Osnivačica Simba Fit&Play fitness studija otkriva kako je program vježbi za mame postao ozbiljan biznis

featured image

4. jan 2024. 12:24

Nikolina Oršulić, Forbes Hrvatska

Groznica vježbanja zahvatila je Hrvatsku. Teretana i fitness studija u hrvatskoj metropoli ima na svakom koraku, a na tom se tržištu vide i prvi simptomi “mama groznice”. Ponuda treninga za trudnice i porodilje u velikom je porastu. Program namijenjen majkama pokrenula je i Simona Papec Garaj, vlasnica Simba Fit&Play fitness studija. Na njezine treninge uz majke su dobrodošla i djeca, a program je pravi hit.

Kaže se kako je biti mama najvažniji posao na svijetu, a ponekad majčinstvo može biti i poticaj za novi posao. To se čak dvaput dogodilo Simoni Papec Garaj, osnivačici fitness studija Simba Fit&Play, koja je prilikom prve trudnoće odlučila raskinuti s dotadašnjim poslom, a nedostatak raznovrsnije ponude treninga za trudnice nagnao ju je da se u svom poduzetničkom pothvatu usmjeri na žene. Druga trudnoća potaknula ju je da pokrene poseban osmosedmični program treninga Simba mama koji se pokazao kao pun pogodak.

Zatrudnjevši prvi put i pokušavajući pronaći program vježbi koji bi odgovarao njezinim potrebama “nabrijanog zeca”, kako to uz smijeh opisuje, što nisu zadovoljavali klasični prenatal yoga i pilates programi, tada još duboko ukorijenjena uronjena u biznis turističke animacije u kojem je provela više od desetljeća, Papec Garaj je shvatila kako će taj deficit ponude pokušati ispraviti. Oduvijek je sanjala da će imati nešto svoje što će uključivati sport, fitness i djecu, ali vizija kakva će to priča biti nije joj bila sasvim jasna, a sada je zahvaljujući njezinoj trudnoći sve dobilo smisao. Ipak, valjalo se malo strpjeti.

Svoju je potragu za prigodnom fizičkom aktivnosti uspješno okončala upisavši se kod trenerice Maris u Zumbalice na Šubićevoj gdje je “odzumbala” svoju prvu trudnoću. “Tad se dogodio taj aha-moment kad sam počela razmišljati što bih ja mogla ponuditi ženama u trudnoći i nakon poroda. Krenula sam zapisivati ideje na papir. Na porodiljskom odsustvu dala sam otkaz kao animator i počela raditi kao fitness trener u centru za ples i rekreaciju Alegriji na Remetincu što mi je omogućilo da se nastavim razvijati.

No, preselili smo se i bilo je vrijeme za nove početke”, prisjeća se trenerica koja je došavši na Sigečicu prvo u prostorijama Mjesne zajednice dvaput tjedno vodila zumbu, a kasnije i pilates. S tadašnjom predsjednicom Mjesne zajednice organizirala je petkom i mini partyje za djecu na šetnici koju u tom zagrebačkom naselju nazivaju Pistom. “Trajalo bi to po pola sata, plesali smo i zabavljali se. I onda je došla korona”, priča mlada poduzetnica za FORBES Hrvatska uz šoljicu kafe s medom u dobro posjećenom lokalnom kafiću.

Kad je 2021. godine pokretala program Fit mama osnivačica fitness studija na Sigečici bila je malo skeptična hoće li to polučiti interes, no iznenadila se, krenulo je jako dobro, Foto: Forbes Hrvatska

Pandemija joj je onemogućila rad, ali bila je to i idealna prilika da pronađe adekvatniji prostor. Dotad je prije svakog treninga praznila stolove i stolice iz učionice u kojoj se vježbalo. “Željela sam da studio bude u kvartu jer sam vidjela da ima puno obitelji, žena i djece. Iako u okolici ima nekih komercijalnih fitness centara, nedostajalo je neko friendly i homey mjesto gdje bi se žene osjećale sigurno i gdje bi mogle doći u pidžami, raskuštrane i u papučama s onim mamama vrlo prepoznatljivim stavom nisam spavala, nemoj me ništa pitati”, objašnjava vlasnica Simba Fit&Play studija koji se smjestio u Murterskoj ulici.

