. S jedne strane je ovo dobro, jer je retinol sastojak koji je zaista dugo naučno ispitivan i čije je dejstvo potvrđeno. S druge, one loše strane, primjećujem da se uveliko griješi u upotrebi“, ističe Stojilković.
Uloga pomenutih sastojaka je višestruka. Osim što su u bjuti industriji prepoznati kao efikasni u borbi protiv starenja i pojave bora, ovi elementi imaju ulogu u regeneraciji kože oštećene od sunca, ali i poboljšanju teksture same kože, jer podstiču proizvodnju kolagena.
Iz DM drogerije kažu da već uveliko vlada interesovanje za efekte i porijeklo sastojaka kozmetičkih proizvoda, a kupcima je veoma važno da znaju da su proizvodi kreirani na prirodnoj bazi, prema odgovarajućim ekološkim standardima.
„Posebno ističu činjenicu da im je bitno da ne sadrže čisto sintetičke mirise, boje i konzervanse i da nisu testirani na životinjama. Osim toga, ovi proizvodi su mnogima omiljeni i zbog svojih hranljivih sastojaka, među kojima su takođe vrlo važni serumi i čistači za lice“, kažu iz DM-a.
Najviše se, kažu, kupuju serumi za njegu lica sa aktivnim sastojcima poput niacinamida, koji pomažu u borbi protiv hiperpigmentacije, akni i obnavlja zaštitnu barijeru kože.
„Tu se ubrajaju i proizvodi sa vitaminom C, koji hidrira i poboljšava elastičnost kože, utiče na smanjenje crvenila i hiperpigmentacije. Kako je retinol veoma popularan zbog svojih višestrukih uloga u medicini i kozmetologiji, serumi/kreme sa ovim sastojkom najčešće se biraju zbog njegovog svojstva za redukciju bora, podmlađivanje kože kao i tretiranje akni i ožiljaka“, navode u mejlu dostavljenom redakciji Forbes Srbija.
Sunčica Vujašević, koja je po struci estetičar kozmetičar, kaže za Forbes Srbija da se trendovi u njezi lica mijenjaju i da nije loše isprobati nešto novo i popularno, ali da se, kao i u modi, tako i u njezi lica, držimo svog stila, odnosno, proizvoda za naš tip i stanje kože.
„Trenutno je popularna suplementacija kolagenom u različitim oblicima – tečni kolagen, tablete, prah u kesicama i slično. Kolagen kreće da opada nakon 25. godine, ali je i dalje prisutan u velikim količinama. Poslije 35. godine možete krenuti sa suplementacijom. Smatram da nema potrebe krenuti ranije, osim ukoliko nemate problema sa opadanjem kose ili slabijim noktima. Ukoliko planirate da krenete sa suplementima kolagena, naoružajte se strpljenjem jer je najčešće potrebno bar dva mjeseca da biste vidjeli prve rezultate“, kaže Stojilković.
Pažnja usmjerena ka nedostacima
Zagađenje vazduha, hrana puna aditiva i konzervansa i neizbježan stres, Sunčica izdvaja kao jedne od najčešćih razloga za pojavu ozbiljnih problema sa komedonima i aknama koje moraju ozbiljno da se tretiraju.
„Svako obraća najviše pažnje na ono što smatra najvećim nedostatkom. Mislim da smo malo postali prestrogi prema sebi i svom fizičkom izgledu, vjerovatno pod uticajem društvenih mreža. Kako riješimo neki problem, tako primjećujemo neki manji i tako upadamo u krug nezadovoljstva. Pravilnom i izbalansiranom njegom možemo da održavamo tonus i zdravlje naše kože, čime ćemo odložiti, ali ne i potpuno zaustaviti neminovno starenje“, kaže Sunčica.
Milica primjećuje povećanu potražnju za upotrebom seruma, dok za njegu usana, regije oko očiju, ali i tijelo kaže da se često preskače, zanemaruje i zaboravlja. Ipak, da bi se postigao „idealan“ izgled kože, sagovornice Forbes Srbija preporučuju da se u rutini kombinuje odlazak kod kozmetičara uz svakodnevnu kućnu njegu.
„Kozmetičar bez kućne njege vam neće donijeti ništa na duže staze. Dok kućna njega uz kozmetičara i tretmane može donijeti bolje i vidljive rezultate. To dovodi do toga da bi bila idealna kombinacija kozmetičara i kućne njege, ali to nije nužno. Ja glasam za dobru kućnu njegu prije svega“, smatra Milica.
Pozitivne strane odlaska kod kozmetičara ogledaju se u tome što u konsultacijama sa stručnjacima možemo da odredimo šta je najprijemčivije za naš tip kože, koji nam kasnije mogu pomoći i u svakodnevnoj, kućnoj njezi.
