Vulkanska ekonomija: Island zaustavio dizanje kamatnih stopa, dok se vlasti pripremaju na erupciju
Islandska centralna banka najavila je kako neće promijeniti kamatne stope uprkos nedavnim dizanjima, citirajući “nesigurnost” izazvanu povećanim seizmičkim aktivnostima u zemlji i prijetnju od vulkanske erupcije do koje može doći svakog trena.
Povjerenstvo za monetarnu politiku islandske centralne banke objavilo je kako će zadržati kamatne stope na 9.25 posto, naglašavajući “nesigurnost zbog gospodarskih posljedica seizmičke aktivnosti na poluotoku Reykjanes.”
“Pogoršalo se” povjerenje banke u prognoze inflacije, kaže povjerenstvo, dodajući kako bi na gospodarstvo mogla utjecati moguća vulkanska aktivnost, kao i vladine potrebe za dodatnim sredstvima “što bi moglo imati značajan utjecaj na prinose od državnih obveznica.”
Guverner islandske centralne banke Asgeir Jonsson za Bloomberg je izjavio kako bi argumenti za podizanje kamatnih stopa bili “vrlo dobri”, sugerirajući da islandska ekonomija “prebrzo raste”, kada ne bi bilo prijetnje od vulkanske erupcije.
Jonsson je naglasio kako bi moguća erupcija na poluotoku Reykjanes, koji se nalazi nekih sedamdesetak kilometara od glavnog grada Reykjavika, također mogla zaustaviti turizam u zemlji, što bi, kako kaže povjerenstvo, “moglo biti značajno.”
Jon Baglundsson, glasnogovornik islandske organizacije za potragu i spašavanje, za Independent je u utorak izjavio kako se “erupcija još uvijek očekuje svakog trena.”
Moguće je da do nje neće doći “danima ili sedmicama”, rekao je u ponedjeljak za Fox News Vidir Reynisson, čelnik islandskog Ureda za civilnu zaštitu i upravljanje hitnim situacijama. Dodao je kako bi dužnosnici mogli saznati da će do erupcije doći tek pola sata prije nego se ona zaista i dogodi.
Islandsko gospodarstvo bilo je pogođeno erupcijom vulkana Eyjafjallajökull 2010. godine, iako je ta erupcija – zbog koje je sedmicama bio poremećen zračni promet diljem Europe – na kraju donijela porast u turističkoj industriji, rekao je Jonsson.
U sedmodnevnom periodu do ovog ponedjeljka, na Islandu je zabilježeno čak između 1.500 i 1.800 potresa svakog dana, navodi islandski Ured za meteorologiju. U utorak je zabilježen “značajno manji broj potresa”, njih 165.
Islandska centralna banka posljednje dvije godine povećava kamatne stope, prenosi Reuters, a islandska kruna je od početka seizmičke aktivnosti prošlog mjeseca izgubila 4.2 posto vrijednosti u odnosu na euro. Island svake godine bilježi povećani broj potresa zbog svoje pozicije na rubu tektonske ploče, iako je većina potresa nižih magnituda: od ispod 1 do najviših 5 stupnjeva.
Od 2021. su zabilježene tri erupcije na poluotoku Reykjanes, uključujući i onu posljednju koja se dogodila 10. srpnja. Island, koji se nalazi u regiji s “abnormalno visokom aktivnošću magme”, broji oko 130 vulkana i ispod 400.000 stanovnika.
Iz Plave lagune, svjetski poznatog termalnog izvora u blizini ribarskog gradića Grindavika, rečeno je kako će jezero biti zatvoreno najmanje do 30. novembar zbog “značajnih” izgleda za vulkansku erupciju u regiji. Stanovnici Grindavika – njih oko 3.400 – evakuirani su, a dužnosnici upozoravaju kako bi mogli proći mjeseci prije nego se budu mogli sigurno vratiti kućama, prenosi Associated Press.
Autor originalnog članka: Ty Roush, Forbes
Link: Volcano Economics: Iceland’s Interest Rate Hike Halted As Officials Prepare For ‘Imminent’ Eruption
(Prevela: Nataša Belančić)