Zašto trgovinski rat s Kinom prijeti svjetskom ekonomskom haosu

featured image

14. apr 2025. 13:27

Predsjednik Donald Trump ulazi u još jednu burnu sedmicu trgovinskih ratova, s hitnom potrebom da smiri sukob koji je sam izazvao s Kinom – prije nego što nanese ozbiljnu štetu američkoj ekonomiji.

Kineski predsjednik Xi Jinping zasad odbija američke pritiske da nazove Trampa i pokuša postići „dogovor“, nakon što su SAD uvele ogromne tarife od 145% na kineski uvoz, čime je započeo dugo strahovani direktni okršaj između dvije svjetske sile, piše CNN u svojoj analizi.

To ostavlja Trampa da više puta uvjerava Amerikance kako ima „odličan odnos“ s kineskim liderom, koji će navodno spriječiti krizu — ali bez mogućnosti da sam pokrene razgovore, dok situacija prijeti novim padom berzi i realnim ekonomskim teškoćama za građane.

Uprkos neizvjesnosti, Tramp javno uživa u haosu koji je izazvao, primajući ovacije na UFC borbi u Floridi. “Ovo je bilo legendarno”, rekao je novinarima, hvaleći se da to pokazuje kako „radimo odličan posao“.

Međutim, sukob s Kinom ima stvarne posljedice.

Ekonomije SAD-a i Kine su duboko isprepletene: SAD zavisi od Kine za elektroniku, rijetke metale koji se koriste u električnim vozilima i vojsci, farmaceutske proizvode, pa čak i osnovne potrepštine kao što su odjeća i obuća. S druge strane, američki izvoz poljoprivrednih proizvoda kao što su soja i sirak presudan je za američke farmere – no novi nameti gotovo blokiraju tu trgovinu.

U punom trgovinskom ratu obje strane bi mogle ozbiljno stradati, a američki potrošači se suočavaju s nestašicama i porastom cijena. Stručnjaci ističu da bi Kina, kao autoritarna država, mogla biti spremnija da izdrži bol i sačeka pobjedu u ovom, za njih ključnom, geopolitičkom sukobu.

Shutterstock

Trampova sposobnost da vodi dugoročnu igru dovedena je u pitanje kada je prošle sedmice iznenada pauzirao tarife za desetine zemalja na 90 dana, nakon što su prodaje na tržištu obveznica signalizirale finansijsku krizu. Taj potez nije prošao nezapaženo u Pekingu. A dok je pokušavao ugasiti jedan požar, dodatno je raspirio drugi – uvođenjem ogromnih tarifa Kini.

Bijela kuća je dodatno zakomplikovala situaciju u petak navečer, izuzimajući kineske pametne telefone i računare iz najviših tarifa, priznajući da bi udar na te proizvode uništio američku tehnološku industriju i potrošače. No već u nedjelju su rekli da će te robe ipak biti obuhvaćene nižim tarifama – što je izazvalo dodatnu konfuziju i potreslo berze.

Tramp je na Truth Socialu poručio:
„NIKO ne dobija izuzeće! Posebno ne Kina, koja nas tretira najgore! Nema nikakvog izuzetka, lažne vijesti to kriju!“

Administracija i dalje tvrdi da su sve promjene dio preciznog plana. Stephen Miller, zamjenik šefa kabineta, rekao je da se sve odvija prema Trampovom planu, dok je Peter Navarro izjavio da je “90 trgovinskih dogovora u igri u narednih 90 dana”.

Ali stručnjaci sumnjaju u stvarnost tih tvrdnji, upozoravajući da čak i ako druge zemlje ponude simbolične ustupke, stvarne promjene u trgovinskim odnosima su daleko.

U međuvremenu, Trampova ključna tvrdnja – da će obnoviti američku proizvodnju – ostaje neispunjena. Tržišta su izgubila trilione dolara, penzioni fondovi su pogođeni, a obećana smanjenja troškova života još nisu ostvarena.

Prema najnovijoj CBS anketi:

Samo 40% Amerikanaca odobrava njegov pristup inflaciji.

75% očekuje kratkoročni rast cijena zbog tarifa.

To su zabrinjavajuće brojke uoči izbora za Kongres sljedeće godine.

Ipak, njegovi najodaniji ljudi ostaju uz njega. Sekretar za trgovinu Howard Lutnick poručuje:
„Donald Tramp ima loptu. I treba da je ima. On zna kako da igra ovu igru – i s Xi Jinpingom.“

Ali mit o Trampu kao vrhunskom pregovaraču sada je suočen s najtežim testom.