„Danas postoji ogroman broj proizvoda na tržištu i mislim da je bolje da vam stručno lice preporuči proizvod nego da guglate i tražite preporuke na Instagramu i Tiktoku. Kozmetologija je ozbiljna nauka, nemojte da podlegnete instant savjetima influensera jer nije sve dobro svakome. Svaki tip kože je priča za sebe. Pronađite stručnog kozmetičara i dobićete tretman kojim ćete dubinski regenerisati kožu, ali i savjet stručnjaka za pravilnu njegu lica“, kaže Vujašević.
Da trendove ne oblikuju samo influenseri, svjedoče i oni koji su dio njih. Ekspanzijom društvenih mreža, trendovi se brže šire, a „trend seteri“ su sada i obični ljudi.
„Danas svaka objava može da postane viralna. Takođe, trendovi se smjenjuju brzinom svjetlosti, jer ljudi žude za nečim novim i neviđenim do sada. Ipak, to ne znači da su date informacije i trendovi ispravni i zasnovani na naučnim činjenicama“, kaže Milica.
Ona dodaje i da je „posao influensera“ da daju iskren utisak o nekom proizvodu, što ne znači uvijek nužno da će određeni proizvod odgovarati svakome.
„Pogledajte i oko sebe. Koliko često se desi da se vama dopadne neki proizvod, a vašoj prijateljici ne, ili obrnuto. Moj savjet je kritički pristupiti i provjeriti informaciju koju vidite na internetu, izbjegavati trendove koji podrazumijevaju nanošenje na lice sastojaka iz kuhinje jer ne pravimo tortu, kao i isprobavanje baš svakog proizvoda koji je trenutno viralan“, navodi Milica.
Nepravilnom kombinacijom do neželjenih efekata
Nije samo odabir proizvoda ključan kada je riječ o njezi lica. Stručnjaci ukazuju da njihova nepravilna kombinacija može da dovede do neželjenih efekata, poput iritacija i isušivanja. Sve to često stvara ozbiljne posljedice, ali i potrebu za odlaskom kod dermatologa.
„U kombinovanju krema možete da pogriješite ukoliko koristite više preparata koji sadrže alfa hidroksi kiseline ili proizvode za tretiranje akni i isušivanje. Kod ovakvih proizvoda treba biti oprezan u kombinovanju jer vrlo lako može doći do isušivanja i oštećenja zaštitne barijere kože“, kaže Sunčica.
Ovakve greške se, kaže, izbegavaju korišćenjem seruma koji sadrže aktivne komponente poput retinola, voćnih kiselina za lice ili vitamina C.
„Nakon toga uvijek koristite kremu koja je isključivo za hidrataciju. U ovakvoj rutini biste imali serum koji bi tretirao nedostatke na koži i kremu koja bi hidrirala i održavala barijeru kože očuvanom. U tom slučaju nema greške“, dodaje Sunčica.
Stručnjaci kažu i da je redoslijed nanošenja proizvoda veoma važan i da ih treba nanositi od rijeđih ka gušćim teksturama.
„Neka opšta pravila su ne miješati kiseline i retinol, retinol i vitamin C, vitamin C i kiseline, dok niacinamid, ceramide, glicerin, hijaluronsku kiselinu možemo da kombinujemo uz sve“, kaže Stojilković.
Tri najveće greške su, kažu sagovornice Forbes Srbija, nekonzistentost u rutini, čišćenje lica manje od jedne minute i često mijenjanje proizvoda, pri čemu se često očekuje da rezultati budu vidljivi „preko noći“.
„Tri najveće greške koje mogu da naprave najveći problem na licu bile bi: gelovi za čišćenje lica koji isušuju kožu – ukoliko osjetite zatezanje lica nakon umivanja, potreban vam je blaži gel i bolja hidratacija; korištenje previše proizvoda i previše aktivnih sastojaka. Moj savjet je imati tri ili četiri proizvoda, ali kvalitetna. Nemojte čačkati lice – od male akne ćete napraviti veliku fleku koja će biti duže tu nego prethodna akna“, zaključuje Sunčica.
Proljetna njega za 2024. godinu
Godišnje doba diktira način njegovanja lica. Savjet je da se, početkom proljeća teže i masnije kreme zamjene onim koje će hidrirati kožu. Osim toga preporučuje se i upotreba krema sa zaštitnim faktorom i seruma bogatih antioksidansima, poput vitamina C i E.
„Neke opšte smjernice su sljedeće: koristite i obnavljajte SPF 50+ u toku dana. Ukoliko niste sigurni da li pravilno koristite SPF i fizičku zaštitu od sunca, prekinite sa korištenjem retinola. Takođe, pređite na laganije teksture krema, a ukoliko želite i imate potrebu, uključite serum sa antioksidansima u jutarnju rutinu prije SPF-a“, kaže Milica.