Forbes ekskluzivna naslovnica: Kako je F1 prvak Nico Rosberg osigurao 100 miliona dolara za novi VC fond
Nico Rosberg, koji se povukao iz Formule 1 još 2016. godine, sada upravlja “fondom fondova” sa ciljem povezivanja bogatih evropskih investitora sa Silicijskom dolinom.
Piše Justin Birnbaum, novinar Forbes.
Nico Rosberg, 39-godišnji prvak Formule 1, nekoć je jurio ulicama Monte Carla brzinom od 320 km/h. Danas, njegova slava otvara vrata do najboljih svjetskih investicijskih firmi. Rosberg sada koristi taj pristup kako bi omogućio bogatim Evropljanima ulaz u prestižni svijet Silikonske doline.
U aprilu, njegova firma sa sjedištem u Monacu, Rosberg Ventures, osnovala je “fond fondova”, koji prikuplja kapital i ulaže ga prvenstveno putem drugih VC firmi, a ne direktno u startupe. Rosberg ekskluzivno za Forbes otkriva da je osigurao 100 miliona dolara upravljanih sredstava, uključujući najmanje 5 miliona dolara vlastitog novca.
“Cilj je ulagati u najbolje američke VC firme jer ima smisla povjeriti novac najboljima na svijetu,” kaže Rosberg.
Pristup elitnim fondovima
Rosbergova strategija temelji se na studiji iz 2014. godine, koja je otkrila da je 95% prinosa američkog VC sektora dolazilo iz 20 vodećih firmi. Međutim, pristup tim fondovima izuzetno je konkurentan. Rosberg koristi svoju mrežu kako bi omogućio investitorima iz Njemačke i Italije, koji inače nemaju veze sa Silicijskom dolinom, ulaz u ovu ekskluzivnu industriju.
“Postaje pitanje pristupa, a ne klase imovine, jer svi prinosi dolaze od nekolicine najboljih,” kaže Rosberg.
Rosberg je stekao iskustvo gradeći timski uspjeh kao vozač Mercedes-AMG Petronas ekipe Formule 1, koja je osvojila osam uzastopnih titula. Njegov neočekivani odlazak iz sporta 2016. godine, ubrzo nakon osvajanja naslova prvaka, šokirao je svijet. Međutim, brzo se okrenuo ulaganju i pridružio trendu sportista koji postaju pravi preduzetnici, poput LeBrona Jamesa i Serene Williams.
Uspješan investicijski portfolio
Njegov prvi investicijski korak bio je udio u ChargePointu, startupu za infrastrukturu električnih vozila. Kasnije je proširio svoj portfolio na industrije poput dijeljenja automobila (Vay) i umjetne inteligencije (Codeium), sa prosječnim ulaganjem od 50.000 dolara po projektu. Rosberg ne samo da ulaže, već dodaje vrijednost svojim vezama – poput spajanja startupa Ivy sa potencijalnim klijentima u Evropi.
Iako je naišao na odbijanja dok je pokušavao uložiti u najprestižnije američke fondove, Rosberg je pronašao način da se istakne – okupljanjem kapitala iz evropskog tržišta.
Razlika evropskog i američkog tržišta
Evropsko VC tržište još uvijek zaostaje za američkim, prikupljajući samo trećinu američkog iznosa od 140 milijardi dolara u 2024. Rosberg je iskoristio svoje veze sa njemačkim industrijskim porodicama i talijanskim investitorima kako bi prikupio inicijalni kapital.
Do kraja 2022. prikupio je 22 miliona dolara, koje je uložio u jedan od vodećih američkih VC fondova, što je direktno dovelo do osnivanja tzv “fonda fondova”. Taj fond je u aprilu postavio cilj od 75 miliona dolara, ali je premašio očekivanja sa 78 miliona dolara prikupljenih od 25 investitora.
Gledajući u budućnost
Fond ima ciklus od 10 godina, sa mogućnošću produženja, a Rosberg planira podizati novi fond svake dvije godine kako bi ostao aktivan na tržištu. U međuvremenu, nastavlja graditi odnose kroz događaje na trkama Formule 1 i povezivati partnere, poput njemačke firme SAP i startupa SecJur.
“Mi spajamo ljude,” zaključuje Rosberg. “To je ono što radimo.”
Originalni Forbes članak čitajte ovdje. Prevod i obrada Ika Ferrer Gotić.