Vježbe za mame

Pronašla je prostor koji joj se sviđa, bila je uporna kako bi ga dobila, a u adaptaciji i opremanju pomogao joj je suprug Martin Garaj bez kojeg bi, kako kaže, njezina ideja vjerojatno još uvijek bila samo na papiru. Studio je krenuo s radom 15. veljače 2021. godine kada su na snazi još bila stroga epidemiološka ograničenja i uz nju je moglo vježbati svega troje ljudi. Usprkos ograničenjima, sve se nekako ipak zakotrljalo.

“Krenula sam s grupnim programima isključivo za žene, a napravili smo i kutak za djecu jer nismo željeli da se majke moraju odreći treninga zbog toga što nemaju kome ostaviti djecu na čuvanje. Trening mamama nije važan samo fizički, već im služi i kao ispušni ventil, da zaborave na frustracije koje se tijekom dana nagomilaju. Tako sam birala i tim da su svi voditelji programa sposobni voditi trening i pričuvati dijete. Ima nas pet – Vesna, Iva, Korana, Martin i ja i svatko ima svoje treninge”, objašnjava trenerica koja vodi pilates, funkcionalne i individualne treninge, ali i programe Simba mama.

Foto: Simba Fit&Play

Iako je od prvog dana podržavala žene da dolaze s djecom, program vježbi za majke pokrenula je sedam mjeseci od useljenja u studio. “S programom Fit mama krenula sam u septembru 2021. godine, željela sam vidjeti kakav će biti odaziv. Bila sam malo skeptična. Uz vježbe i mame, hendlati svoje dijete i još desetak druge djece pravi je izazov, ali uspjelo je. Mame odrade dobar trening, druže se, razmjenjuju iskustva, djeca se socijaliziraju”, priča Papec Garaj.

Nakon njezine druge trudnoće taj je program u julu ove godine dobio novi život. “Krenuli su programi Simba mama, individualni, grupni i online. Htjela sam samo preko ljeta probati da vidim kako će ići, a išlo je tako da je nastao boom. Dosad je već 86 mama prošlo kroz te programe”, zadovoljna je njihova kreatorica koja je program osmislila temeljem vlastitog iskustva i vježbi koje je i sama radila kako bi što prije nakon poroda povratila energiju.

Dijastaza i nije toliko strašno koliko se oko nje stvara bauk. Mnogo toga se smije raditi i uz dijastazu, ali sve ovisi o tlakovima u trbušnoj šupljini. Samo treba pažljivo vježbati i izbjegavati vježbe koje stvaraju veći pritisak no što bi trebalo u tom trenutku. Dijastaza se može uspješno sanirati vježbama ako ne postoje veći problemi koji zahtijevaju pozornost doktora.
Simona Papec Garaj


“Meni je cilj ženama nakon poroda dati podršku, sigurnost, da osjete kako nisu izgubile sebe time što su postale majke. Bez obzira što sada moraju mijenjati pelene i probdjeti cijelu noć, da su i dalje žene koje su bile prije, samo s malo drugačijim mindsetom. Program Simba mama je osmišljen da se žene ponovno povežu sa svojim tijelom, mišićima, nauče disati i pravilno izvoditi pokrete. Odvija se triput sedmično po pola sata, a jednom sedmično se nalazimo na Zoomu u grupi za podršku. Sve su vježbe sigurne i za dijastazu i za prolapse i za inkontinenciju, bolove u leđima. Gradimo mišiće iznutra prema van, nismo od toga da krenemo sa six packom. Nakon osam tjedana programa, polaznice su spremne za druge grupne ili individualne treninge”, tumači Papec Garaj koja planira u raspored uvrstiti i Simba mama 2.0 treninge kako bi polaznice nakon tih osam sedmica mogle nastaviti s intenzivnijim vježbanjem. Također, u planu joj je ponuditi i Simba mama online program za trudnice.

Najbolje od svega je, dodaje naša sagovornica, što se ne javljaju samo žene koje su rodile, nego i žene koje bole leđa, koje žele ojačati trbušni zid, koje žele vježbati na drugačiji način, koje su rodile prije desetak godina. “Program nije ograničen samo na mame, nego na sve žene koje žele na malo drugačiji, svjesniji način trenirati i funkcionirati, koje su se spremne izgrađivati iznutra prema van”, napominje trenerica koja je pronašla svoju poduzetničku priču i time tržištu ponudila nešto za čime žene žeđaju.

Konkurencija se budi, puno se toga ženama i mama nudi na tržištu. Mnogo je trenera i programa, no svako bira ono što mu se najviše sviđa. Treneri imaju i veliku odgovornost jer je ljudsko tijelo, mašina koja čovjeku treba za cijeli život, kako to kaže trenerica Simona koja dodaje i kako je osobito velika odgovornost na trenerima koji provode prenatalne i postnatalne programe. Ipak, i ona smatra kako je osvježavajući što se to tržište razvija te što vježbanje u tom osjetljivom periodu za žene više nije tabu tema, što se o tome konačno priča.

Podrška za tate

Njezina se poduzetnička priča gradila polako i sustavno i prije no što je pokrenula svoj biznis. Profesionalno se bavila košarkom 16 godina, a tek nešto manje od toga radila je kao turistički animator čime je stekla neprocjenjiva iskustva. “Naučila sam kako komunicirati s ljudima, uključiti empatiju, a ostati svoja. Osmijeh je sve, kad se ti osmjehneš nekome i kažeš dobro jutro, popravio si mu dan”, kaže Papec Garaj koja je za tvrtku Love Carpe Diem radila i kao turistički animator i u ljudskim resursima. Šest mjeseci provela je i radeći kao turistički animator na Tajlandu.

Pripremilo ju je to da bude otvorena za nove izazove, za nove kulture, ali i znanja. Što se toga tiče, upisala je Kineziološki fakultet, ali na kraju je stjecajem okolnosti završila Menadžment u sportu na Međimurskom veleučilištu. Uz to je završila brojne edukacije poput one za instruktoricu fitnessa, fit&fun mini trampolini, zumbe, pilatesa, prenatal i postnatal programa. 

Svako znanje i iskustvo korisno je kada si poduzetnik i sve radiš sam, smješka se mlada majka, trenerica i poduzetnica koju administracija, marketing, vođenje tvrtke i treninga ne obeshrabruju. Sve radi sama osim knjigovodstva, a jednog će dana posla biti možda još i više jer bi u budućnosti voljela otvoriti još jedan studio. U online svijetu širenju biznisa nema granica, motivacijskim videima koje objavljuje na Facebook i Instagram stranici studija već je na vježbu potaknula mnoge.

“Dajem se u ovaj posao dušom i tijelom, to je moja treća beba koja je nastala temeljem mojih potreba, emocija, promatranja potreba drugih i voljela bih da Simba mama postane prepoznatljiv brend”, kaže Simona Papec Garaj uz objašnjenje kako joj je Simba nadimak, što također znači snažna. Upravo je to energija koju želi potaknuti u ženama. Doduše, u njezinu studiju vježbaju i muškarci. Prijatelji iz susjedstva molili su njezinog supruga Martina da ih trenira boks, a ubrzo se oformila i grupa boksačica.

Studio je svakodnevno popunjen, uglavnom revnim vježbačicama. No, vlasnica ima na umu i tate za koje bi voljela osmisliti poseban program gdje bi se vježbajući mogli dodatno zbližiti sa svojom djecom. “Tate vole svoje bebe i posvećuju se svojoj djeci i suprugama, ali ovo bi bio drugačiji način povezivanja s bebom gdje bi istodobno mogli napraviti nešto i za sebe. Dalo bi im to novu perspektivu vježbanja koje ne mora nužno biti osamljenička aktivnost u teretani. Počeli smo s idejom da osnažujemo žensku populaciju, ali shvatila sam da i muškarcima treba takva potpora”, zaključuje Papec Garaj.

Za sve čitateljice spremne učiniti promjenu naša je sagovornica pripremila besplatni eBook i 15-ominutni trening.